Česi boli milimetre od zlata, favorit rozhodol až v predĺžení

Hokejisti Kanady sa stali majstrami sveta do 20 rokov. Domáci favorit zdolal v piatkovom finále Česko 3:2 po predĺžení.

06.01.2023 03:32
World Juniors Canada Czechia Hockey Foto: ,
Kanadskí hokejisti sa tešia z titulu na MS hráčov do 20 rokov.
debata (3)

Víťazný gól strelil v 67. minúte Dylan Guenther. Pre „javorové listy“ je to jubilejný 20. titul z juniorského šampionátu.

Pozrite si Guentherov víťazný gól

Pre Kanadu to bola zároveň 34. medaila z juniorského šampionátu (20–10–5). Česi získali v ére samostatnosti štvrtý cenný kov (2–1–1) a prvý po osemnástich rokoch.

Najproduktívnejším hráčom a zároveň aj najlepším strelcom šampionátu sa stal 17-ročný Kanaďan Connor Bedard. Najmladší hráč turnaja nazbieral v 7 zápasoch 23 kanadských bodov za 9 gólov a 14 asistencií.

Sklamanie Čechov po finále MS do 20 rokov Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Radosť českých hokejistov, ktorých vrátil vo...

Odniesol si aj ocenenie pre najlepšieho útočníka MS a najužitočnejšieho hráča. Za najlepšieho brankára vyhlásili Slováka Adama Gajana, najlepším obrancom sa stal Čech David Jiříček.

Slovenskí reprezentanti obsadili 6. miesto po štvrťfinálovej prehre s Kanadou 3:4 po predĺžení. Nasledujúce MS hráčov do 20 rokov sa uskutočnia od 26. decembra 2023 do 5. januára 2024 vo švédskom Göteborgu.

Slovenskí hokejisti sa na nich predstavia v základnej B-skupine. Ich súpermi budú reprezentanti Česka, USA, Švajčiarska a Nórska, ktoré v elitnej kategórii nahradí Rakúsko. Rozhodlo o tom poradie v rankingu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

MS do 20 rokov – finále

Česko – Kanada 2:3 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Góly: 53. Kulich (Šalé, Šapovaliv), 54. Kos (Hamara), 67. Guenther (Roy, Clarke) – 13. Guenther (Clarke, Othmann), 25. Wright (Guenther, Othmann). Rozhodovali: Harnebring (Švéd.), Salonen (Fín.) – Wyonzek, Grillo (obaja Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 10.735 divákov.

Česko: Suchánek – Jiříček, Ticháček, Špaček, Svozil, Moravec, Hamara, Čech – Šalé, Šapovaliv, Kulich – Chmelař, Brabenec, Szturc – Ryšavý, Menšík, Kos – Hauser, Marcel, Měchura – Sapoušek

Kanada: Milic – Zellweger, Del Mastro, Clarke, Allan, Korchinski, Hinds, Matier – Guenther, Wright, Othmann – Bedard, Stankoven, Roy – Ostapchuk, Gaucher, Dean – Fantilli, Bankier, Schaefer

Úvod finálového zápasu priniesol vyrovnaný hokej, no postupne prevzali iniciatívu Kanaďania. Pomohla im k tomu aj využitá presilovka, keď vylúčenie Davida Jiříčka potrestal Dylan Guenther.

Česi sa v úvodnej tretine dostali do dvoch sľubných únikov, z ktorých však neskórovali. Začiatok druhej časti patril Kanaďanom, ktorí najskôr ustáli oslabenie a následne Shane Wright oslávil 19. narodeniny individuálnou akciou s gólovým koncom – 0:2. Č

echom sa dlho nedarilo prekonať kanadskú defenzívu, hoci si aj v úvode tretej časti vypracovali niekoľko príležitostí.

Nemec Slovensko Čítajte viac Expert: Chlapci z ročníka 2004 môžu aj na ďalšie MS, no viacerí už asi neprídu

V 51. minúte Wright nezvýšil náskok Kanady a o tri minúty Česi znížili. Šalé trafil do žŕdky, no nepokrytý Kulich zblízka upravil na 1:2.

Uplynulo 54 sekúnd, keď strieľanú prihrávku Hamaru tečoval Kos a vyrovnal – 2:2. Duel napokon dospel do predĺženia.

V jeho úvode mali oba tímy niekoľko príležitostí skórovať. Napokon sa to podarilo Kanaďanom, keď Guenther zblízka zužitkoval prihrávku Roya – 2:3.