Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky
Tour de France

20.09.2020 o 17:05

Víťaz: Sam Bennett (DQS)

Celkový víťaz TdF 2020: Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates)

Filter

Ja vám v tejto chvíli ďakujem za pozornosť a prajem ešte pekný zvyšok večera.

Do čítania, priatelia!

Na Champs-Élysées prebehne v najbližších minútach aj ocenenie najlepších pretekárov a najlepšieho tímu tohtoročnej Tour, ako sme si už napísali nižšie.

Tour de France 2020 je v tomto momente už históriou.

Celkovým víťazom sa stal Slovinec Tadej Pogačar z tímu UAE Emirates pred svojím krajanom Primožom Rogličom z Jumbo – Visma. Tretí skončil Richie Porte z Austrálie jazdiaci za tím Trek-Segafredo.

Bodovaciu súťaž o zelený dres ovládol Ír Sam Bennet o 96 bodov pred Petrom Saganom a o 120 bodov pred Matteom Trentinom.

Biele tričko v kategórii do 26 rokov získava rovnako ako vrchársky dres Tadej Pogačar, ktorý týmto vytvoril aj rekord.

Tímová súťaž o viac ako 18 minút jasne v podaní Movistaru pred Jumbom-Visma. Tretí Bahrain – Merida stratil temer hodinu.

Titul najbojovnejšieho jazdca získal Švajčiar Marc Hirschi.

Poradie 21. etapy:

1. Sam Bennett

2. Mads Pedersen
3. Peter Sagan

4. Alexander Kristoff
5. Elia Viviani

Cieľ

Druhý skončil Mads Pedersen, Peter Sagan tretí!

Cieľ

Sam Benett víťazom poslednej etapy aj celkového zeleného dresu!

700 m

Finálna zákruta je za nami, je tu vyvrcholenie celej Tour!

1 km

Bennett tretí, Sagan okolo desiatej priečky.

1,5 km

Bennett vysoko v poli, niekde okolo siedmeho miesta. Sagan blízko za ním.

2 km

Dve tisícky metrov do konca. Blížime sa k poslednej zákrute, ktorá často naznačí, kto sa bude radovať na Champs-Élysées.

3 km

Šprintérske vláčiky a ich posledné úpravy, vpredu Jumbo – Visma. Peter Sagan niekde okolo 25. priečky. Výborná pozičná jazda.

3,5 km

Pohltený už aj aj nemecký pretekár, je tu finiš.

4 km

Vedúca trojica prvá už iba o pár desiatok metrov. Na čele Maximilian Schachmann.

5 km

Päť kilometrov do cieľa. Napätie stúpa, únik bude bez problémov dobehnutý.

7 km

Vpredu tak už iba trojica borcov, tí ale stále šliapu do pedálov ostošesť. Zároveň vchádzame do posledného okruhu, čo nám hlasito dáva najavo aj zvon na cieľovej čiare.

8 km

Únik už v tomto momente nemá šancu na výhru, časový rozdiel sa zmenšil pod desať sekúnd. Swift sa z neho navyše odpája a zaradí sa do pelotónu.

9 km

Jumbo – Visma sa vysúva dopredu. Začínajú sa nám tvoriť šprintérske vláčiky.

10 km

Desať kilometrov do cieľa. Vstupujeme do nich s priemernou rýchlosťou etapy 41,1 km/h.

13 km

Zhruba štvrťhodina do konca Tour de France 2020. Nachádzame sa už v predposlednom okruhu.

15 km

Únik jazdí pokope už vyše 25 kilometrov. Prvýkrát sa tú necelú polhodinu však klesá náskok vedúcej štvorice pod 15 sekúnd.

17 km

Opäť nič nové. Schyľuje sa k záveru, odstup zostáva konštantný, no čo je podstatné, tak hlavne je pod kontrolou.

20 km

Do konca zostávajú posledné tri okruhy. Časové rozpätie medzi únikom a pelotónom je 15 sekúnd.

21 km

Prehupli sme sa cez rýchlosť 40 km/h. Všetko to vyzerá na hromadný šprint, ako sme už v poslednej etape zvyknutí.

23 km

Nič sa nemení ani po ďalších piatich tisíckach metrov. Osemnásť, respektíve dvadsať sekúnd k dobru pre štvorku Van Avermaet, Schachmann, Perichon a Swift.

25 km

Marc Hirschi vyhráva titul najbojovnejšieho jazdca Tour de France 2020. Hirschi je len druhým Švajčiarom v histórii, ktorému sa to podarilo. Prvým bol Serge Demierre v 1983.

28 km

Pelotón s prehľadom kontroluje únik. Ten sa zmenšil na rovnú štvrťminútu, no každú chvíľu osciluje na hranici dvadsiatich sekúnd.

30 km

Tridsať kilometrov do cieľa. Priemerná rýchlosť sa neustále navyšuje, ak to takto zostane, finišovať budeme okolo času 19:10.

32 km

Obraz na čele etapy sa nemení. Únik, ktorého členstvo sa nemení, má naďalej náskok 20 sekúnd na pelotón.

35 km

Sam Bennett vyhral už aj matematicky zelený dres. Peter Sagan dnes prémiu úplne vypustil, Slovák sa sústredí už iba na záverečný šprint.

37 km

Únik má v tejto chvíli k dobru na pelotón 19 sekúnd.

40 km

Périchon preťal šprintérsky bod ako prvý. Samuel Bennett by si mal pripísať 11 bodov, keďže bol ako vedúci muž z pelotónu prvým jazdcom po štvorici, ktorý bol na prémii.

41 km

Kilometer pred šprintérskou prémiou sa odtrhla štvorica Van Avermaet, Schachmann, Perichon a Swift, ktorá bude brať hlavné body.

43 km

Tímy sa už pripravujú na šprintérsku prémiu, ktorú tu máme o tri kilometre. S menšími problémami Julian Alaphilippe, ktorý si vycúval z pelotónu a hľadá svoje mechanické vozidlo.

45 km

Dlho únik sedmičky pretekárov netrval. Všetci znovu pokope, tempo poslednej etapy sa dvihlo na 37,6 km/h.

46 km

Nad Champs-Élysées preleteli stíhačky, ktoré vytvorili po sebe francúzsku trikolóru. Krásny vizuál.

48 km

Hlásime prvý vážnejší únik. Na čele je až sedem jazdcov. Sú nimi Kwiatkowski, Edet, Kragh Andersen, Schär, Amador, Asgreen a Martin.

50 km

Do cieľa Tour de France 2020 zostáva posledných 50 kilometrov a zároveň desať do šprintérskej prémie.

53 km

Sedmička jazdcov niečo skúšala, pelotón ale dieru bleskovo zalepil. Takéto snahy budeme vídavať čoraz častejšie.

54 km

V tomto momente sú už jazdci v priestoru cieľa, v ktorom nás čaká najbližšiu hodinu 8 okruhov po zhruba sedem kilometrov.

56 km

Peter Sagan: Chýbalo mi trochu šťastia

V rozhovore pred poslednou etapou slovenský cyklista priznal, že všetko mohlo byť inak, ak by šťastena stála o čosi viac na jeho strane.

„Robil som to najlepšie, ako som vedel. Urobil som veci, ktoré som urobiť mal. Chýbal mi len kúsok šťastia. Vyplynulo z toho, že na záver nemám zelený dres.“ 

60 km

Pokračujeme v zrýchľovaní. Dvadsať kilometrov do šprintérskej prémie.

63 km

Od roku 1975, kedy Tour finišuje na Champs-Elysées, sme tam videli len štyroch víťazov z úniku, respektíve víťazov, ktorí neboli z masového šprintu. Boli nimi Alain Meslet v 1977, Bernard Hinault v 1979, Eddy Seigneur v 1994 a naposledy Alexandre Vinokourov pred 15 rokmi.

65 km

Jazdci sú už v Paríži. V hlavnom meste Francúzska sa uskutoční posledných 66 kilometrov dnešnej etapy.

67 km

Závodné tempo sa zrýchľuje na 34,6 km/h, pomaličky začíname bojovať. Jazdci majú pri poslednej etape aj príjemné počasie, teplota vzduchu je 25 °C a fúka mierny vánok o rýchlosti 7 km/h.

69 km

Dnes budú v hre ešte aj body za šprintérsku prémiu. Tá je vypísaná 40 kilometrov pred koncom počas tretieho okruhu na Champs-Élysées.

71 km

Na stupni víťazov doplní Tadeja Pogačara Primož Roglič, o ktorom tu už bola reč. Bronzový stupienok ale obsadí Richie Porte. Pre 35-ročného Austrálčana je to životný výsledok na Tour.

73 km

Pretekári pred chvíľou prešli aj areálom zámku vo Versailles. K Tour patrí tradične nielen príroda, ale aj krásne stavby po celom Francúzsku.

75 km

Ak by sa pokračovalo v nastolenom trende, tak by sme mali finišovať na Elyzejských poliach približne o 19:15.

77 km

Priemerná rýchlosť stúpla na 29,6 km/h.

79 km

V pelotóne nič nové, všetci naďalej stále pokope, čakáme na profiláciu úniku.

83 km

POGAČAR, POGAČAR, POGAČAR – časť druhá

Najmladší jazdec s tromi výhrami v ročníku od roku 1934 – ešte viac bradatý rekord, o ktorý sa postaral ešte v medzivojnovom období vtedy 20-ročný René Vietto, ktorý v jednom ročníku dokonca triumfoval štyrikrát

Prvý celkový víťaz žltého, bieleho a bodkovaného dresu – to sa od roku 1975, kedy boli uvedené do pretekov biely a bodkovaný dres ešte nikomu nepodarilo

Najmladší víťaz bodkovanej súťaže – najmladším kráľom hôr bol doteraz Charly Gaul z Tour de France 1955, ktorý vyhral súťaž v 22 rokov, 7 mesiacoch a 22 dňoch

85 km

POGAČAR, POGAČAR, POGAČAR

Celý svet včera s údivom sledoval výkon mladého Slovinca. Ten sa vďaka dominantnej časovke postaral hneď o niekoľko rekordov.

Najmladší jazdec v žltom drese od roku 1983 – 21 rokov, 11 mesiacov a 29 dní

Zmena žltého dresu po časovke v posledný alebo predposledný deň – spolu s Evansom (2011), Lemondom (1989 a 1990), Rocheom (1987), Janssenom (1968) a Gaulom (1958)

Prvý debutant a zároveň víťaz od roku 1983 – naposledy sa to podarilo Laurentovi Fignonovi v 1983

87 km

V prvých kilometroch sa naozaj nič špeciálne nestalo. Do konca ich teraz zostáva 87, priemerná rýchlosť sa zvýšila na 27,2 km/h.

89 km

Na úvod etapy sa o akýsi únik pokúšalo 19 jazdcov, všetko bolo ale rýchlo pokryté. Dvadsať minút dozadu strácal na pelotón 40 sekúnd Nils Politt kvôli defektu, v tomto momente je ale späť v hlavnej skupine.

91 km

V dnešnej etape bola na pláne posledná horská prémia štvrtej kategórie. Jeden bod na nej bral Clément Russo, jazdec tímu Arkéa-Samsic. Bolo tomu 13,5 kilometra po štarte, Russo pri tom na Tour debutuje.

Vo vrchárskej súťaži dokopy bodovalo tento rok 62 pretekárov, víťazom sa stal celkový víťaz Tour Slovinec Tadej Pogačar s 82 bodmi pred Richardom Carapazom (74) a Primožom Rogličom (67).

93 km

Všetci jazdci sú pokope. Poďme si v prvých príspevkoch zhrnúť doterajší priebeh etapy.

95 km

Jazdí sa naozaj pomaly, iba niečo vyše 25,5 kilometra za hodinu. Pri prepočte na najpomalší scenár, ktorý vypracovali organizátori na letour.fr, sme zhruba 20 minút pozadu.

V momente, keď jazdcom zostáva do konca etapy a teda i celej Tour de France 2020 95 kilometrov, začíname náš textový prenos.

HISTORICKÝ POGAČAR, ROGLIČ PRIŠIEL O VŠETKO

Včera to bola časovka, ktorý sa len tak nevidí. Nič nenasvedčovalo tomu, že by Tadej Pogačar predbehol svojho krajana, no opak bol pravdou. Epická sobota znamená celkové víťazstvo 21-ročného cyklistu, zatiaľ čo Primož Roglič so svojím tímom Jumbo-Visma stratili celú Tour v priebehu vyše 36 kilometrov.

SAGAN A ZELENÉ TRIČKO? UTÓPIA

Samozrejme, slovenská hviezda ešte môže ôsmy zelený dres získať, to by však Peter Sagan musel vyhrať etapu aj šprintérsku prémiu, zatiaľ čo Sam Bennett ako aktuálny líder bodovacej súťaže by mohol bodovať výrazne obmedzene, a teda dokopy by bral maximálne 17 bodov.

KTO VEZME VÍŤAZSTVO NA ELYZEJSKÝCH POLIACH?

A na záver celej Tour je tu prestížna 21. etapa, ktorá sa končí v uliciach Paríža. Komu sa jej podarí uchmatnúť zistíme tesne pred alebo po 19:00.

Pozrite si videopreview dnešnej etapy s cykloexpertom Lukášom Timkom:

Video

Priebežné výsledky po 20. etape:

Celkové poradie:

 1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates) 84:26:33
 2. Primož Roglič (Slo./Jumbo-Visma) + 0:59
 3. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo) + 3:30
 4. Mikel Landa (Šp./Bahrain-McLaren) + 5:58
 5. Enric Mas (Šp./Movistar) + 6:07


84. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe) + 4:04:19

Bodovacia súťaž:

1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck – Quick-Step) – 298 bodov
2. Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe) – 246
3. Matteo Trentin (Tal./CCC) – 235

Súťaž do 26 rokov:
1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates) 84:26:33
2. Enric Mas (Šp./Movistar) + 6:07
3. Valentin Madouas (Fr./Groupama-FDJ) + 1:42:22

Vrchárska súťaž:

 1. Tadej Pogačar (Slo./UAE Emirates) – 82 bodov
 2. Richard Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) – 74
 3. Primož Roglič (Slo./Jumbo-Visma) – 67


Tímová súťaž:

 1. Movistar Team – 253:34:22
 2. Team Jumbo – Visma + 0:18:31
 3. Bahrain – Mclaren + 0:57:10

Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom prenose z poslednej 21. etapy Tour de France v roku 2020. Už tradične sa bude končiť na Elyzejských poliach v Paríži, kde budú po konci etapy korunovaní tí najlepší z tohto ročníka.

Náš prenos z etapy sa začne o 17:05.