Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slávne preteky, ktoré nie sú pre každého. Šampión Iditarodu musel počas nich zastreliť a vypitvať losa

Ostrieľaný americký mašér Dallas Seavey počas najslávnejších pretekov psích záprahov na svete, ktoré sa konajú na Aljaške, musel zvládnuť nečakaný problém.

05.03.2024 12:10
Dallas Seavey, mašér, psie záprahy Foto:
Dallas Seavey je spoločne s Rickom Swensonom najúspešnejším mašérom v histórii Iditarodu.
debata

Už 5-násobný víťaz Iditarodu krátko po štarte tohtoročnej edície, ktorá sa začala v nedeľu, musel zabiť losa po tom, ako veľké divé zviera zranilo jeho psa.

Seavey v pondelok skoro ráno oznámil organizátorom pretekov Iditarod, že bol nútený v sebaobrane zastreliť losa ručnou zbraňou.

„Udialo sa tak po tom, ako sa los zaplietol so psami a mašérom,“ uvádza sa vo vyhlásení pretekov.

Aljašské úrady boli informované o úhyne losa a predstavitelia pretekov uviedli, že bolo vynaložené maximálne úsilie na záchranu mäsa.

Vasaloppet, vasov beh, bežecké lyžovanie Čítajte viac Sakra, krútil hlavou víťaz. Slávny Vasov beh sa zmenil na frašku, aktivisti skákali priamo na trať

Seavey po incidente naliehal na organizátorov, aby mu pomohli odstrániť ťažkého losa z cesty. „Spadol mi na sane a bol rozvalený na ceste.

Vypitval som ho najlepšie, ako som vedel, ale nebol to pekný pohľad,“ povedal Seavey, ktorý v pondelok oslávil 37. narodeniny.

V minulosti sa už udial podobný incident na Iditarode. Susan Butcherová, štvornásobná šampiónka týchto slávnych pretekov, v roku 1985 musela použiť sekeru na odrazenie útoku losa, ktorý jej zabil dvoch psov a zranil ďalších trinástich. Pomohol jej okoloidúci mašér, ktorý agresívneho losa usmrtil.

Sergio Jauregui Čítajte viac Chladnokrvná vražda priamo na trávniku. Bývalého reprezentanta zastrelili počas zápasu

Seavey, ktorý je spoločne s Rickom Swensonom najúspešnejším mašérom v histórii Iditarodu, v roku 2021 zvládol trať za rekordných sedem dní, 14 hodín, osem minút a 57 sekúnd.

Pravidlá pretekov stanovujú, že ak je pri obrane života alebo majetku zabitá veľká zver ako los či byvol, mašér musí zviera vypitvať a nahlásiť to predstaviteľom pretekov na najbližšom kontrolnom stanovišti.

Mašéri, ktorí prechádzajú okolo, musia pomôcť pri pitvaní zvieraťa, ak je to možné, uvádza sa v pravidlách.

Hviezdni športovci, ktorí skončili za mrežami Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Dosiahli úspech a slávu, zarobili rozprávkové...
debata chyba
Viac na túto tému: #los #psie záprahy #Iditarod #Dallas Seavey #mašér