Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ukrajinci to dokázali: Postup do finále olympijskej kvalifikácie, v Bratislave vyzvú aj Slovákov

Hokejisti Ukrajiny si vybojovali účasť na turnaji olympijskej kvalifikácie, ktorý sa uskutoční od 29. augusta do 1. septembra 2024 v Bratislave.

11.02.2024 18:40 , aktualizované: 22:23
Ukrajina hokej reprezentácia Foto:
Radosť ukrajinských hokejistov po postupe do finále olympijskej kvalifikácie.
debata (31)

Rozhodol o tom ich záverečný zápas v predkvalifikačnej J-skupine v poľskom meste Sosnowiec, v ktorom zvíťazili nad Estónskom 5:3. Tabuľku ovládli s ôsmimi bodmi, keď predtým zdolali Kórejskú republiku 4:0 a domáce Poľsko 3:2 po samostatných nájazdoch.

V ukrajinskom drese sa o úspech postarala aj trojica hráčov, ktorá pôsobí na Slovensku – Igor Merežko zo Spišskej Novej Vsi, Oleksandr Peresunko z Popradu a Oleksij Vorona z Považskej Bystrice.

V lete bude okrem Slovákov a Ukrajincov štartovať na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu aj Kazachstan. O ďalšom účastníkovi, ktorým je výber Bieloruska, rozhodne v najbližších dňoch Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Ridly Greig Čítajte viac Bomba do prázdnej brány, krosček do hlavy. Primeraná reakcia, obhajoval nechutnosť tréner Toronta

Tá od pondelka zasadne v Zürichu. Členovia Rady IIHF rozhodnú o tom, či Rusom a Bielorusom predĺžia zákaz štartu na medzinárodných turnajoch pre inváziu na Ukrajinu.

Hlasovať bude 14 členov v zložení Luc Tardif (Fr.), Petr Bříza (ČR), Bob Nicholson (Kan.), Henrik Bach Nielsen (Dán.), Aivaz Omorkanov (Kirg.), Zsuzsanna Kolbenheyerová (Maď.), Marta Zawadzká (Poľ.), Franz Reindl (Nem.), Pavel Bure (Rus.), Andrea Gios (Tal.), Heikki Hietanen (Fín.), Viesturs Koziols (Lot.), Anders Larsson (Švéd.) a Raeto Raffainer (Švaj.).

Švéd Larsson a Fín Hietanen už pre domáce médiá uviedli, že ich zamietavý postoj trvá. „V súčasnej situácii považujeme za nemožné, aby Rusko a Bielorusko mohlo štartovať. Tu ide o bezpečnosť hráčov a podujatí. Môj jasný názor je, že situácia sa nezmenila, takže pozícia Švédska je jasná,“ povedal švédsky funkcionár pre denník Expressen.

Juraj Slafkovský Čítajte viac Gólová explózia Slafkovského? Stojí za ňou uznávaný Dr. Strela: Druhú polovicu sezóny bude mať skvelú

O účasť na ZOH 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo budú bojovať aj Japonci, ktorí zvládli predkvalifikačný turnaj v Budapešti v konkurencii domáceho výberu, Španielska a Litvy. V nedeľu večer získali v Cardiffe posledné postupové miesto hokejisti Veľkej Británie, ktorí v priamom súboji o prvenstvo v H-skupine zdolali Rumunsko 7:4.

Turnaj v Taliansku sa bude hrať v rovnakom formáte ako v Pekingu. V základnej A-skupine by sa mali predstaviť Kanada, Švédsko, Švajčiarsko a Taliansko, B-skupinu vytvoria Fínsko, Nemecko, Česko a rebríčkovo najhorší kvalifikant. V C-skupine bude hrať v prípade povolenia Rusko, USA a dvaja kvalifikanti.

Finálové turnaje olympijskej kvalifikácie ZOH 2026:
D-skupina (Bratislava): SLOVENSKO, Bielorusko*, Kazachstan, Ukrajina
E-skupina (Riga): Lotyšsko, Francúzsko, Rakúsko, V.Británia
F-skupina (Aalborg): Dánsko, Nórsko, Slovinsko, Japonsko

Zloženie základných skupín hokejového turnaja ZOH 2026:
A-skupina: Kanada, Švédsko, Švajčiarsko, Taliansko
B-skupina: Fínsko, Nemecko, Česko, kvalifikant č. 3
C-skupina: Rusko*, USA, kvalifikanti č. 1 a 2.

*ak IIHF potvrdí účasť

Krásna manželka Alexandra Ovečkina Anastasia Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Spoznajte Anastasiu Ovečkinovú, za slobodna...
31 debata chyba
Viac na túto tému: #ukrajinská hokejová reprezentácia