Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Škandál rok pred olympijskými hrami. Parížski organizátori čelia podozreniam z korupcie

Francúzski vyšetrovatelia prehľadali v utorok sídlo organizátorov budúcoročných olympijských hier v Paríži. Razia súvisí s podozreniami z korupcie.

20.06.2023 11:39 , aktualizované: 12:59
764233488 Foto:
Šéfom organizačného výboru parížskej olympiády je bývalý vodný slalomár Tony Estanguet.
debata (2)

Organizačný výbor OH 2024 potvrdil, že v jeho centrále na parížskom predmestí St. Denis prebehla v utorok neohlásená prehliadka. „S vyšetrovateľmi plne spolupracujeme,“ uviedol organizačný výbor vo svojom stanovisku s tým, že situáciu nechce bližšie komentovať.

Podľa AP súvisí razia s dvomi doteraz nezverejnenými vyšetrovaniami založenými na informáciách, ktoré poskytla protikorupčná jednotka. Agentúru informoval o prehliadke nemenovaný funkcionár z úradu finančnej prokuratúry.

cortina 2026 Čítajte viac Kto chce zimnú olympiádu? Nikto? MOV má problém, Američania cúvli, vraj pomôžu Arabi

Prvé vyšetrovanie otvorili už v roku 2017, teda v tom istom roku, keď francúzskej metropole pridelili organizátorské práva. Obvinenia sa týkajú sprenevery verejných finančných prostriedkov a klientelizmu. Podozrivý je aj nešpecifikovaný kontrakt, ktorí uzavreli parížski organizátori.

Druhé vyšetrovanie sa začalo vlani a nasledovalo po audite zo strany francúzskej antikorupčnej agentúry. Zameriava sa na možný konflikt záujmov a klientelizmus.

Lenin Čítajte viac Do tímu utečencov? Západ nás chce tak veľmi ponížiť, že stratil kontakt s realitou, hromžia ruské médiá. Spomínajú sa tanky

Konkrétne sa týka zmluvy, ktorú organizačný výbor uzavrel so spoločnosťou Solideo, vykonávajúcou dozor nad olympijskými športoviskami a ďalšími zariadeniami.

OH v Paríži sa uskutočnia od 26. júla do 11. augusta 2024. Organizačný výbor parížskych hier sa stal tretím usporiadateľom OH za sebou, ktorý čelí vyšetrovaniu pre údajnú korupciu. Viaceré osoby sa priznali k úplatkárstvu pri voľbe dejiska OH 2016 v Riu de Janeiro i OH 2020 v Tokiu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Olympijské hry #OH 2024