Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Do tímu utečencov? Západ nás chce tak veľmi ponížiť, že stratil kontakt s realitou, hromžia ruské médiá. Spomínajú sa tanky

Ruský minister športu Oleg Matycin znovu ostro odmietol možnosť, že by ruskí športovci smeli štartovať na olympijských hrách v Paríži v akomsi tíme utečencov.

17.06.2023 10:00
Lenin Foto:
Leninova socha pred moskovským štadiónom v Lužnikách.
debata (142)

Nápad na účasť v tíme disidentov, v ktorom by bolo povolené zúčastniť sa olympiády odporcom diktátorských režimov v Rusku a Bielorusku, už predtým predstavil poľský minister športu Kamil Bortniczuk.

Video

„Neutralita športu v Rusku je len fikcia. V Rusku neexistujú žiadne inštitúcie nezávislé od totalitnej moci. Preto navrhujeme utvoriť tím pre športovcov, ktoré sa dištancujú od režimov v týchto krajinách,“ vysvetľoval pred časom svoj podnet k Medzinárodnému olympijskému výboru Bortniczuk.

Pre oficiálne ruské štruktúry je pochopiteľne myšlienka zaradenia ich športovcov do takéhoto tímu neprijateľná. Podľa ruských zdrojov sa však s ňou v MOV reálne pracuje.

„Jedna vec je úplne zrejmá. Západ pri snahe ponížiť Rusko definitívne stratil kontakt s realitou,“ píše Ria Novosti.

Silvio Berlusconi Čítajte viac Pán všetkého si vybral obchodníka s obuvou. Vybudovali prvý superklub a navždy zmenili futbal

„Je nutné spraviť si právny posudok návrhov zo strany MOV vo vzťahu k olympijskej charte a ľudským právam. Pokiaľ ale MOV k tomuto kroku (tímu disidentov) siahne, bude to znamenať, že naši zahraniční partneri chcú zničiť systém nášho národného športu. A to je neakceptovateľné,“ povedal ruským médiám minister športu Oleg Matycin.

Bez právneho riešenia by sa pokojne obišiel predseda ruského zápasníckeho zväzu Michail Mamiašvili.

„K tomu nemám žiadny iný komentár, než že by som poslal MOV do patričných miest. Všetci viete kam. Pokiaľ nás chcú vidieť na olympiáde ako tím utečencov, potom bude potrebné, aby sme prišli do Paríža v tankoch. Nie je iná možnosť,“ povedal Mamiašvili pre Ria Novosti.

Sandra Mäderová Čítajte viac Smrteľný pád nezachytila kamera. Taliani píšu, čo sa pri osudnom zjazde stalo. Fotka Mäderovej mamy trhá srdce

Rusov nechce na Hrách ani Anne Hidalgová, parížska starostka. Najprv síce naznačila, že súhlasí s ich účasťou pod neutrálnou vlajkou, tento postoj však o pár týždňov označila za „neslušný“, pretože neutrálna vlajka „v skutočnosti neexistuje“.

Aj ona povedala, že na Hrách by malo byť miesto pre „disidentských Rusov, ktorí chcú vystupovať pod vlajkou utečencov“. Jej úrad uviedol, že toto je jej konečná pozícia.

Olympijský tím utečencov prvýkrát súťažil na hrách v Riu v roku 2016, kde ho tvorilo 10 športovcov pôvodom zo Sýrie, Etiópie, Južného Sudánu a Demokratickej republiky Kongo.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu koncom februára 2022 majú Rusi a Bielorusi zákaz účasti na väčšine svetových športových podujatí.

Hidalgová sa nezaoberala otázkou účasti bieloruských športovcov, ale Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na jar uviedol, že skúma „cestu“, ktorá by umožnila pretekárom z oboch krajín zúčastniť sa na parížskych olympijských hrách.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinova KHL má čudné plány. Do ligy chce pritiahnuť moslimské mesto, kde hokej nikto nikdy neriešil

Ukrajina reagovala vyhlásením, že zváži bojkot Hier.

Spojené štáty uviedli, že ruskí a bieloruskí športovci by mali súťažiť v Paríži pod neutrálnou vlajkou, ale mnohé krajiny, najmä vo východnej Európe, sú proti tejto myšlienke.

Poľský minister športu Kamil Bortniczuk minulý týždeň povedal, že až 40 krajín by mohlo odmietnuť účasť v Paríži, ak by Rusko a jeho spojenec Bielorusko mohli súťažiť.

Estónsko vyhlásilo, že Hry bude v takom prípade bojkotovať, zatiaľ čo napríklad Česi tvrdia, že sú proti ruskej účasti, ale zároveň proti bojkotu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa k tejto téme nevyjadril. Prezidentská kancelária ani francúzske ministerstvo športu, na Hidalgovej novú pozíciu bezprostredne nereagovali.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....
142 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Iľjič Lenin #Paríž 2024 #ruskí športovci