Všetky tieto miesta poskytujú divákom kvalitné podmienky na to, aby si športový zážitok vychutnali do sýtosti. Priaznivci si to cenia, na chrbte zanechávajú zimomriavky.
Pridať sa k nim chce aj Jan-čching s kapacitou okolo 10-tisíc miest. Miesto, kde sa ešte nikdy nejazdilo. V rámci budúcoročných zimných olympijských Hier v Pekingu bude hostiť alpské disciplíny. S plnými tribúnami. Nech to stojí, čo to stojí.
Extrémne podmienky
Na štadión v Si-ane sa zmestí 60-tisíc divákov. Nie je to len údaj na papieri. Veď tento týždeň tam s plnou kapacitou očkovaných divákov otvorili čínske národné hry. Poslednú a jedinú veľkú generálku na ZOH 2022. S cieľom vyskúšať si viaceré technologické vychytávky v boji proti pandémii koronavírusu.
Ostatné vrcholné podujatia a predsezónne sústredenia boli zrušené. Športovci si chceli otestovať trate a podmienky, aké v Pekingu a jeho okolí panujú. Márna snaha, výnimku z bezpečnostných dôvodov dostali len sánkari, bobisti a skeletonisti. Vlhová a spol. nie. V minulej sezóne mali v Jan-čchingu absolvovať preteky Svetového pohára. Nič z toho nebolo.

„Áno, je to hendikep. Na druhej strane – generálka odpadla nielen nám, ale aj konkurencii. Je to pre všetkých rovnaké. Sily budú vyrovnané. Každý musí ukázať, čo vie a ako rýchlo sa dokáže prispôsobiť novej situácii,“ povedal jeden z Vlhovej trénerov Matej Gemza pre Slovenský olympijský a športový výbor.
Aj napriek tomu si z viacerých zdrojov zisťovali, ako to v Jan-čchingu bude vyzerať. Rovnako ako na začiatku Hier v Pjongčangu 2018. Nepriaznivé počasie najskôr posúvalo rýchlostné disciplíny. O rok sa v nich predstaví aj 25-ročná Liptáčka. A bude si chcieť napraviť chuť po 13. mieste v slalome.
"Zimy tam bývajú nekompromisné, kruté a veterné. Čakáme, že to bude podobné ako prvé dni v Pjongčangu, kde bola obrovská zima. Pôjde sa zrejme v extrémnych podmienkach. Peťa dozrela psychicky.
Tlak verejnosti na výsledok nebude vnímať tak silno. Môže ho rozložiť na viacero jázd. Nebude pod tlakom len v slalome, ktorý jej v Pjongčangu nevyšiel podľa predstáv," doplnil Gemza.
Príprava cez video
Čo Vlhovú, Gemzu, ďalších členov Ski tímu Vlha a ostatných slovenských reprezentantov na pekinských Hrách čaká?
V októbri by mal uzrieť svetlo sveta playbook. Manuál, podľa ktorého sa konali napríklad Hry v Tokiu. S podstatným rozdielom – divákmi na tribúnach. Hoci organizátori nevydali spomínaný manuál, prenikli na povrch viaceré „chuťovky.“
Na tribúny sa zrejme dostanú len domáci a zaočkovaní diváci. Nútiť k vakcinácii sa nebude. Má to však háčik. Neočkovaní musia v dejisku Hier absolvovať trojtýždňovú izoláciu, čo nie je krátko pred životným výkonom ideálny plán prípravy.

Číňania navyše seriózne uvažujú o trvalých teplomeroch. Všetci akreditovaní by ich dostali pod pazuchu v podobe náplastí. Ak namerajú horúčku, bude nasledovať kontrola PCR testom. Údajne je v hre aj robot, ktorý umelou rukou vkladá testovacie tampóny priamo do úst.
Zaujímavá bude aj príprava Vlhovej. Jej tímu organizátori pošlú vyhodnotenie vzoriek snehu a video z dronu. Aby jej servismani mohli pripraviť lyže a tréneri zanalyzovali zjazdovku…