2 : 3
(2:0, 0:1, 0:2)
Rakúsko
Naposledy zmenené pred 15 dňami

Rakúsko po senzačnej otočke poráža Fínsko 3:2 a pripisuje si prvé víťazstvo na tomto šampionáte. V tretej tretine rozhodli o osude zápasu gólmi Thimo Nickl a Benjamin Baumgartner, pričom záverečný gól padol len 2 desatiny pred koncom stretnutia. Rakúsko si pripísalo prvú výhru nad Fínskom v histórii majstrovstiev sveta.
Rakúsko sa tak v tabuľke posúva na piatu priečku, Fíni ostávajú štvrtý.

59:59

Rakúsko dalo gól!
Nahodenie od modrej čiary BENJAMINA BAUMGARTNERA aj vďaka dobrej clone zapadlo za chrbát Harriho Sateriho. Rozhodcovia navyše potvrdili, že to Rakúšania stihli 0,2 sekundy pred koncom.
Asistencie: L. Haudum, M. Ganahl

59:57

Tesne pred koncom tretiny ešte Rakúšania vyrazili do protiútoku, ale Sateri puk vyrazil ramenom.

59:18

Aj s touto Riikolovou strelou si Kickert poradil a jeho spoluhráči mohli vyviesť puk aj von z ich obranného pásma.

58:53

Tesne po vhadzovaní pálil z prvej Riikola. Kickert však predviedol skvelý zákrok vyrážačkou.

58:45

Rakúšania sa dopustili zakázaného uvoľnenia a vhadzovať sa tak bude znova pred Kickertom.

58:20

Rakúsko prežilo oslabenie a hrá v plnom počte.

58:05

Po prihrávke spoza brány bol vo veľkej šanci Oksanen. Puk z jeho hokejky však v sieti neskončil.

57:15

Fíni sa rýchlo nasťahovali späť do útočného pásma a hneď aj vyskúšali pozornosť súperovho brankára. Kickert ale ani teraz nezaváhal a puk aj s problémami zachytil.

56:35

Rakúšania vyhodili puk cez všetky čiary.

56:20

Fíni budú môcť po faule Wolfa rozhodnúť o osude zápasu v presilovke.

56:01

Fíni sú nasťahovaní v útočnom pásme, no od prvej tretiny sa im stále nedarí nájsť recept na rakúsku obranu.

55:19

Nepresná rakúska rozohrávka končí zakázaným uvoľnením.

54:35

Saku Mäenalanen získal puk v strednom pásme a pustil sa do rýchleho prieniku. Proti Kickertovi však úspešný nebol a stále tak platí nerozhodný stav.

53:20

Oksanenova strela z pravej strany bola zrazená na mantinel.

52:39

Kapanenovu koncovku bez väčších problémov vyrazil Kickert.

52:15

Rakúsko naďalej predvádza bojovný výkon a svojho súpera drží ďaleko od svojej brány.

51:39

Na opačnej strane musel po nenápadnom protiútoku predviesť zákrok Sateri.

51:05

Fínsko sa po inkasovanom góle snaží o rýchlu ofenzívu, ale zatiaľ sa do súvislejšieho tlaku nevie dostať.

49:51

THIMO NICKL vyslal zaujímavú strelu švihom od modrej čiary, ktorá doplachtila až za Sateriho chrbát. Rakúsko tak vyrovnáva na 2:2 a k zisku ďalšieho bodu mu chýba približne 10 minút.
Asistencie: B. Nissner, M. Huber

46:21

Rakúšania dokázali ubrániť presilovku súpera a hrajú už v plnom počte.

45:40

Vo veľkej šanci sa ocitol Oliwer Kaski. Kickert sa však stihol presunúť a puk vyraziť.

44:34

Puistola je späť na ľade a nasledovať tak bude presilovka Fínska.

44:21

Kvôli neúspešnej trénerskej výzve ide jeden z Rakúšanov na trestnú lavicu.

44:21

DOMINIC ZWERGER napriahol ku tvrdej strele a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Thomas Raffl však stál v bránkovisku a celá situácia sa bude ešte prešetrovať.
Rozhodcovia nakoniec dospeli k záveru, že Raffl bol postavený nedovolene v bránkovisku a gól tak nie je uznaný.

43:48

Po nahodení puk nebezpečne dorážal do brány Raffl, no Sateriho sa mu prekonať nepodarilo.

43:15

Až teraz sa Rakúšania rozostavili v útočnom pásme a čakajú na ideálnu šancu na strelu.

42:40

Fíni vyhrali buly a okamžite tak vyhodili puk cez všetky čiary.

42:34

Patrik Puistola vysekol súperovi hokejku z ruky a kvôli tomu istému priestupku bude nasledovať už tretia presilovka Rakúšanov.

40:45

Rakúsko predviedlo aktívny vstup do tretiny, ale nakoniec Sateri nemal veľa práce.

40:01

Začala sa tretia tretina.

Druhá tretina už mala výrazne odlišný priebeh než tá prvá, keď sa o jediný gól postaral Huber. V jej druhej polovici dokonca Fínov nepustili prakticky do žiadnej šance a pred treťou tretinou je tak zápas ešte pomerne otvorený. Fínsko vedie 2:1.

40:00

Druhá tretina sa skončila.

39:05

Nebezpečné nahodenie sa pred bránou snažil spracovať úplne voľný Granlund. Nakoniec sa mu však ohroziť Kickertovu bránu nepodarilo.

38:35

Fínsko hrá v plnom počte.

38:15

Thomas Raffl nebezpečne tečoval puk pred fínskou bránou, no Sateri si poradil aj s touto situáciou.

37:45

Fíni vyhodili puk cez všetky čiary.

37:20

Rakúšania sa držia v útočnom pásme, ale zatiaľ sa im cez fínsku štvoricu nedarí vypracovať šancu.

36:35

Rakúsko si po faule Riikolu zahrá ďalšiu početnú výhodu.

36:29

Fíni si zvyšok oslabenia už postrážili a svojho súpera do ďalšej príležitosti nepustili.

34:58

Fínom sa síce podarilo rýchlo vyhodiť puk cez všetky čiary, no Rakúšania sa dostali rýchlo späť do pásma a vo veľkej šanci sa ocitol Raffl. Sateri však proti jeho strele aj následnej dorážke vytiahol skvelé zákroky.

34:29

Oliver Kapanen fauloval svojho súpera a Rakúsko si zahrá prvú presilovku.

33:45

Nápor rakúskeho tímu sa podarilo Fínom zastaviť aj vďaka dobrému zákroku Sateriho.

33:05

Dlhší čas sa hrá bez prerušenia a v posledných pár minútach si ani jeden z tímov nevypracoval žiadnu väčšiu príležitosť.

30:15

Rakúšanom sa darí držať Fínov dokonca ďaleko od svojej bránky a dokonca si vypracovali aj niekoľko streleckých príležitostí. Sateri ale zatiaľ po druhýkrát nezaváhal.

29:30

Zaujímavá strela od modrej čiary skončila len na Sateriho betóne.

29:00

Zakázané uvoľnenie Fínska znamená, že sa hra presunie pred Sateriho.

28:40

Momentálne sa o puk bojuje pri mantineloch a nevidíme žiadny náznak šance.

27:25

Rakúšania sa teraz prakticky nedostávajú k puku, ale zatiaľ sa im darí odolávať fínskemu náporu.

25:40

Strelu z Huberovho protiútoku zrazil Kaski na ochrannú sieť.

25:20

Fínsko po inkasovanom góle zvýšilo aktivitu a už dlhší čas je nasťahované v útočnom pásme.

24:48

Lehtonenovi strelu od modrej čiary dokázal Kickert vyraziť nad bránu.

24:15

Valtteri Puustinen mohol Fínom vrátiť dvojgólové vedenie. Jeho koncovku však zastavil Kickert.

23:36

Rýchla ofenzívna akcia Rakúšanov sa končí gólom. Raffl našiel skvelou krížnou prihrávkou voľného MARIA HUBERA, ktorý potom trafil odkrytú časť brány a znížil na 1:2.
Asistencie: T. Raffl, B. NIssner

22:47

Akciu Rakúšanov zastavil ofsajd.

21:55

Jesse Puljujärvi hľadal prudkou krížnou prihrávkou Kapanena, ktorému ale strela nesadla a ďalší gól tak nepridal.

21:30

Fíni dlho kombinovali v útočnom pásme, ale napokon sa im nepodarilo ani vystreliť.

20:45

Protiútok Rakúšanov skončil nebezpečnou strelou Nissnera, ktorá sa ale zasekla na Sateriho výstroji.

20:01

Začala sa druhá tretina.

Fínsko vstúpilo do zápasu s Rakúskom podľa očakávania aktívnejšie a už v 3. minúte išli do vedenia zásluhou Maenalanen. Potom ho ešte v 9. minúte doplnil Kapanen a Fíni sú tak po prvej tretine výrazne bližšie zisku 3 bodov.

20:00

Prvá tretina sa skončila.

19:13

Kapanen sa snažil navýšiť svoje gólové konto, ale Kickert tentokrát najlepšieho strelca turnaja vyhcytal.

18:56

Thomas Raffl si prebral puk v strednom pásme a vyskúšal Sateriho pozornosť tvrdou strelou príklepom. Fínsky brankár však chybu neurobil a puk pokryl.

18:40

Záver tretiny sa nesie v pomalšom tempe a Fínsko si chce udržať dvojgólový náskok do konca prvej tretiny.

17:30

Hannes Björninen sa pokúšal o backhandovú dorážku pred bránou, no cez Kickerta puk nedostal.

16:40

Nebezpečná akcia Rakúšanov sa skončila až 3 zblokovanými strelami. Fínska defenzíva tak naďalej ukazuje svoju kvalitu a Sateri si ďalší zákrok pripísať nemusel.

16:05

Po nahodení od modrej čiary sa pred bránou snažil puk tečovať Raffl. Sateri ale nakoniec nemusel zasahovať.

14:32

Po dlhšom čase bol v permanencii aj Sateri. Proti nebezpečnej strele Rossiho však zasiahol lapačkou.

13:42

Iiro Pakarinen skúsil svoje strelecké šťastie z veľkého uhlu. Kickert si však s týmto pukom poradil.

11:50

Po rýchlom prieniku napriahol ku strele Hannes Björninen. Puk ale priestor medzi 3 tyčami minul.

11:35

Momentálne sa hrá v pomalšom tempe a puk držia na hokejkách prevažne Fíni.

10:30

Rakúsko hrá v plnom počte.

10:10

Rakúšania sa zatiaľ dobre bránia a znova vyhodili puk cez všetky čiary.

09:35

Rakúšanom sa podarilo na chvíľu oslobodiť, no ich súper sa rýchlo vrátil do útoku a po odrazenom nahodení mal pred sebou odkrytú bránu Jere Innala. Jeho strela však preletela len nad hornou tyčkou.

08:55

Lehtonenova delovka od modrej čiary skončila len na brankárovi.

08:30

Paul Stapelfeldt sa previnil proti pravidlám a Fínsko si tak zahrá prvú presilovku v zápase.

08:06

Fínsko dalo gól!
OLIVER KAPANEN sa skvelo zorientoval pred bránou, keď si vzal odrazený puk a po otočke vyslal strelu švihom priamo do pravého horného rohu.
Bez asistencie

07:15

Peter Schneider bol opäť v dobrej streleckej pozícii. Tentokrát však svoj tvrdý pokus nasmeroval tesne vedľa brány.

06:50

Schneider sa dostal ku odrazenému puku a rýchlo vystrelil. Sateri si však s jeho koncovkou poradil.

05:33

Vili Saarijärvi napriahol ku strele od modrej čiary. Jeho tvrdá koncovka však skončila len na brankárovi.

04:20

Fíni sa z rýchleho protiútoku dostali hneď do koncovky. Kickert však na tento puk videl a predviedol istý zákrok.

04:05

Na opačnej strane sme videli prvú ofenzívnu akciu Rakúšanov. Kombinácia Schneidera s Rafflom však gólom neskončila.

02:51

Aktívny štart Fínov je odmenený rýchlym gólom, keď si s pukom tesne pred bránou vďaka kľučke poradil aj s brankárom Kickertom a favorit sa tak ujíma rýchleho vedenia.
Asistencie: I. Pakarinen, V. Vittasmaki

00:59

Ahti Oksanen sa dostal k odrazenému puku po strele Puljujarviho, no nepodarilo sa mu v rýchlosti trafiť odkrytú časť brány.

00:01

Úvodní sestavy:

Finsko: Säteri (Larmi) – Määttä, Lehtonen, Rissanen, Kaski, Saarijärvi, Riikola, Vittasmäki, Mattila – Innala, Puustinen, Granlund © – Puljujärvi, Kapanen, Oksanen – Jääskä, Puistola, Hyry – Björninen, Mäenalanen, Pakarinen.
Trenér: Jalonen

Rakousko: Höneckl (Kickert) – Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Zündel, Stapelfeldt – Raffl ©, Nissner, M. Huber – Schneider, Zwerger, Rossi – Ganahl, Haudum, Baumgartner – Rohrer, Thaler, P. Huber.
Trenér: Bader

Rozhodčí: Bjork (SWE), Tscherrig (SUI) – Wyonzek (CAN), Zunde (LAT).

Z jedenácti vzájemných zápasů na vrcholných turnajích (MS nebo OH) vybojovalo Rakousko pouze bod na českém zlatém šamionátu v Petrohradě v roce 2000. V základní skupině potkává Finy potřetí v řadě, loni zvítězil favorit 3:1, o rok dříve 3:0.

Rakousko nadchlo hokejový svět úžasnou třetí třetinou proti Kanadě, kterou smetlo 5:0 a vybojovalo naprosto nečekaný bod po divoké porážce 6:7 po prodloužení. I předtím naši jižní sousedé srdnatě vzdorovali v alpském derby Švýcarům, jenže neudrželi dvoubrankové vedení a podlehli 5:6. A protože na úvod nestačili na Dánsko hladce 1:5, jsou s jediným bodem už bez reálné šance na postup do čtvrtfinále. Rakouským cílem je především záchrana a k ní potřebují především povinnou výhru nad Británií, s body proti Finům se úplně nepočítá.
Rakouští hokejisté naposledy vyhráli prosincovou přípravu nad Maďarskem, od té doby se jim nepodařilo vyhrát v základní hrací době 15 zápasů (0–2–4–9).
Kanadské bodování vede útočník švýcarského celku Ambri-Piotta Dominic Zwerger (1+3). Jedinou posilou rakouského výběru z NHL je Marco Rossi z Minnesoty.

Finsko bude ve čtvrtém utkání základní skupiny, jejíž program se dnes láme do druhé poloviny, jasným favoritem. Předloňští mistři světa i olympijští vítězové mají zatím jasně nejlepší defenzívu na turnaji a ve třech utkáních ze hry inkasovali pouze jednu branku.
Po bezbrankovém výsledku s domácím Českem a prohře na nájezdy Finové snadno zdolali Velkou Británii 8:0 a teprve s Norskem při vítězství 4:1 přišel Harri Säteri po 163 minutách o neprůstřelnost.
Loňský kapitán dvacítky Oliver Kapanen se s pěti góly dělí o prvenství v tabulce střelců s Kanaďanem Bedardem.
Finsko má na soupisce jen čtyři posily z NHL, z toho pouze útočník Mikael Granlund a obránce Olli Määttä hráli pravidelně celou sezónu.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:20.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:20.