Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Volanie z Česka: Postavil si sa diktátorovi Tichonovovi, tak teraz môžeš aj fašistovi Putinovi

Kedysi sa stretli na ľade, dnes stoja proti sebe. Aspoň pomyselne. Bývalý vynikajúci český brankár Dominik Hašek sa snaží presvedčiť legendárneho ruského obrancu Vjačeslava Fetisova, aby upustil od svojej podpory režimu prezidenta Vladimíra Putina.

18.06.2023 10:48
Viačeslav Fetisov, Vladimir Putin Foto:
Viačeslav Fetisov a Vladimir Putin.
debata (13)

Hašek adresoval niekdajšiemu hokejistovi, ktorý je dnes poslancom Štátnej dumy Ruskej federácie, odkaz na sociálnych sieťach.

V ňom mu pripomína, že sa v 80. rokoch dokázal vzoprieť aj autoritatívnemu trénerovi Viktorovi Tichonovovi, mohol by tak vraj urobiť aj voči Putinovi.

Lenin Čítajte viac Do tímu utečencov? Západ nás chce tak veľmi ponížiť, že stratil kontakt s realitou, hromžia ruské médiá. Spomínajú sa tanky

„Drahý Vjačeslav, bol si jedným z najlepších obrancov, ktorí kedy hrali hokej, takže si ťa hokejový svet bude navždy pamätať,“ začína Hašek svoj odkaz na Twitteri.

Následne však Fetisovovi pripomína, že svet si ho zároveň môže pamätať aj ako človeka, „ktorý podporoval vojnového zločinca Putina, ruskú imperialistickú vojnu a ruské zločiny. Vrátane genocídy ukrajinských detí“.

Tým sa podľa Haška stáva Fetisov spoluzodpovedný za „stovky tisíc mŕtvych a zmrzačených Ukrajincov i Rusov“.

Viačeslav Fetisov a Viktor Tichonov. Foto: Profimedia
Viačeslav Fetisov Viačeslav Fetisov a Viktor Tichonov.

Následne sovietskej legende ponúka východisko…

Hašek Fetisovovi pripomína, že sa v 80. rokoch dokázal postaviť aj trénerovi Sovietov Tichonovovi, ktorý bol považovaný za kouča i tyrana v jednom. Tým pádom by sa podľa slávneho českého brankára mohol postaviť aj Putinovi. „Záleží len na tom, čo chceš. Budem ti držať palce,“ dodal Hašek na Twitteri.

Česká hokejová legenda svojimi slovami reagovala na Fetisove vyjadrenia pre ruskú stanicu Match TV, v ktorej bývalý obranca vychvaľoval ruskú hviezdu Alexandra Ovečkina. Tentokrát však nekomentoval jeho hokejový um, ale ten politický.

„Ovečkin má veľa politických vyjadrení, v ktorých je konzistentný, aj keď je dnes svet veľmi zložitým príbehom,“ povedal Fetisov na adresu ruského kanoniera.

Pripomína, že Ovečkin stále otvorene podporuje Putina a má s ním fotografiu na sociálnych sieťach, hoci aj naďalej pôsobí v zámorskej NHL, kde je kapitánom tímu Washington Capitals. „V tomto má Ovečkin politický potenciál,“ komentoval Fetisov.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....

Hašek bol nedávno na Ukrajine. Aj tam zaznelo niekoľko jeho silných slov.

„Prišiel som na Ukrajinu, pretože chcem podporiť vašu zem a všetkých ľudí v boji za vašu slobodu,“ citoval portál idnes.cz Hašekove slová v úvode jeho prejavu pred Ukrajincami.

Dva dni strávil v Charkove, v pondelok a utorok vystúpil pred obyvateľmi Kyjeva.

Dôvodom jeho návštevy bola predovšetkým podpora hokejovej mládeže a celkovej budúcnosti hokeja na Ukrajine.

"Počul som a čítal o problémoch, ktorým teraz ukrajinský hokej čelí. Nie všetci ho teraz môžu na Ukrajine hrať. Som tu, aby som podporil mládežnícky hokej na Ukrajine.

Chcem, aby sa tu hokej hral teraz, ďalšiu zimu a postavili sa nové haly," vyhlásil Hašek.

Bývalý český brankár sa stretol s mladými hokejistami a vyjadril sa aj k vedeniu NHL, ktoré odmietavo reagovala na Hašekove názory.

„Prestaňte podporovať ruskú vojnu a ich zločiny, vrátane genocídy ukrajinských detí. Kedykoľvek ruský občan vstúpi na ľad, je to reklama na ruské zabíjanie a vraždenie,“ mienil Hašek.

Hašek si želá, aby v najlepšej hokejovej lige sveta nastupovali iba tí ruskí hráči, ktorí sa jasne vymedzia proti správaniu Vladimíra Putina a ruskej agresii.

Adam Húska Čítajte viac Vojna na Ukrajine? Keď sa dve deti bijú, tak im nedáme do ruky nožíky, vraví Slovák, ktorý chytá v KHL

Ruskí hokejisti v NHL však zahmlievajú, od zámorských novinárov ani nečelia otázkam týkajúcim sa vojny.

Hašek sa vyjadril aj k samotnému šéfovi NHL Garymu Betmanovi.

"Dúfam, že vybudujete aspoň 150 hokejových klzísk kvôli vášmu doterajšiemu hroznému prístupu k vojne a kvôli obrovským škodám, ktoré ste na Ukrajine spôsobili.

Nemôžete však vrátiť stratené životy – ako ukrajinské tak ruské," dodal Hašek k nečinnosti NHL.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Dominik Hašek #vojna na Ukrajine #Vjačeslav Fetisov