Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Majú MS v olympijskom roku zmysel? Majú, ide o zisk, znie z federácie

Američania hrajú na tohtoročnom svetovom šampionáte o záchranu (čo nie je novinka), Kanaďania podľahli Švajčiarsku (prvý raz v histórii MS, doteraz 22 ráz vyhrali, 2-krát remizovali). Česi prvý raz v histórii podľahli na MS Nórsku.

14.05.2010 09:24
Česko Nórsko Klepiš Foto:
Sklonená hlava Čecha Jakuba Klepiša si nevšíma radosť nórskych hokejistov.
debata (3)

Kto by pred začiatkom povedal, že do skupiny o záchranu padne z D-skupiny zdolaný zo súboja Fínsko – USA, krajín z prvej päťky svetového rebríčka, strieborného a bronzového tímu z nedávneho olympijského turnaja?

A Corey Perry, jediný zo zlatého olympijského tímu Kanady, ktorý hrá i na MS, pred médiami smutne konštatuje: „Švajčiari hrali ako vo Vancouvri. Hrali takmer v rovnakom zložení, my v podstatne inom. Ubránili nás v strednom pásme.“ Kanada sa so Švajčiarskom trápila aj vo Vancouvri: o jej víťazstve rozhodol Crosby až v samostatných nájazdoch.

Príležitosť pre mladších

Nie je tých odchýliek od normálu priveľa? Majú MS opodstatnenie v roku, ktorého hlavným vrcholom je olympijský turnaj?

„Na túto tému sa diskutuje aj na výkonnom výbore Medzinárodnej hokejovej federácie. Prevláda názor, že áno. V najbližšej budúcnosti bude určite svetový šampionát každý rok. Do roku 2014 sú už známe organizátorské krajiny. Majú Nóri alebo Dáni slabé tímy? Prečo by sme ochudobňovali niektorých účastníkov o medzinárodnú konfrontáciu so svetovou špičkou. Hoci niektoré tímy z objektívnych dôvodov nemôžu prísť v najsilnejšom zložení, pozitívne je, že príležitosť dostávajú mladší hráči. Týka sa to aj slovenskej reprezentácie. Prekvapenia predsa zvyšujú príťažlivosť každého športu,“ hovorí Juraj Široký, člen výkonného výboru Medzinárodnej hokejovej federácie.

Potvrdzuje však, že najsilnejší dôvod je ekonomický. „Z organizovania svetového šampionátu priteká do pokladne medzinárodnej federácie dôležitý príjem. Nemalá časť z neho ide na podporu hokeja na celom svete.“

Liga šampiónov v nedohľadne

Ľadový hokej je však jediný z najvýznamnejších kolektívnych športov, ktorý nevie zabezpečiť európsku ligu majstrov. Obnovená Liga šampiónov skončila po prvom ročníku (trofej vyhral prekvapujúco Zürich – aj so Slovákmi Petrom Sejnom a Radoslavom Suchým), jej pokračovanie je však v nedohľadne. Keď je zložité nájsť sponzora, nemôže európsku ligu podporiť práve medzinárodná federácia z príjmov za svetový šampionát?

„My sme na rozdiel od futbalu, ktorý v Európe riadi UEFA, celosvetová organizácia. Ak by sme podporili klubovú súťaž na jednom kontinente, nebolo by to korektné voči iným kontinentom. Mohli by sa ozvať, že jedného zvýhodňujeme na úkor druhého. Európska liga majstrov patrí medzi priority – aj moje. Ťažké však bude ponúknuť také finančné podmienky ako v nedávnom prvom ročníku. Boli premrštené,“ dodáva Široký.

Pripomenieme: Každý účastník dostal štartovné 300-tisíc eur, za víťazstvo 50-tisíc plus ďalšie bonusy v prípade postupu.

Dva vrcholy sú náročné

„Pre hráčov je náročné pripraviť sa na dva vrcholy. Viem to z vlastnej skúsenosti. V našich časoch sme odohrali v sezóne podstatne menej stretnutí ako odohrajú hokejisti dnes. Bolo viac sústredení, objavila sa aj ponorková choroba. V súčasnosti je však hokej veľký biznis, aj preto je svetový šampionát každý rok,“ pridáva svoj pohľad Václav Nedomanský, bývalý vynikajúci útočník bratislavského Slovana i čs. reprezentácie.

Prekvapuje ho doterajšie účinkovanie Česka na majstrovstvách sveta? „Hoci do zákulisia nevidím, prekvapuje. Vidím však, že niektorí hokejisti hrajú akoby z povinnosti. Vnútri tímu zrejme niečo nefunguje tak, ako v predchádzajúcich rokoch. Do toho príde nečakaná prehra – a zrazu je zle. Ešte však nie je koniec,“ upozorňuje najlepší strelec čs. histórie.

Organizátori sa tešia: na šampionát sa chystajú ďalšie hviezdy z NHL, príťažlivosť stúpne. Hokejové veľmoci – snáď s výnimkou Ruska – však vedia: ospravedlneniek je v olympijskom roku viac než v neolympijských.

Mimochodom: víťazi olympijských turnajov od 1920 do 1968 sa automaticky stali majstrami sveta, v olympijských rokoch 1980, 1984, 1988 sa svetové šampionáty nekonali.

3 debata chyba