Kanaďan úmyselne šliapol korčuľou na nohu súpera, vyviazol bez trestu. Švajčiari sú po triumfe na čele skupiny

Švajčiarski hokejisti triumfovali v sobotňajšom šlágri B-skupiny MS nad Kanaďanmi 3:2. Aj po piatom zápase tak zostávajú stále stopercentní a s 15 bodmi sa vrátili na čelo tabuľky pred Česko. Kanada utrpela prvú prehru na šampionáte, s 11 bodmi figuruje na 3. mieste.

20.05.2023 17:40
Latvia Hockey Worlds Foto: ,
Švajčiari v šlágri zdolali Kanadu a na MS sú stále neporazení.
debata (3)

Obhajcovia striebra sa v pútavom zápase v Rige ujali vedenia v polovici stretnutia presilovkovým gólom kapitána Tylera Toffoliho, no Švajčiari ešte v druhej tretine otočili skóre a v tretej časti zvýšil náskok veterán Andres Ambühl.

Kanaďania dokázali v záverečnému tlaku už len skorigovať zásluhou Michaela Carconeho. Oba tímy mali už pred zápasom istotu účasti vo štvrťfinále.

Peter Cehlárik Čítajte viac Bol Šutov taký skvelý alebo Slováci takí nemohúci? Cehlárik sa na všetko pozeral z tribúny, vraví, že zabrať vraj treba vpredu

Kanaďania odohrajú ďalší duel v pondelok, keď sa o 15.20 SELČ stretnú s Nórskom. Švajčiarov čaká už v nedeľu o 19.20 priamy súboj o prvú priečku v skupine proti Česku.

Kanada – Švajčiarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1) – skupina B

Góly: 30. Toffoli (Laughton, Quinn), 57. Carcone (Hunt, Carcone) – 34. Hischier (Fora, Fiala), 34. Hischier (Fora, Fiala), 53. Ambühl (Niederreiter, Corvi). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Frandsen (Dán.) – Hautamaki (Fín.), Ondráček (ČR), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8234 divákov.

Kanada: Montembeault – Weegar, Middleton, Bear, Hunt, Myers, Joseph, Barron – Blais, Veleno, Lucic – Quinn, Laughton, Crouse – Carcone, McBain, Neighbours – Toffoli, Glass, Krebs – Fantilli

Švajčiarsko: Genoni – Kukan, Siegenthaler, Glauser, Moser, Loeffel, Marti, Fora – Malgin, Hischier, Fiala – Ambühl, Corvi, Niederreiter – Simion, Haas, Miranda – Bertschy, Richard, Herzog – Riat

Rakúsko – Fínsko 1:3 (1:2, 0:0, 0:1) – skupina A

Góly: 5. Zwerger (Rossi) – 2. Kapanen (Kakko, Määttä), 8. Suomela (Määttä, Koivisto), 59. Oksanen (Bjorninen). Rozhodovali: Holm (Švéd.), Hunnius (Nem.) – Briganti (USA), Hofer (Nem.), vylúčení: 2:0 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 11.785 divákov.

Rakúsko: Madlener – Nickl, Wolf, Zündel, Heinrich, Reinbacher, Brunner, Maier, Strong – M. Huber, Haudum, Wukovits – Thaler, Nissner, P. Huber – Schneider, Rossi, Zwerger – Neubauer, Achermann, Ganahl

Fínsko: Larmi – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen, Manninen, Hartikainen – Kapanen, Suomela, Kakko – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila, Bjorninen, Oksanen

Od úvodu sa hralo v obrovskom nasadení. Aj keď oba tímy vychádzali zo zabezpečenej obrany a nedarovali si veľa priestoru, nebola núdza o zaujímavé momenty.

V 15. minúte Fialovu strelu nebezpečne tečoval Hischier, vzápätí Montembeault zlikvidoval šancu Malgina.

Švajčiari mali v prvej tretine navrch, v jej závere prihral Miranda cez os klziska Glausserovi, ktorý z ideálnej pozície trafil len kanadského brankára.

Zámorský tím potom zvýšil dôraz, v 24. minúte zostal medzi kruhmi nepokrytý Lucic, ale Genoni podržal Helvétov.

V 29. minúte Veleno pri mantineli úmyselne korčuľou šliapol na nohu Niederreiterovi, no rozhodcovia si to nevšimli, naopak na trestnú lavicu išiel švajčiarsky útočník, ktorý odplácal a dostal dve minúty za hrubosť.

V následnej presilovke poslal svoj tím do vedenia Toffoli strelou spoza kruhu na buly, keď využil clonenie Crousea.

Kanaďanom dal gól krídla a zo všetkých strán podnikali výpady na Genoniho, no práve v čase ich najväčšieho rozletu nečakane gólovo udrel Hischier, ktorý sa zbavil dvojice protihráčov a zakončil presne k bližšej žŕdke – 1:1.

Švajčiarom zachutilo, Herzog v nájazde ešte neuspel, no o dve minúty neskôr Simion dorazil do bránky puk po strele Martiho.

Kanaďania sa v tretej časti tlačili do útoku, no súper ich nepúšťal pred svoju bránku a sám podnikal nebezpečné kontry.

V 53. minúte pridal tretí gól po rýchlom prečíslení Ambühl, ďalšie šance nevyužili Bertschy a Hischier.

Obhajcovi striebra vykresal iskierku nádeje Carcone, ktorý znížil po teči strely Hunta, no vyrovnania sa nedočkal, aj preto, že Krebs svoju tutovku zahodil.