O švédskej výhre rozhodol jediný gól. Američania uštedrili domácim Fínom lekciu

Hokejisti Švédska zvíťazili v piatkovom zápase A-skupiny 86. MS nad Nemeckom 1:0. Jediný presný zásah stretnutia v Tampere zaznamenal v 42. minúte útočník Oscar Lindberg.

12.05.2023 18:22 , aktualizované: 22:54
Fínsko, USA Foto: ,
Momentka zo zápasu Fínska proti USA.

Nemci nastúpia v sobotu o 19.20 SELČ proti domácemu Fínsku, Švédi odohrajú druhý zápas až v nedeľu o 19.20 s Rakúskom.

Švédsko – Nemecko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 42. Lindberg (Berggren, Petersson). Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Štolc – Cattaneo (obaja Švajč.), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9179 divákov.
Švédsko: Johansson – Tömmernes, Sandin, Pudas, A. Lindholm, Bengtsson, Nemeth – Raymond, Carlsson, Nylander – Petersson, P. Lindholm, Berggren – Silfverberg, Lindberg, Grundström – Sörensen, de la Rose, Everberg
Nemecko: Niederberger – Seider, M. Müller, Wissmann, J. Müller, Hüttl, Wagner, Szuber – Peterka, Kahun, Tiffels – Ehl, Sturm, Soramies – Fischbuch, Kastner, Noebels – Schütz, Stachowiak, Tuomie

Nemci vstúpili do súboja so Švédskom nebojácne a od úvodu sťažovali favoritovi konštruktívnu rozohrávku. Dokázali si aj vypracovať dve sľubné príležitosti, najmä pri Wagnerovej strele po sto sekundách hry podržal svoj tím brankár Johansson.

V defenzíve držali Nemci obranný tvar, bránili natesno a aktívne pracovali s hokejkami, čo neumožnilo Švédom presadiť sa. V prostrednej časti sa hra „Tre Kronor“ zlepšila a v 26. minúte bol blízko gólu v početnej výhode Lindberg, ale Niederbergerovi pomohla ľavá žŕdka.

Rodrigo Abols Čítajte aj V 5. minúte vystriedali brankárov. Lotyši sa pred súbojom so Slovákmi o senzáciu nepostarali

Severania sa čoraz viac pripomínali a začínali preukazovať svoj ofenzívny potenciál. Nemcov v 34. aj 37. minúte podržal Niederberger, ktorý zlikvidoval gólové šance Peterssona aj Raymonda z bezprostrednej blízkosti.

Švédi vstúpili aktívne aj do tretieho dejstva a v 42. minúte už Niederberger nemal nárok na teč Lindberga, ktorý využil presilovú hru – 1:0. Nemci nedokázali nadviazať na svoj dobrý výkon z úvodu zápasu a do ohrozenia švédskej bránky sa dostali až v záverečnej hre bez brankára, no vyrovnať sa im nepodarilo.

HOKEJ: Slovensko - Rakúsko Dávame do pozornosti Kedy hrajú Slováci? Kompletný program MS v hokeji 2023

Alexander Nylander, útočník Švédska: „Nemci začali zostra, v prvej tretine boli lepší ako my. Vybehli na nás, ukázali, že majú kvalitný tím. Až v druhej tretine sme sa zlepšili, jej záverečných 10 minút sme mali vynikajúcich a v tretej to bol vyrovnaný hokej.“

Oscar Lindberg, autor jediného gólu Švédska: „Náš brankár (Johansson) nás dnes podržal. Celú sezónu chytá výborne. Pôsobil vzadu pokojným dojmom, usmerňuje nás, čo nám pomáha. Pri mojom góle som sa snažil cloniť súperovmu brankárovi vo výhľade, puk mi trafil hokejku a skončil v sieti. Je to fajn pocit.“

Dominik Kahun, útočník Nemecka: „Myslím si, že najmä v úvodnej tretine sme si vypracovali dostatok šancí na to, aby sme sa ujali vedenia. Náaš brankár chytal neuveriteľne, dal nám šancu vyhrať zápas, no my sme to nevyužili. Góly sme nedali ani v presilovkách a to bol dnes rozdiel.“ (zdroj: iihf.com)

Američania frustrovali Fínov

Fínski hokejisti prehrali v otváracom zápase A-skupiny s USA 1:4.

V domácom dejisku Tampere nestačili na súpera v druhých dvoch tretinách, v ktorých ich Američania zatienili v najdôležitejších herných činnostiach. Medzi aktérmi bol na pozícii čiarového rozhodcu Slovák Šimon Synek.

Fíni nastúpia v sobotu o 19.20 (SELČ) proti nemecku, americké hokejisti odohrajú druhý zápas až v nedeľu od 11.20 s Maďarmi.

Fínsko – USA 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Góly: 18. Hartikainen (Sallinen, Manninen) – 34. Gauthier (Mazur, Samberg), 50. O'Connor (Samberg, Garland), 53. A. Tuch (Grimaldi, O'Connor), 60. A. Tuch (O'Coor). Rozhodcovia: Björk (Švéd.), Bloski (Kan.) – Ondráček (ČR), SYNEK (SR), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 12.056 divákov.
Fínsko: Larmi – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määtää, Pokka, Seppälä, Mantipalo, Friman – Rantanen, Manninen, Hartikainen – Kakko, Suomela, Armia – Kapanen, Lammikkom Sallinen – Antilla, Björninen, Oksanen
USA: DeSmith – Perbix, Samberg, Perunovich, Hutson, Mackey, Attard – Tuch, Bonino, Grimaldi – Garland, Tynan, Eyssimont – Mazur, O'Connor, Farrell – Walker, Coronato, Gauthier – Bjork

Zápas sa nezačal v oslnivom tempe a najmä Fíni sa snažili hre dať svoju pečať pevnej defenzívy a rýchlych kontrakombinácií. V prvej tretine mali celkovo jemne navrch, hoci v úvodných presilovkách oboch tímov boli nebezpečnejší Američania.

Lotyšsko MS2023 Hokej B Slovensko ČR B Skupina Čítajte aj Slováci dvakrát viedli, po bojovnom výkone však podľahli Čechom. Podkonický: Smoliarsky zápas

Skóre však otvoril v druhej početnej výhode Hartikainen po bleskovom trojuholníku s dvoma spoluhráčmi. Na prelom tretín hrali druhú presilovku aj hokejisti USA, hneď po jej skončení dokázali zotrvať v tlaku a Coronato skóroval.

Domáci kouč využil možnosť preskúmať situáciu pred bránkoviskom tieniaceho hráča súpera a rozhodcovia po dlhom skúmaní videa gól neuznali. Kontroverzný moment Američanov nijako nevyrušil, naopak prebrali opraty zápasu a o chvíľu v čistej šanci trafili hornú žŕdku.

SR Hokej MS2023 šport príprava Nemecko TNX Dávame do pozornosti Komu sa darí a komu nie? Tabuľky MS v hokeji 2023

Vyrovnávajúci gól strelil v 34. minúte Gauthier po šikovnej prihrávke Mazura a bol vyústením veľkej hernej prevahy USA v druhej tretine. V nej vynikol 19 zákrokmi (!) fínsky brankár Larmi. Ten bol v permanencii aj v tretej časti, lebo súper pokračoval tam, kde prestal.

Američania nedali favoritovi zápasu dýchať a dali dva parádne góly, ktorými totálne rozmontovali povestné štruktúry Suomi. V druhých dvoch tretinách predviedli excelentný hokej a na záver ešte skórovali do prázdnej bránky, keď Fínov k ničomu podstatnému nepustili.

Miko Rantanen, asistent fínskeho kapitána, kanonier NHL: „Musíme to okamžite vyhodiť z hláv, resetovať. Poučiť sa z chýb a dostať sa na nohy. Boli sme ospalí a nekorčuľovali sme tak dobre, ako korčuľovali Američania.“

Alex Tuch, strelec dvoch gólov USA: „Naskočili sme dobre na náš herný plán a naozaj sme hrali srdnato. Aj naši mladí hráči, ktorí nie sú až takí známi, priniesli mnoho zručností a hernej kvality. Som presvedčený, že na tomto turnaji ešte nejaké hlavy zamotáme. Cítim, že sme Fínov trochu frustrovali.“ (zdroje: dpa, iihf)

Luxus i história. Pulzujúca Riga očarila Slovákov Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Luxusné bývanie pri rieke, policajné eskorty,...
Viac na túto tému: #MS 2023 v hokeji #americkí hokejisti #švédski hokejisti #fínski hokejisti #nemeckí hokejisti