Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Národné tímy na MS v hokeji 2024

Profily tímov, ich história a momentálne výkony na MS v hokeji 2024. Prezrite si kompletný zoznam národných tímov na majstrovstvách sveta.

Aktuálne správy z MS v hokeji 2024

Všetky články

Otázky o tímoch na MS v hokeji

Kedy sa začínajú majstrovstvá sveta v hokeji 2024?

Majstrovstvá sveta v Českej republike sa začínajú 10. mája 2024. Zaujímavosťou je, že jeden z dvoch otváracích duelov zohrajú aj slovenskí hokejisti - o 16.20 v ostravskej B-skupine proti Nemecku. V rovnakom čase otvoria dianie v "áčku" Švajčiari a Nóri, skupina sa hrá v pražskej O2 Aréne.

Kedy sa konajú finálové zápasy v rámci MS v hokeji 2024?

Súboje zdolaných semifinalistov a taktiež boj o zlato sa odohrajú v nedeľu 26. mája 2024 v Prahe. Duel o bronz sa začína o 15.20, úvodné buly finále je naplánované na 20.20.

Kde sa konajú majstrovstvá sveta v hokeji 2024?

Česká republika hostí MS 2024 v dvoch mestách Praha a Ostrava. O2 Aréna Praha, ktorá má kapacitu takmer 17 500 miest, patrí medzi najmodernejšie haly v Európe a je každoročne miestom desiatok atraktívnych športových a kultúrnych udalostí. V hlavnom meste Česka sa odohrajú stretnutia A-skupiny. V rámci play off sa tu odohrajú dva štvrťfinálové zápasy, semifinále a súboje o medaily. Druhým dejiskom šampionátu je Ostravar aréna, kde odohrajú Slováci svoje zápasy v skupine B. V hale s kapacitou 8812 divákov sa konali seniorské MS aj v rokoch 2004 a 2015. Aréna je známa, aj ako Palác kultúry a športu, alebo tiež ako ČEZ Aréna a nachádza sa v Ostrave v mestskej časti Zábřeh. Okrem zápasov skupiny B sa tu odohrajú aj dve štvrťfinálové stretnutia.

Zistiť viac

Aké tímy sú na MS v hokeji 2024?

V A-kategórii majstrovstiev sveta hrá šestnásť najlepších reprezentačných výbrov. Tie sú rozdelené do dvoch skupín po osem účastníkov. V A-skupine sa predstavia Kanada, Fínsko, Švajčiarsko, Česko, Dánsko, Nórsko, Rakúsko a Veľká Británia. V B-skupine budú bojovať USA, Nemecko, Švédsko, Slovensko, Lotyšsko, Francúzsko, Kazachstan a Poľsko.

Aké medaily získalo Slovensko na MS v hokeji?

Slováci sa v ére samostatnosti tešili ze medaily na MS štyrikrát. Premiérovo v roku 2000, keď brali striebro po finálovej prehre s Českom. O dva roky si sklamanie z petrohradskej prehry vynahradili v Göteborgu, keď vo finále zdolali Rusko a získali svoj jediný titul majstra sveta. Zlatú éru slovenského hokeja zavŕšil rok 2003. Na šampionáte vo Fínsku skompletizovali Slováci zbierku bronzom, o ktorý si to rozdali s Českom. Na dosiaľ posledný cenný kov čakali fanúšikovia pod Tatrami ďalších deväť rokov. Na turnaji vo Švédsku a Fínsku to dotiahli až do finále, v ktorom podľahli Rusku.

Kto sú favoriti turnaja medzi účastníkmi na MS v hokeji 2024?

Favoritov na zisk titulu je - tak, ako každý rok - hneď niekoľko. Kandidátmi na zlato budú znovu predovšetkým Kanaďania a oba severské celky - Švédsko a Fínsko. Mimoriadne silní by mali byť v domácom prostredí Česi. Otázne je, aký tím dajú dokopy zakaždým veľmi talentovaní Američania. Ako však potvrdzuje nedávna minulosť, teda lanský šampionát, o prekvapenia nemusí byť núdza, keď v pozícii obhajcu striebra pricestujú do Prahy a Ostravy Nemci a bronzu zas Lotyši.

Kde nájdem detailné informácie o hráčoch a tréneroch každého tímu na stránke?

Podrobnosti o hráčoch a tréneroch nájdu fanúšikovia na oficiálnom webe šampionátu: www.iihf.com. Podrobné informácie budú dostupné po tom, ako jednotlivé tímy skompletizujú finálne nominácie. Napríklad vedenie slovenskej reprezentácie oznámi konečnú nomináciu po poslednom prípravnom zápase proti USA, ktorý je na programe 7. mája.

Ako sa menia zostavy tímov pred jednotlivými zápasmi turnaja?

Vzhľadom na to, že ide o krátkodobý turnaj, zostavy tímov sa výraznejšie v priebehu šampionátu nemenia. Približne hodinu pred začiatkom každého zápasu musia tímy zverejniť nomináciu. Sleduje sa pri nej, ktorý brankár nastúpi do zápasu v pozícii jednotky a aké zmeny nastali v jednotlivých útokoch. Je zvykom, že ak sú tréneri nespokojní s výkonmi niektorých hráčov, môžu ich preradiť do nižšej formácie alebo ich vyradiť zo zostavy a nahradiť inými hráčmi zo súpisky.

Existuje možnosť sledovať exkluzívne rozhovory a prípravu tímov pred zápasmi na stránke?

Športweb vysiela na svetový šampionát do Ostravy dvoch skúsených redaktorov - Michala Bakaja a Patrika Fottu. Budú vám prinášať pravidelné spravodajstvo zo zápasových, ale aj nezápasových dní. Obaja budú podrobne sledovať prípravu mužstva na jednotlivé duely, v deň stretnutia už od ranného rozkorčuľovania. Dozviete sa, s akými útočnými formáciami Slováci nastúpia na ľad, ale aj to, kto bude v bránke. Po zápasoch nájdete na našej stránke interview s trénermi i hráčmi.

Sú k dispozícii informácie o mladých talentoch a nováčikoch v každom tíme na stránke?

Súpisky tímov na MS 2024 v Česku zatiaľ nie sú konečné. Akonáhle sa uzavrú, prinesieme informácie o hviezdach každého tímu i nových tvárach, ktoré si najväčší turnaj v Európe vyskúšajú premiérovo, vrátane slovenských reprezentantov. Nebudú chýbať krátke profily ani rozsiahle články o najzaujímavejších osobnostiach šampionátu.

Kde nájdem informácie o historických výkonoch a úspechoch každého tímu na MS v hokeji?

Výsledky zo všetkých doterajších šampionátov ponúka oficiálna stránka Medzinárodnej hokejovej federácie iihf.com, alebo tiež Wikipedia. Na našej stránke Športweb.sk nájdete v sekcii sportweb.pravda.sk/hokej/ms-v-hokeji/ všetko podstatné a prehľadne zoradené z posledných jedenástich turnajov.