No MOV neplánuje voči Izraelu žiadne kroky, ktoré by znamenali jeho neúčasť na olympijských hrách v Paríži. Šéf koordinačného výboru MOV pre Paríž 2024 uviedol, že pri porovnaní konfliktu v Gaze a ruskej invázie na Ukrajinu, pre ktorú dostala Moskva stopku od MOV, sú odlišné situácie.
„Dôvody, ktoré viedli MOV k prvotnému sankcionovaniu Ruska a potom Ruského olympijského výboru (ROC) sú veľmi špecifická,“ citovala agentúra AFP Pierra-Oliviera Beckersa-Vieujana.
Čítajte viac Medvedev či Sabalenková sú na olympiáde vítaní. Rusi a Bielorusi môžu hrať v Paríži, no musia splniť podmienku„Rusko a nedávno aj ROC podkopali podstatné časti Olympijskej charty. To nie je prípad Palestínskeho olympijského výboru a ani Izraelského olympijského výboru, ktoré spolu pokojne koexistuje. Je úplne jasné, že ide o rozdielne situácie,“ skonštatoval šéf koordinačného výboru.
Štyri dni po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 MOV vyzval všetky medzinárodné športové federácie, aby vylúčili ruských a bieloruských športovcov zo svojich súťaží a zrušili budúce podujatia v Rusku.
Čítajte viac Urážka Napoleona i samotného Francúzska? Plagát k letnej olympiáde nahneval fanúšikov aj politikovPrezident MOV Thomas Bach následne povedal, že Rusko svojou inváziou, ktorá sa odohrala tesne po zimných olympijských hrách v Pekingu, porušilo olympijskú chartu a olympijské prímerie.
MOV pozastavil činnosť ROC v októbri minulého roka po tom, čo medzi členov zaradil regionálne športové organizácie na Ruskom okupovanej východnej Ukrajine. Ruskí a bieloruskí športovci môžu na tohtoročných parížskych hrách súťažiť ako neutrálni, mimo tímových podujatí a pokiaľ aktívne nepodporujú vojnu na Ukrajine.
MOV odhaduje, že len osem ruských atlétov a traja Bielorusi sa kvalifikovali na hry v Paríži ako neutrálni, aj keď sa čoraz viac zaznievajú hlasy, že Rusko bude celé podujatie bojkotovať.
Čítajte viac Slovák sa priblížil k Parížu. V boji o olympiádu ho udržali dva excelentné trikyBach tento týždeň povedal, že izraelskí športovci budú mať počas parížskych hier špeciálnu ochranu. „Budú prijaté opatrenia,“ uviedol Bach, ktorého slová citoval švajčiarsky denník 24 Heures.
„Izraelčania sa musia počas hier cítiť pohodlne. S každým sa musí zaobchádzať rovnako, či už v olympijskej dedine alebo inde. Každý musí byť rešpektovaný.“
Špeciálna ochrana sa zabezpečuje aj v súvislosti s jednou z najtemnejších udalostí v histórii moderných olympijských hier. Počas OH v Mníchove 1972 bolo zabitých jedenásť Izraelčanov počas útoku palestínskych extrémistov.