16.32: Hokejisti USA potvrdili pozíciu favorita a vo svojom prvom zápase v Pekingu zdolali tím Číny 8:0. V ďalšom zápase A-skupiny si Kanada pripísala víťazstvom nad Nemeckom 5:1.
Čítajte viac Kanada sa postarala o odplatu, Čína odolávala USA do 2. tretiny16.16: Sánkari Nemecka získali zlatú medailu v súťaži miešaných štafiet. Topfavoriti vyhrali s náskokom osem stotín sekundy pred Rakúskom, bronz patrí Lotyšsku (+0,948).
Slovenský tím v zložení Katarína Šimoňáková, Jozef Ninis a dvojica Tomáš Vaverčák, Matej Zmij súťaž nedokončil po páde Vaverčáka so Zmijom.
Čítajte viac Vidina olympijského maxima sa rozplynula. Finišujúci Slováci sa prevrátili14.26: Holandská rýchlokorčuliarka Irene Schoutenová získala v Pekingu svoju druhú zlatú medailu.
Po triumfe na 3000 m vyhrala vo štvrtok aj preteky na 5000 m v olympijskom rekorde 6:43,51 min. S mankom 4,67 sekundy skončila na druhej priečke Kanaďanka Isabelle Weidemannová, bronz si vybojovala Martina Sáblíková z Česka (+6,58).
Schoutenová, úradujúca svetová šampiónka na najdlhšej trati, potvrdila úlohu topfavoritky, na trať sa postavila v záverečnej šiestej jazde a všetky rivalky odsunula suverénnym spôsobom na nižšie priečky.
V Pekingu si tak pripísala víťazné double. Dvadsaťdeväťročná Holanďanka má na konte celkovo tri cenné kovy zo ZOH (2–0–1), z Pjongčangu pred štyrmi rokmi si odniesla bronz v pretekoch s hromadným štartom. Pre holandský tím je to už siedma medaila na ľadovom ovále v Pekingu, z toho štvrtá zlatá.
Weidemannová striebrom nadviazala na bronz z trojkilometrovej trate. Trojnásobná olympijská šampiónka Sáblíková bola na 3000 m tesne za pódiom na štvrtej pozícii, ale vo štvrtok sa dočkala svojej siedmej olympijskej medaily (3–2–2).
Rýchlokorčuľovanie
ženy – 5000 m: 1. Irene Schoutenová (Hol.) 6:43,51 min (ol. rekord), 2. Isabelle Weidemannová (Kan.) 6:48,18, 3. Martina Sáblíková (ČR) 6:50,09, 4. Francesca Lollobrigidová (Tal.) 6:51,76, 5. Ragne Wiklundová (Nór.) 6:56,34, 6. Natalia Voroninová (ROC) 6:56,99, 7. Sanne In't Hofová (Hol.) 6:59,77, 8. Misaki Ošigiriová (Jap.) 7:01,17, 9. Maryna Zujevová (Biel.) 7:02,91, 10. Momoka Horikawaová (Jap.) 7:06,92
13.15: Historicky prvé preteky v tímových skokoch akrobatických lyžiarov pod piatimi kruhmi vyhrali reprezentanti USA. Striebro získali Číňania a bronz Kanaďania.
Američania triumfovali v zostave Ashley Caldwellová, Christopher Lillis a Justin Schoenefeld, v 2. kole finále získali 338,34 b.
Číňania po 1. kole viedli, no do užšieho finále vstúpili všetky tímy opäť od nuly a situáciu nezvládol Ťia Cung-jang, ktorý spadol. Domáci kolektív tak získal iba 324,22 b. Kanaďania obdržali známku 290,98 b. V súťaži štartovalo šesť družstiev.
Akrobatické lyžovanie
súťaž miešaných tímov: 1. USA (Ashley Caldwellová, Christopher Lillis, Justin Schoenefeld) 338,34 b., 2. Čína (Sü Meng-tchao, Ťia Cung-jang, Čchi Kuang-pchu) 324,22, 3. Kanada (Marion Thénaultová, Miha Fontaine, Lewis Irving) 290.98, 4. Švajčiarsko 276,01, 5. ROC, 6. Bielorusko
11.50: Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase v základnej C-skupine na olympijskom turnaji v Pekingu s Fínskom 2:6. Oba góly slovenského tímu strelil 17-ročný útočník Juraj Slafkovský. Na víťazstve Fínov sa hetrikom podieľal útočník Sakari Manninen.
Čítajte viac Slováci viedli, potom prišiel uragán. Ramsay: Naše chyby boli naozaj zlé10.10: Curleri USA prehrali v druhom vystúpení v Pekingu so Švédskom 4:7.
Muži – curling: USA – Švédsko 4:7, Nórsko – Kanada 5:6, Čína – ROC 4:7, Veľká Británia – Taliansko 7:5
9.15: Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová získala v Pekingu svoju druhú zlatú medailu.
Vo štvrtok po skvelom finiši triumfovala v behu na 10 km klasicky s intervalovým štartom s minimálnym náskokom štyroch desatín sekundy pred Fínkou Kerttu Niskanenovou. Bronz si vybojovala ďalšia Fínka Krista Pärmäkoskiová (+31,5).
Čítajte aj Bravúrny finiš vyniesol Johaugovej ďalšie zlato. Rozhodli štyri desatiny8.27: Rakúsky snoubordista Alessandro Hämmerle získal zlatú medailu v snoubordkrose. V dramatickom finiši veľkého finále odsunul na druhú priečku s tesným odstupom Kanaďana Eliota Grondina. Bronz si vybojoval Talian Omar Visintin.
Dvadsaťosemročný Hämmerle zaznamenal najvýraznejší úspech svojej kariéry. Vicemajster sveta z vlaňajška bol vo štvorčlennej finálovej jazde v úvode na chvoste, ale potom sa posunul na vedúcu pozíciu a udržal si ju až do konca.
V závere na neho mohutne útočil Grondin, no cieľová fotografia prisúdila triumf Rakúšanovi, ktorý bol pred štyrmi rokmi v Pjongčangu v rovnakej disciplíne siedmy.
Šampión zo ZOH 2018 Pierre Vaultier z Francúzska titul neobhajoval, keďže už ukončil kariéru. Úradujúci majster sveta Španiel Lucas Eguibar sa dostal iba do malého finále a skončil celkovo na siedmej pozícii.
Snoubording
muži – snoubordkros: 1. Alessandro Hämmerle (Rak.), 2. Eliot Grondin (Kan.), 3. Omar Visintin (Tal.), 4. Julian Lüftner (Rak.), v malom finále: 5. Merlin Surget (Fr.), 6. Jake Vedder (USA), 7. Lucas Eguibar (Šp.), 8. Tommaso Leoni (Tal.), vo štvrťfinále: 9. Martin Nörl (Nem.), 10. Nick Baumgartner (USA)
7.54: Rakúsky lyžiar Johannes Strolz triumfoval v alpskej kombinácii. V cieli mal v súčte zjazdu a slalomu náskok 59 stotín sekundy pred strieborným Nórom Aleksanderom Aamodtom Kildem, tretí skončil Kanaďan James Crawford (+0,68 s).
Čítajte aj Prídu Rusi o zlato? Mladučká senzácia mala pozitívny dopingový test6.44: Americký krasokorčuliar Nathan Chen získal zlatú medailu v súťaži sólistov. Triumfoval vo svetovom rekorde 332,60 b. a odsunul za seba trojicu japonských konkurentov.
Na druhom mieste skončil Juma Kagijama (310,05), bronz vybojoval Šona Umo (293,00). Dvojnásobný obhajca olympijského titulu Juzuru Hanju zostal bez medaily, po nevydarenom krátkom programe, po ktorom figuroval až na ôsmom mieste, sa vo voľných jazdách dokázal posunúť len na konečnú štvrtú priečku. Chen stanovil nové svetové rekordy aj v krátkom programe a vo voľných jazdách.
„Samozrejme, je viacero vecí, ktoré som mohol urobiť lepšie, no celkovom som veľmi šťastný z toho, ako som bol schopný predviesť celý program. Znamená to pre mňa celý svet. Som taký šťastný. Momentálne sa vo mne víria všetky emócie,“ povedal podľa AP 22-ročný Chen.
„Nikdy som si nepomyslel, že budem raz schopný získať zlatú medailu na olympiáde. Áno, sníval som o tom, že budem štartovať na ZOH, ale vedel som, že vyhrať bude ťažké a mal som pochybnosti, či sa mi to niekedy podarí.“
Trojnásobný majster sveta viedol už po krátkom programe, v ktorom so ziskom 113,97 bodu utvoril nový svetový rekord. Prekonal doterajšie maximum japonského rivala Hanjua.
Svoju suverenitu potvrdil Chen aj vo voľnej jazde, v ktorej očaril svojím precíteným vystúpením na pieseň Rocket Man od Eltona Johna.
Na úvod začal s kombináciou štvoritého flipa s trojitým toeloopem a potom pridal druhý štvoritý flip. Pokračoval štvoritým lutzom a následne predviedol trojkombináciu trojitého flipu s výpadom, avšak už len s jednoduchým skokom na záver.
Celkovo predviedol päť štvoritých skokov a za svoju voľnú jazdu dostal 218,63, čím takisto zlepšil svetové maximum. Stal sa prvým americkým olympijským šampiónom v súťaži mužov od ZOH 2010 vo Vancouveri, kde triumfoval Evan Lysacek.
Zvíťazil absolútne suverénne, druhý Kagijama na neho stratil v celkovom súčte takmer 22 bodov. Tretí po KP Uno sa nedokázal posunúť a bral iba bronz po tom, ako dvakrát spadol.
Hanjuovi nevyšla už prvá časť súťaže, v krátkom programe za priebežným lídrom zaostal takmer o dvadsať bodov (95,15), keď hneď v úvode neskočil štvoritý salchow.
Čítajte aj Prvý dopingový prípad v Pekingu. Ide o skúsenéného lyžiaraOlympijský šampión zo Soči 2014 i Pjongčangu 2018 sa pokúšal napraviť dojem vo voľnej jazde, kde riskoval a pokúsil sa o štvoritý axel, ktorý sa v súťaži doposiaľ žiadnemu krasokorčuliarovi nepodaril.
Skončil však na ľade a spadol pri oboch štvoritých skokoch, ktoré si na začiatok jazdy naplánoval. Dokázal sa síce posunúť o štyri priečky, no tretiu olympijskú medailu do zbierky nepridal.
„Robil som, čo sa dalo. Určite sa mi ten axel vydaril lepšie, ako pri predchádzajúcom pokuse. Časť môjho ja cíti, že som mohol byť lepší, no vydal som asi maximum z toho, čo som v danej chvíli v sebe mal,“ povedal Hanju podľa AP.
Z Európanov skončil najvyššie Talian Daniel Grassl, ktorý obsadil siedmu priečku so ziskom 278,07 b.
Krasokorčuľovanie
Muži – konečné poradie po voľných jazdách: 1. Nathan Chen (USA) 332,60 b. – svetový rekord, 2. Juma Kagijama 310,05, 3. Šoma Uno 293,00, 4. Juzuru Hanju (všetci Jap.) 283,21, 5. Cha Jun-Hwan (Kór. rep.) 282,38, 6. Jason Brown (USA) 281,24, 7. Daniel Grassl (Tal.) 278,07, 8. Jevgenij Semenenko (Rus.) 274,13, 9. Ťin Po-jang (Čína) 270,43, 10. Morisi Kvitelašvili (Gruz.) 268,62
5.25: Nemecký skeletonista Christopher Grotheer figuroval po úvodných dvoch jazdách na čele súťaže mužov.
Úradujúci majster sveta si v ľadovom tobogane strediska Jen-čching vybudoval náskok sedem desatín sekundy pred krajanom Axelom Jungkom a jasne mieril za olympijským zlatom. Tretí bol po prvom dni domáci Číňan Jen Wen-kang (+0,75).
Ďalší favorit Lotyš Martins Dukurs, ktorý je 11-násobný celkový víťaz Svetového pohára a v zbierke má šesť titulov majstra sveta a 12 titulov majstra Európy, nabral vo štvrtok manko 0,91 s na Grotheera a priebežne figuroval až na šiestej priečke.
Pred ním boli ešte Rusi Alexander Treťjakov (+0,87) a Jevgenij Rukosujev (+0,87). Tretiu a štvrtú jazdu majú skeletonisti na programe v piatok 11. februára (13.20/14.55 muži).
Čítajte aj Kilde bránil Shiffrinovú a bral medailu. Rakúšan napodobnil otca4.53: Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde sa usadil na čele po prvej časti alpskej kombinácie. Po kombinačnom zjazde viedol s tesným náskokom dvoch stotín sekundy pred ďalším špecialistom na kĺzavé disciplíny Jamesom Crawfordom, tretí bol ďalší Kanaďan Brodie Seger (+0,42 s).
4.48: Organizátori ZOH 2022 v Pekingu oznámili ďalších deväť koronavírusových prípadov u účastníkov Hier.
Pozitívne testy mali siedmi športovci alebo členovia realizačných tímov. Z nich štyri prípady odhalili testy po prílete do Číny, tri sa objavili v uzavretej bubline ZOH.
Čítajte aj Individuality nerozhodujú. Potiahneme sa navzájom, vraví kapitán HrivíkCelkovo vykonali v Pekingu už 71 000 testov na prítomnosť koronavírusu. Celkový počet nakazených od 23. januára stúpol na 407. Prípady infekcie v čínskej metropole priebežne klesajú, informovala agentúra DPA.
4.03: Americká snoubordistka Chloe Kimová získala zlatú medailu na U-rampe. Vo štvrtkovom dvanásťčlennom finále triumfovala so známkou 94,00 bodu a obhájila titul zo ZOH 2018 v Pjongčangu.
Na druhom mieste skončila Španielka Queralt Castelletová (90,25), bronz putuje do Japonska zásluhou Seny Tomitovej (88,25).
Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiádyDvadsaťjedenročná Kimová dostala najvyššie ohodnotenie hneď v prvej finálovej jazde v Genting Snow Parku v Čang-ťia-kchou, v ktorej podala suverénny výkon.
Predviedla čisté triky s vysokou technickou náročnosťou a dostala sa do vedenia, ktoré jej už nikto nezobral. Američanka bola najlepšia už v kvalifikácii, kde dosiahla za svoj výkon známku 87,75 bodu.
Kimová sa pred štyrmi rokmi stala vo veku 17 rokov najmladšou zlatou olympijskou medailistkou v snoubordingu.
Snoubording
U-rampa žien – finále: 1. Chloe Kimová (USA) 94,00 b., 2. Queralt Castelletová (Šp.) 90,25, 3. Sena Tomitová (Jap.) 88,25, 4. Cchaj Süe-tchung (Čína) 81,25, 5. Ruki Tomitová (Jap.) 80,50, 6. Elizabeth Hoskingová (Kan.) 79,25, 7. Berenice Wickiová (Švaj.) 76,25, 8. Liou Ťia-jü (Čína) 73,50, 9. Micuki Onová (Jap.) 71,50, 10. Brooke Dhondtová (Kan.) 66,75