Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Ukrajina nezvažuje bojkot olympiády v Paríži

Ukrajina v súčasnosti neuvažuje nad bojkotom tohtoročných OH v Paríži. Uviedol to tamojší minister športu Matvij Bidnyj, ktorý však zároveň dodal, že v stávke je viac ako len úspech v samotnom športe.

08.01.2024 20:10
Ukrajina, olympiáda Foto:
Ilustračné foto
debata (6)

Ukrajina nevylúčila, že sa na hrách nezúčastní po tom, čo Medzinárodný olympijský výbor (MOV) povolil štart ruským a bieloruským športovcom pod neutrálnym statusom.

"Všetci súhlasia s tým, že by sme mali reagovať protestom. Slovo bojkot nie je to, o čom teraz hovoríme. Vieme, že každé rozhodnutie, ktoré prijmeme, musí byť prijaté v záujme našej krajiny.

Pre nás teraz nejde len o víťazstvo v športe," uviedol Bidnyj pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Rozhodnutie MOV sa týka iba niektorých individuálnych ruských a bieloruských športovcov. Tímom z obidvoch krajín nebude štart na OH umožnený.

Aby športovci získali neutrálny status, nemôžu aktívne podporovať vojnu na Ukrajine, ani byť zmluvne viazaní s ruskou či bieloruskou armádou, respektíve národnými bezpečnostnými orgánmi.

bidasergey 1692254243 1 Čítajte viac Utiekli z armády, šťastie našli v USA. Ruským olympionikom hrozí niekoľkoročné väzenie

Ako dodatočnú podmienku bude MOV od športovcov vyžadovať písomný záväzok k Olympijskej charte a teda aj k „mierovému poslaniu olympijského hnutia“. Na OH 2024 budú zakázané všetky národné symboly Ruska i Bieloruska.

"Na olympijských hrách ani jednotlivých športoviskách nemôže byť vystavená ruská či bieloruská vlajka, hymna, národné farby či akýkoľvek iný poznávací znak.

Na olympijské hry v Paríži nemôžu dostať pozvánku a ani byť akreditovaní žiadni vládni predstavitelia z Ruska či Bieloruska," uviedol MOV vo svojom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Ukrajinskí atléti, ktorí zahynuli pri invázii Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Jeden zahynul pri Kyjeve, ďalší pri obrane...
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Paríž 2024 #Matvij Bidnyj