Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Kluby hrozia vznikom dvoch hokejových súťaží. Zbabelo ste zneužili MS, reaguje SZĽH

Slovenské hokejové kluby nenašli konsenzus s vedením Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a rozhodli sa v sezóne 2023/2024 fungovať v zastrešení organizáciou Profesionálna hokejová liga (PHL).

11.05.2023 14:11 , aktualizované: 19:15
06. Finále Košice - Zvolen Foto: ,
Košické oslavy titulu.
debata (55)

Do združenia patrí aktuálne desať klubov – HC Košice, HKM Zvolen, HC Nové Zámky, HK Poprad, HC‘05 Banská Bystrica, HK Nitra, MHk 32 Liptovský Mikuláš, HK Dukla Trenčín, HC 21 Prešov a HK Spišská Nová Ves.

„Hokejový klub HKM Zvolen aj napriek členstvu v PHL svoju účasť v projekte do dnešného dňa nepotvrdil. O účasti v Profesionálnej hokejovej lige rokujeme s ďalšími hokejovými klubmi, pričom prihlášku podal už aj hokejový klub HK Martin,“ informovali zástupcovia PHL v tlačovej správe.

Marketingové práva a športovo-technická stránka súťaže by mala spadať pod hokejové kluby. Spomedzi mužstiev, ktoré po skončení sezóny 2022/2023 mali právo na účasť v najvyššej domácej hokejovej súťaži, v projekte chýbajú HC Slovan Bratislava, HK Dukla Ingema Michalovce či víťaz SHL z Humenného.

Naopak, v združení je aj prešovský klub, ktorý obsadil poslednú 12. priečku a podľa platných predpisov mal zostúpiť.

Lotyšsko MS2021 Hokej A SR Švédsko Slovensko Čítajte viac Komentátor Gašpar: Koniec hokeja na RTVS? Je mi to ľúto. Nemám nič proti Ramsaymu, ale mali sme nabrať odvahu a skúsiť niekoho nového

"V súčasnosti sa nám nepodarilo nájsť spoločný konsenzus s vedením SZĽH a majiteľmi Slovana Bratislava, preto sme sa rozhodli viesť hokejovú ligu pod vedením strešnej organizácie hokejových klubov PHL.

So SZĽH chceme ďalej fungovať na báze zmluvy, vo variante skvalitneného formátu PRO-HOKEJa. Spoločnou snahou klubov je riadenie extraligy nielen po marketingovej, ale aj športovo-technickej stránke.

PHL je organizácia, ktorú založili extraligové kluby s cieľom vytvorenia profesionálnej a odbornej štruktúry na riadenie hokejovej súťaže. Tá sa chce riadiť pravidlami Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF.

Za svoje základné piliere považuje rovnosť a solidaritu všetkých klubov," uviedol prezident HC‘05 Banská Bystrica Tomáš Boľoš a doplnil:

SR Trenčín Hokej MS2023 Reprezentácia Zraz TNX Čítajte viac Ostrá kritika z Fínska: Slováci idú proti vlastnej logike. Kto v nominácii nemá čo hľadať?

"Chcem zdôrazniť, že naším prvoradým cieľom bola rozumná dohoda so zväzom. Ponuka zväzu však vôbec nereflektovala návrhy klubov.

Našou snahou je kopírovať všetky vyspelé hokejové ligy vo svete (Nemecko, Švajčiarsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Francúzsko, Rakúsko, Česko a mnoho ďalších zámorských i európskych krajín).

Zväz nám však zatiaľ nevyšiel v ústrety, a tak sme rozhodnutí viesť hokejovú ligu. Som presvedčený, že princíp akceptovania väčšinového názoru by mal byť rešpektovaný v prvom rade interne medzi extraligovými klubmi a v druhom, samozrejme, vo vzťahu medzi extraligovými klubmi a SZĽH.“

Doteraz extraligu seniorov viedla Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK) v spolupráci so SZĽH. APHK zostáva partnerom súťaže.

"Kluby hľadali možnosti zotrvania v nastavených a osvedčených partnerstvách. No vzhľadom na nejasné stanovisko zväzu a blížiaci sa vysoký termín prihlásenia sa do súťaží v sezóne 2023/24 sa kluby rozhodli pre alternatívne riešenie.

Vychádzajúc zo súčasného celosvetového trendu, kluby prevezmú riadenie ligy pod svoju gesciu a APHK bude mať jasné právomoci a garancie v rámci partnerského plnenia," uviedla riaditeľka APHK Aneta Büdiová v tlačovej správe.

Majstrovstvám sveta 2023 sme sa v relácii Fair Play venovali spoločne s komentátorom RTVS Pavlom Gašparom

Video

Podľa prezidenta HK Nitra Miroslava Kováčika je v pláne niekoľko zmien. "Limit legionárov a hráčov do 20 rokov zostáva rovnaký ako minulé sezóny. V extralige by nemali časom chýbať profesionálni rozhodcovia, ktorí sa budú pravidelne vzdelávať za účasti zahraničných expertov.

Samozrejmosťou by mal byť nezávislý disciplinárny orgán, ktorý bude sporné situácie rozhodovať do 24 hodín od konca zápasu, ako aj nezávislý odvolací orgán. Extraliga chce vytvárať podmienky pre podporu talentovaných mladých hokejistov tým, že vytvorí funkčný mechanizmus ich zapojenia sa do súťaží.

Cieľom je vychovať si novú početnú generáciu slovenských hráčov. Hokejové kluby chcú taktiež posilniť informačný systém, ktorý by mal byť nositeľom všetkých informácií a štatistík o lige. Tie budú obsahom webstránky extraligy, ako aj modernej voľne dostupnej aplikácie.

Neodmysliteľnou súčasťou dnešnej doby je zefektívnenie iných foriem sledovania ligy – prostredníctvom televíznych prenosov, online streamov či online aktualizovaných sociálnych sietí,“ povedal Kováčik.

Patrik Koch Čítajte viac Český komplex nepoznáme. Spolužiakovi to v zápase osladím, burcuje Koch

K celej situácii poskytol Slovenský zväz ľadového hokeja krátke stanovisko.

„Slovenský zväz ľadového hokeja aj celé hokejové hnutie je prekvapené z kroku iniciátorov súkromnej hokejovej ligy. Rokovania o budúcej podobe našej najvyššej súťaže stále prebiehajú.

Vedenie SZĽH si so zástupcami extraligových klubov vymieňa návrhy a pripomienky o fungovaní extraligy, ďalší kompromisný návrh zaslalo vedenie SZĽH extraligovým klubom aj včera.

Odpoveď zo strany klubov neprišla, naopak, hŕstka extraligových klubov zbabelo zneužila obdobie svetového šampionátu, aby deň pred úvodným zápasom nášho tímu proti Česku komunikovala vznik súťaže, ktorá negatívne zaskočila hokejové hnutie, fanúšikov ale hlavne hráčov a trénerov, ktorá nemá zastrešenie Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF a ktorú nepodporujú ani všetky z avizovaných 9 klubov.

Hokejová extraliga môže a bude pokračovať len pod hlavičkou SZĽH s klubmi, ktoré sa do nej riadne prihlásia. Na tento krok detailnejšie zareaguje vedenie SZĽH na tlačovom brífingu priamo z dejiska majstrovstiev sveta.“

Pamätné duely Slovenska s Českom Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Veľké debakle, nezabudnuteľné boje o cenné...
55 debata chyba
Viac na túto tému: #HC Slovan Bratislava #HC Košice #Slovenský zväz ľadového hokeja