Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Vicemajster sveta, ktorý kandidoval za KDH: Rusi majú šport ako nástroj propagandy. Šatan a spol.? Strkajú hlavu do piesku

Bývalý útočník slovenskej hokejovej reprezentácie Juraj Mikúš odmieta v spoločnosti často rezonujúcu myšlienku, že šport a politiku by sa nemali spájať dohromady.

27.01.2024 18:53
Juraj Mikúš Foto:
Juraj Mikúš v drese slovenskej reprezentácie na MS 2018.
debata (44)

„Nechcem byť farizej a povedať, že šport a politika spolu nesúvisia. Rusi majú šport ako nástroj propagandy. Šport bez politiky nemôže fungovať nikde. Ani u nás.

hudáček Čítajte viac Nazývame sa bratmi, pre KHL si však Česi a Slováci nadávajú. Hudáček? Zastal som si ho, ale teraz s ním nesúhlasím

Veď tie peniaze pre kluby a pre mládež predsa prúdia aj od štátu,“ vyhlásil v relácii V športovom SITE stále aktívny hokejista, ktorý aktuálne oblieka dres Dukly Trenčín.

Tridsaťšesťročný rodák zo Skalice počas svojej kariéry pôsobil v Kanade, USA, Rusku, Lotyšsku, Fínsku, Česku a na Slovensku. S reprezentáciou Slovenska získal na MS 2012 striebornú medailu. V roku 2021 pomohol Zvolenu získať titul v slovenskej extralige.

Okrem aktívnej hokejovej kariéry sa angažuje aj v miestnej komunálnej politike. Od roku 2022 plní úlohu poslanca v skalickom mestskom zastupiteľstve. V roku 2023 tiež kandidoval za stranu KDH v parlamentných voľbách na post poslanca do NR SR.

„Mám pocit, že sme na Slovensku stratili kompas. Neoverujeme si informácie a politika sa strašným spôsobom zbulvarizovala. Začal to Igor Matovič a jeho ‚one man show‘. Ľudia to vidia a vnímajú mieru vulgárnosti v politike. Tí, ktorí sú pri vláde teraz, vládnu štýlom ‚vyhraj voľby a môžeš všetko‘.

U nás sú mnohí ľudia vo funkciách, na ktoré nemajú ani vzdelanie ani potrebné skúsenosti. Najpálčivejším problémom je však to, že sme sa doteraz nedokázali geopoliticky zaradiť. To, čo sa deje okolo nás, vnímam negatívne,“ otvorene priznal Juraj Mikúš.

Citlivo vnímal aj udalosti okolo Júliusa Hudáčka, s ktorým v minulosti pôsobil v slovenskej reprezentácii.

„Teraz poviem niečo, čo možno bude vyznievať tak, že si to jednoducho už môžem dovoliť povedať, ale ja osobne by som sa teraz do Ruska bál ísť. Bál by som sa o svoju rodinu. Nikdy neviete, čo sa tam môže stať. Môžeme sa tváriť, že je tam demokracia, ale vieme, ako napríklad dopadla jedna basketbalistka, ktorej niečo našli na letisku a zatvorili ju do basy.

Ja si to neviem predstaviť, ale keď si to vedia predstaviť iní, tak potom v poriadku. Pokiaľ to nezakazuje zákon, tak si tí hráči môžu robiť čo chcú. Ja Julovi do hlavy nevidím, ale je pravda, že v tom veku a postavení by som tam nešiel,“ povedal bývalý hráč Spartaka Moskva na margo legionárčenia v Rusku.

Hudáček Čítajte viac V Česku darebák, v Nemecku hrdina. Frankfurt oslavuje Hudáčka po ďalšom parádnom výkone

Najbližšie MS v Prahe a Ostrave sa začínajú 10. mája, no na Slovensku doteraz nevieme, aké stanovisko Slovenský zväz ľadového hokeja zaujme vo veci reprezentovania hráčov pôsobiacich v Kontinentálnej hokejovej lige.

Juraj Mikúš k danej veci povedal:

„Vlani strčili hlavu do piesku, pretože sme akože nechceli vytvárať tlak na tím. Podľa mňa sme mali už dávno prijať rozhodnutie, buď také alebo také, a stáť si za tým.

Neviem si však predstaviť, ako sa budú cítiť chalani z KHL, ak bude nominácia aj s nimi. Novinári to budú stále otvárať, čo je prirodzené. Obzvlášť v Česku.“

Naše hodnotenie hokejistov na MS 2023 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Hokejisti Slovenska získali na MS 2023 v...
44 debata chyba
Viac na túto tému: #KHL #hokej #Juraj Mikuš #vojna na Ukrajine