Uznali im aj sporný gól. Lotyši rozstrieľali Kazachstan, postup do štvrťfinále majú na dosah

Lotyšskí hokejisti deklasovali v sobotňajšom zápase B-skupiny MS Kazachstan 7:0. Upevnili si 4. miesto v tabuľke, na konte majú 11 bodov a postup do štvrťfinále vo svojich rukách.

20.05.2023 22:07
Lotyšsko MS Foto:
Gólová radosť hokejistov Lotyšska.
debata (3)

Ak by aj Slováci, ktorí momentálne zaostávajú o šesť bodov, vo zvyšných dvoch dueloch v skupine zvíťazili v riadnom hracom čase nad Slovinskom a Nórskom, Lotyšom bude v ich záverečnom dueli proti Švajčiarsku (v utorok 19.20 SELČ) stačiť k postupu zisk bodu, teda dostať zápas do predĺženia.

SR Hokej MS2023 šport príprava Nemecko TNX Dávame do pozornosti Komu sa darí a komu nie? Tabuľky MS v hokeji 2023

Domáci viedli vo vypredanej Arene Riga už po prvej tretine 2:0, odpor súpera definitívne zlomili v 22. minúte po kontroverznom treťom góle Martinša Dzierkalsa.

Latvia Hockey Worlds Čítajte viac Kanaďan úmyselne šliapol korčuľou na nohu súpera, vyviazol bez trestu. Švajčiari sú po triumfe na čele skupiny

Kazachovia už potom nedokázali odolávať rozbehnutým súperom a inkasovali ešte štyrikrát. Jedným z čiarových rozhodcov zápasu bol Slovák Šimon Synek.

Kazachovia ešte nemajú istotu záchrany v elitnej kategórii. Na záverečný duel v skupine nastúpia v pondelok o 19.20 h proti poslednému Slovinsku, ktoré deň predtým čaká duel so slovenskými reprezentantmi.

Kazachstan – Lotyšsko 0:7 (0:2, 0:3, 0:2) – skupina B

Góly: 16. Ri. Bukarts (Dzierkals, Jaks), 18. Batna (Zile), 22. Dzierkals (Batna, Ro. Bukarts), 30. Abols (Daugavinš, Balcers), 40. Indrašis (Ri. Bukarts, Freibergs), 50. Daugavinš (Balcers, Abols), 52. Abols (Balcers, Daugavinš). Rozhodovali: Huerlimann (Švaj.), MacFarlane (USA) – Hynek (ČR), SYNEK (SR), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 9200 divákov.

Švédsko – Francúzsko 4:0 (4:0, 0:0, 0:0) – skupina A

Góly: 2. P. Lindholm (Tömmernes, Petersson), 10. Zetterlund (Pudas, Tömmernes), 17. Berggren (Carlsson, Tömmernes), 20. Zetterlund (Lindberg, Raymond). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Fernandez (USA) – Mackey (Kan.), Zunde (Lot.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 8454 divákov.

Lotyši mali v I. tretine mierne strelecky navrch, vypredaná Arena Riga čakala na prvý gól do 16. minúty, keď sa presadil Rihards Bukarts. O dve minúty zvýšil náskok Batna.

Kazachovia však tiež mali svoje šance, Šilovsa zamestnali Beketajev i Šestakov. Domácim odolávali až do 22. minúty, keď prišiel kontroverzný moment.

Dzierkals natlačený protihráčom vrazil do kazašského brankára Šutova a spolu s ním nabral aj bránku. Puk sa následne dostal za bránkovú čiaru, ale až v momente, keď bola bránka posunutá, navyše útočník zamedzil v bránkovisku zákroku Šutova, ktorého fauloval.

Rozhodcovia skonzultovali situáciu s videorozhodcom a gól napokon uznali, čo vyvolalo veľké protesty Kazachov.

Navyše Lotyši dostali aj presilovku, keďže súper neuspel s trénerskou výzvou ohľadom nedovoleného bránenia brankárovi.

Po tomto momente sa už nedokázali Kazachovia vrátiť späť do zápasu. Naopak, rozbehnutí domáci ešte do prestávky zvýšili na 5:0 a v tretej tretine pridali ďalšie dva góly. Gólostroj zavŕšil v 52. minúte v presilovke svojím druhým presným zásahom Abols.