Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Začal ako šesťročný vďaka babke. Legendárny Sabovčík jubiluje a spomína na Nepelu

Je jedným z najúspešnejších slovenských krasokorčuliarov a vo svete je známy aj ako Jumping Joe. Ako prvý na svete skočil na medzinárodnej súťaži štvoritý skok.

04.12.2023 08:01
jozef sabovčík, krasokorčuľovanie Foto: ,
Jozef Sabovčík počas exhibície.
debata

Jozef Sabovčík, ktorý získal na zimných olympijských hrách (ZOH) v Sarajeve v roku 1984 bronzovú medailu, oslávi v pondelok 4. decembra 60 rokov.

"Najviac si vážim olympijskej medaily, ale na druhej strane obhájenie titulu majstra Európy je pre mňa v podstate skoro na rovnakom mieste.

Samozrejme, čo sa týka kariéry, to že som získal olympijskú medailu sa nedá porovnať s majstrom Európy, pretože olympijská medaila predsa len v celom svete znamená oveľa viacej. Aj kvôli tomu sa mi kariéra predĺžila až cez 50-tku," vyznal sa pre TASR jubilant Sabovčik.

Ako zdôraznil, pre neho bol vždy vzorom legendárny Ondrej Nepela. "Nie každý má možnosť vyrastať na ľade s olympijským víťazom. Strašne mi to pomohlo v mojej kariére hlavne v tom, ako on pristupoval k tréningu.

Ďalšími mojimi idolmi boli hlavne Robin Cousins, ktorý bol tiež olympijským víťazom v 80. roku. Zhodou okolností sa stal majstrom Európy na tom istom zimnom štadióne, kde ja som vyhral svoje prvé majstrovstvá Európy. Takže to bolo také symbolické," spomínal ďalej Sabovčík.

Jozef Sabovčík Čítajte viac Sabovčík si syna vybojoval. V Amerike si vyrobí falošnú bryndzu

Okrem vzácneho olympijského bronzu má Sabovčík na svojom konte nemenej významné dva tituly európskeho majstra (1985, 1986) a v roku 1983 na majstrovstvách Európy (ME) získal striebro.

Jeho bohatú aktívnu kariéru zdobí aj šesť titulov majstra Československa. Ziskom bronzového olympijského kovu sa zaradil za legendy slovenského krasokorčuľovania Nepelu, zlatého zo ZOH v Sappore (1972) a Karola Divína, strieborného zo ZOH v Squaw Valley (1960).

Do histórie svetového krasokorčuľovania sa zapísal štvoritým skokom – odpichnutým rittbergerom, ktorý sa mu podarilo skočiť 31. januára 1986 v Kodani ako prvému na svete.

Toto prvenstvo sa na základe vyjadrení niektorých rozhodcov, ktorí tvrdili, že sa Sabovčík pri skoku dotkol zeme, pripisuje často aj Kanaďanovi Kurtovi Browningovi.

Sabovčík sa narodil 4. decembra 1963 v Bratislave. S krasokorčuľovaním začal ako šesťročný vďaka babke, ktorá ho k tomuto náročnému športu priviedla.

Jozef Sabovčík, Fire on Ice Čítajte viac Hviezdy si uctili Sabovčíka. Ľudia tlieskali tebe, nie nám, odkázal Jagudin

Absolvent bratislavského Gymnázia Ladislava Novomeského krasokorčuliarsky rástol pod rukami trénerských legiend Hildy Múdrej, Ľudmily Lojkovičovej a Agnesy Búřilovej.

„Musím aj spomenúť moju trénerku na ľade pani Anderlovú, ktorá sa ma ujala hneď na začiatku. Na suchu to bol zase Ladislav Zacharides a hlavne doktor Jozef Mračna, ktorý sa mi staral o koleno,“ vysvetlil jubilant.

Talent a veľký skokový potenciál sa mu podarilo pretaviť aj do šiestich (1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1986) titulov majstra Československa. V roku 1985 vyhral tiež prestížne zámorské podujatia Americkú a Kanadskú korčuľu.

Športovú, v tom čase amatérsku kariéru Sabovčíka sprevádzali aj mnohé zranenia. V roku 1986 sa podrobil trom náročným operáciám kolena, po ktorých bol donútený ukončiť aktívnu činnosť.

Najprv odišiel do Nemecka, kde trénoval deti. Neskôr zakotvil v Toronte, kde pracoval ako zástupca firmy s hudobninami. Po stretnutí s kanadským krasokorčuliarom Tollerem Cranstonem začal znovu trénovať a ako prvý na svete sa naučil skákať salto dozadu s dopadom na jednu nohu.

Jozef Sabovčík Čítajte viac Sabovčík: Olympijským bronzom som prekvapil súperov i seba

Už ako kanadský občan a profesionálny krasokorčuliar do roku 2013 vystupoval v mnohých krasokorčuliarskych show či exhibíciách.

Počas otváracieho ceremoniálu ZOH v Salt Lake City v roku 2002 si Sabovčík vyslúžil celosvetovú pozornosť, keď v pohybovej kreácii stvárnil v jednej z hlavných úloh programu oheň. Pôsobil tiež ako atašé slovenskej olympijskej výpravy.

Legenda slovenského krasokorčuľovania žije v súčasnosti v Spojených štátoch amerických práve v meste Salt Lake City. Dvakrát sa oženil, najprv s Tracy Weinmanovou a neskôr s Jennifer Veriliovou. Má dvoch synov Bladea a Jozefa Jadena.

Milovník hudby a maľovania, ktorý na ľade prezentoval imidž rockového rebela s dlhými vlasmi, sa v roku 2011 rozhodol hľadať svojich pokračovateľov aj na Slovensku.

V spolupráci s občianskym združením (OZ) Jumping Joe, ktoré nesie názov jeho prezývky, pripravil otvorenie kurzov krasokorčuľovania pre malé deti.

Fire on Ice - Pocta Jozefovi Sabovčíkovi Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Alexej Jagudin v krasokorčuliarskej šou Fire on...
debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Sabovčík