Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Hnutie nezúčastnených podporuje snahu o návrat Rusov: Šport a politika by sa nemali miešať

Skupina 120 krajín prevažne z Ázie a Afriky združená v tzv. Hnutí nezúčastnených vyjadrila podporu Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) v snahe o návrat športovcov z Ruska a Bieloruska do medzinárodného diania.

08.07.2023 14:52
Rusky, Tokio Foto: ,
Ruské športovkyne v júni 2021 pred OH v Tokiu.
debata (3)

Počas stretnutia predstaviteľov tohto hnutia v azerbajdžanskom Baku prišlo k podpisu rezolúcie, podľa ktorej by sa na OH v Paríži 2024 mali predstaviť športovci zo všetkých krajín sveta, čo by malo byť výrazným znakom jednoty. Podľa signatárov dokumentu by sa šport a politika nemali miešať.

Bielorusko EH19 Slovensko box Csemez Čítajte aj Paktovanie s Ruskom sa im vypomstilo. Boxerskú federáciu, ktorej šéfuje ruský prezident, vylúčili z MOV

„Ďakujem prezidentovi Azerbajdžanu Ilhamovi Alijevovi za iniciatívu k tejto dôležitej rezolúcii,“ reagoval na stretnutie v Baku prezident MOV Thomas Bach.

Súčasťou uvedenej skupiny je väčšina afrických krajín, tiež štáty zo Stredného východu, India, Singapur, KĽDR, Venezuela, členom je aj Bielorusko.

Formula, preteky Čítajte aj Všetko bolo nachystané, tichá podpora Putina ich vyšla draho. F1 v dlhoočakávanom dejisku nebude

Napriek vojne na Ukrajine, ktorú vo februári 2022 rozpútali Rusi s podporou Bielorusov, sa MOV v jari 2023 rozhodol prehodnotiť svoj skorší postoj a medzinárodným federáciám odporučil, aby povolili štart neutrálnym športovcom z Ruska a Bieloruska na svojich súťažiach.

Šancu by však nemali dostať športovci, ktorí aktívne podporujú vojnu Rusov na Ukrajine ani tí, ktorí sú príslušníkmi bezpečnostných či ozbrojených zložiek.

Niektoré federácie potom umožnili účasť športovcom z uvedených krajín na svojich podujatiach, ďalšie sú proti tomu. Rusi anektovali časti Ukrajiny tesne po skončení ZOH v Soči 2014 a o osem rokov neskôr tesne po skončení ZOH v Pekingu napadli Ukrajinu.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....
3 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #ruskí športovci