Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Rubiales sa po bozkávacom škandále vzdal funkcie. Španielsky ženský futbal čelí aj inej kauze

Luis Rubiales sa vzdal funkcie prezidenta Španielskej futbalovej federácie (RFEF). Informovala o tom agentúra AFP.

10.09.2023 22:29
Luis Rubiales Foto: ,
Luis Rubiales.
debata (6)

Funkcionár sa k tomuto kroku odhodlal po tom, ako po triumfe v augustovom finále MS pobozkal na pery reprezentantku Jenni Hermosovú bez jej súhlasu. Hráčky oznámili, že nebudú reprezentovať svoju krajinu, pokiaľ bude stáť Rubiales na čele zväzu.

Rubiales trval na tom, že bozk bol konsenzuálny, Hermosová to poprela. Povedala tiež, že federácia na ňu a jej rodinu tlačila, aby prejavila prezidentovi podporu bezprostredne po škandále.

799388029 Čítajte aj Šéf španielskeho futbalu čelí žalobe za sexuálne napadnutie. Aký trest mu hrozí?

Španielska vláda, hráčske odbory, hráči a mnohí občania podporili Hermosovú. Rubiales odmietal rezignovať, Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ho 27. augusta suspendovala.

Následne predniesol prejav na valnom zhromaždení RFEF, v ktorom vyhlásil, že sa stal obeťou honu na čarodejnice prostredníctvom nepravdivých obvinení feministiek. Hermosová ho v stredu obvinila zo sexuálneho napadnutia a podala na neho trestné oznámenie.

Španielsky ženský futbal sa okrem aféry po MS ocitol v chaose aj po ďalšej kauze, v ktorej futbalistky z najvyššej španielskej súťaže vyhlásili na začiatku sezóny štrajk.

Luis Rubiales bozkal aj Aitanu Bonmativú. Foto: ČTK / AP / Alessandra Tarantino
Luis Rubiales Luis Rubiales bozkal aj Aitanu Bonmativú.

Podľa agentúry DPA žiadali vyššie platy a Rubialesovu rezignáciu. Po zlyhaní rokovaní o navýšení miezd sa futbalistky zo španielskej Ligy F (Primera Division) rozhodli, že nebudú hrať ani za svoje kluby. Súťaž sa mala začať v piatok.

Liga neustúpila zo svojho návrhu, v ktorom garantovala v nadchádzajúcom ročníku minimálny ročný plat vo výške 20.000 eur. Hráčky žiadali aspoň 23.000 v tejto sezóne a 30.000 v nasle­dujúcej.

Luis Rubiales Čítajte aj Škandál neutícha. Šéfa španielskeho futbalu skritizovali aj reprezentanti, tréner majsteriek sveta končí

V tých minulých bolo ligové minimum 16.000 eur. Liga má pre sezónu 2023/2024 garantované tržby vo výške 100 miliónov eur, takže podľa únie by kluby nemali mať problém financovať navýšené platy.

Španielske hráčky štrajkovali už vo februári 2020. Vtedy prinútili úniu a kluby, aby podpísali kolektívnu zmluvu, do ktorej prvýkrát zahrnuli aj podmienky týkajúce sa materskej dovolenky.

Najsledovanejšie futbalistky na sociálnych sieťach Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Rebríček je zoradený podľa počtu sledovateľov...
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Luis Rubiales #španielske futbalistky