Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kazachovia sa na Slovákov naladili výhrou, Poliaci padli po heroickom výkone. USA zničili Nemcov

Hokejisti Kazachstanu vstúpili víťazne do B-skupiny 78. MS, keď v zápase ostravskej skupiny zdolali Francúzsko 3:1. Kazachovia prehrávali od 2. minúty 0:1, no potom troma gólmi otočili skóre.

11.05.2024 15:02 , aktualizované: 23:14
Kazachstan - Francúzsko Foto: ,
Kazachovia sa tešia z gólu do siete Francúzska.
debata (2)

Hráči Kazachstanu nastúpia na druhý zápas v nedeľu o 12.20 h proti Slovákom, ktorí prehrali vo svojom prvom vystúpení s Nemeckom 4:6. Francúzi sa stretnú v rovnaký deň o 16.20 h s Lotyšskom.

B-skupina:
Francúzsko – Kazachstan 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Góly: 2. Cantagallo (Boudon, Rech) – 4. Starčenko (Rymarev), 8. Muchametov (Orechov, Savickij), 38. Savickij. Rozhodovali: Campbell (Kan.), Tscherrig (Švajč.) – Špůr (ČR), Zunde (Lot.), vylúčení: 1:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 9109 divákov.
Francúzsko: Ylönen – Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Cantagallo, Thiry – Simonsen, Da Costa, Perret – Claireaux, Bellemare, T. Bozon – Bertrand, Boudon, Rech – Treille, Ritz, K. Bozon.
Kazachstan: Šutov – Metalnikov, Breus, Orechov, Danijar, Dichanbek, Beketajev, Koroľov, Gaitamirov – Rymarev, Šestakov, Starčenko – Michajlis, Omirbekov, Savickij – Muratov, Muchametov, Paňukov – Rachmanov, Bojko, Asetov.

Francúzi mali skvelý úvod, súpera zatlačili do defenzívy a po prihrávke Boudona otvoril skóre duelu Cantagallo po 120 sekundách. O ďalšie dve minúty vyrovnal Starčenko, keď nachytal brankára Ylönena strelou z ostrého uhla.

Kazachov potom poslal do vedenia Muchametov, keď využil presilovú hru. Kazachovia boli v prvej tretine lepší a najmä nebezpečnejší. V druhej padol jeden gól a opäť do siete Ylönena. Savickij v 37. minúte obišiel pri vlastnom oslabení jeho bránku a zasunul puk do siete.

Francúzi mali predtým niekoľko šancí dostať sa do zápasu, ale Kazachstan podržal niekoľkými dobrými zákrokmi brankár Šutov. V tretej tretine si už Kazachovia držali náskok aj vďaka pevnej defenzíve, hoci Francúzi mali nejaké šance. Zápas však nezdramatizovali ani v záverečnej power play.

Premiérový bod Poliakov

Hokejisti Lotyšska zvíťazili nad Poľskom 5:4 po predĺžení v sobotňajšom zápase „slovenskej“ B-skupiny na MS v Ostrave. Pre Poliakov, ktorých vedie v pozícii hlavného trénera Slovák Róbert Kaláber, to bol prvý zápas po návrate do elitnej kategórie MS po 22 rokoch.

Poliaci trikrát v zápase viedli, v jeho závere vyrovnali na 4:4, no o víťazstve favorita rozhodol lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš.

ohlasy 11 Čítajte viac Pozdravy z Ostravy: Hráči boli na koberčeku, medzi nimi aj mladé hviezdy. Hudáček vyzýva k poctivosti, Tatar ku kontrole emócií

Poliaci nastúpia na ďalší duel v nedeľu od 20.20 h proti Švédsku, Lotyši budú hrať v rovnaký deň od 16.20 h s Kazachstanom.

B-skupina:
Poľsko – Lotyšsko 4:5 po predĺžení (1:0, 1:1, 2:3 – 0:1)
Góly: 16. Macias (Michalski), 29. Walega (Urbanowicz, Dronia), 48. Macias (Dziubinski), 57. Dziubinski (Bryk, Michalski) – 23. Mamčics (Ansons, Indrašis), 23. Abols (Daugavinš), 53. Daugavinš (Zile, Dzierkals), 55. Rih. Bukarts (Rob. Bukarts, Batna), 64. Daugavinš (Abols). Rozhodcovia: Hribik (ČR), Pearce – Wyonzek (obaja Kan.), Fuchs (Švajč.), vylúčení: 2:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, 9109 divákov.
Poľsko: Murray – Kolusz, Ciura, Kruczek, Wajda, Bryk, Górny, Kostek, Dronia – Wronka, Pasiut, Zygmunt – Michalski, Dziubinski, Macias – Fraszko, Pas, Lyszczarczyk – Walega, Komorski, Urbanowicz
Lotyšsko: Merzlikins – Zile, Jaks, Čukste, Freibergs, Komuls, Mamčics, Cibulskis – Daugavinš, Abols, Dzierkals – Rob. Bukarts, Batna, Rih. Bukarts – Indrašis, Ansons, Krastenbergs – Tralmaks, Egle, Gavars

Zápas sprevádzala búrlivá atmosféra, o ktorú sa v zaplnenej aréne starali priaznivci oboch tímov s prevahou Poliakov. Od úvodu sa hral vyrovnaný hokej a Poliaci si na bronzový tím z minulého šampionátu trúfali. V 16. minúte Macias strelou po ľade prekonal Merzlikinsa – 1:0.

Lotyši vstúpili do druhej časti ofenzívne a ich aktivita vyústila do strely Ansonsa a dorážky Mamčicsa – 1:1. Lotyšov mohol krátko na to poslať do vedenia Daugavinš, ale trafil iba konštrukciu bránky. Poliaci získali náskok späť v 29. minúte, keď Walegovej strele pomohol do bránky teč Mamčicsa 2:1.

Od 43. minúte bol stav znovu nerozhodný, keď Lotyši unikli v oslabení a po Daugavinšovej prihrávke skóroval Abols – 2:2. Poliaci sa však aj tretíkrát v zápase dostali do vedenia, Macias zakončil prečíslenie štyroch proti trom.

Lotyši aj potom dokázali vyrovnať, Daugavinš dostal puk za bránkovú čiaru a jeho zásah odobril videorozhodca po trénerskej výzve. Lotyši boli v tretej časti herne na koni a Rihards Bukarts v 55. minúte zakončil individuálnu akciu – 3:4.

Keď sa zdalo, že dovedú duel do víťazného konca, poľský obranca Bryk využil zakrytý výhľad lotyšského brankára a v 57. minúte vyrovnal – 4:4. Poliaci nastrelili v predĺžení žŕdku a krátko na to Daugavinš rozhodol o lotyšskom triumfe – 5:4.

Nemci bez šance

Hokejisti USA zvíťazili nad Nemeckom 6:1 v sobotňajšom zápase „slovenskej“ B-skupiny na MS v Ostrave. Favorit mal duel pod kontrolou už v prvej tretine, v ktorej si vypracoval dvojgólový náskok a hoci Nemci „hrýzli,“ rozbehnutých Američanov nepribrzdili.

ČR hokej MS2024 Ostrava B skupina Čítajte viac Ešte jeden, ešte jeden! Štadión v Ostrave sa otriasal, Poliaci so slovenským trénerom siahali na senzáciu. Jedno oko sa smeje, druhé plače

Hráči USA odohrajú tretí duel na MS v pondelok od 16.20 proti Slovensku, Nemci sa v rovnaký deň stretnú od 20.20 so Švédskom.

USA – Nemecko 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Góly: 13. Tkachuk (Kesselring, Leonard), 18. Kesselring (Nelson, Gaudreau), 33. Gaudreau (Boldy, Caufield), 40. Hughes (Caufield, Pinto), 51. Zegras (Pinto, Jones), 53. Eyssimont (Kuning, Jones) – 35. Ehliz (Pfoederl, Michaelis). Rozhodcovia: Bjork (Švéd.), Kaukokari – Nikulainen (obaja Fín.), Yletyinen (Švéd.), vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 9109 divákov.
USA: Lyon (24. Augustine)- Jones, Werenski, Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic, Kesselring – Boldy, Nelson, Gaudreau – Caufield, Pinto, Tkachuk – Zegras, Smith, Farabee – Kunin, Hayes, Eissimont
Nemecko: Niederberger – Wissmann, J. Müller, Kälble, M. Müller, Fohrier, Ugbekile – Pföderl, Michaelis, Ehliz – Peterka, Kahun, Tiffels – Fischbuch, Stachowiak, Tuomie – Eder, Kastner, Ehl

Nemci začali dôrazne, ale k otvoreniu skóre im nepomohla ani presilovka v 10. minúte a po nej sa ujali vedenia Američania. Usadili sa pred Niederbergerom a Kesselringovu strelu tečoval Tkachuk – 1:0. Od 18. minúty bolo 2:0, keď Kesselring využil prihrávku Nelsona a poradil si s brankárom súpera.

Nemci zlyhávali v pokusoch o ofenzívu a keď USA dostali v polovici zápasu prvú presilovku, Gaudreau dorazil puk za Niederbergera – 3:0. Ehliz síce krátko na to znížil, no Američania mali pod kontrolou dianie na ľade.

Tri sekundy pred druhou prestávkou Hughes zužitkoval prihrávku Caufielda a prestrelil nemeckého brankára – 4:1. Nemci už v záverečnej časti nedokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj, naopak, Zegras a Eyssimont zvýšili náskok USA.