V Prahe boli pár sekúnd od senzácie. Česi mali na lopate giganta

Futbalisti Česka remizovali v 2. skupine A-divízie Ligy národov so Španielskom 2:2. Favorizovaní hostia prehrávali 1:2, bod im zachránila gólová hlavička Iniga Martineza v 90. minúte.

05.06.2022 22:44
Česko, Španielsko Foto:
Česká radosť v zápase proti Španielsku.

V ďalšom zápase skupiny si Portugalsko poradilo so Švajčiarskom 4:0. O triumf sa najvýraznejšie zaslúžil Cristiano Ronaldo, ktorý strelil dva góly a pridal asistenciu.

Na pražskom štadióne Sinobo išli Česi do vedenia po góle Jakuba Peška, arbitri najskôr gól pre údajný ofsajd neuznali. Po asistencii VAR-u však už áno. Španieli vyrovnali v nadstavenom čase prvého polčasu po prízemnej strele Gaviho. Po prestávke to bol Jan Kuchta, ktorý po úniku zabezpečil domácim vedenie, ale Martinez napokon v poslednej minúte rozhodol o deľbe bodov.

Portugalčania rozhodli o triumfe už v prvom polčase, skóre v Lisabone otvoril William Carvalho v 15. minúte. Predtým síce dali gól hostia, ale zásah Halida Seferoviča neplatil pre predchádzajúcu ruku jeho spoluhráča Fabiana Schära vo výskoku.

Maďarsko Čítajte viac Britská tlač šalie. Maďari poslali na štadión deti a tie vypískali kľačiaci Albion

Na 2:0 upravil Ronaldo, keď ho v šestnástke našiel Diogo Jota a päťnásobný držiteľ Zlatej lopty sa presadil aj o štyri minúty neskôr. Skóre uzavrel po prestávke Joao Cancelo.

V B-divízii v 4. skupine zabezpečil triumf Nórov vo Švédsku 2:1 dvoma gólmi Erling Haaland a Srbi zdolali v Belehrade Slovinsko 4:1.

V C-divízii prehralo Kosovo s Gréckom 0:1, o jediný gól zápasu sa postaral Anastosios Bakasetas. Malťania zvíťazili na pôde San Marína 2:0 v 2. skupine D-divízie a Severné Macedónsko zvíťazilo v 4. skupine C-divízie na pôde Gibraltaru 2:0.

Ukrajina Čítajte viac Ukrajina padla v Cardiffe. Poslednú miestenku do Kataru berie Wales

Švédsko – Nórsko 1:2 (0:1)
Góly: 90.+2 Elanga – 20. a 69. Haaland (prvý z 11 m)

Srbsko – Slovinsko 4:1 (1:1)
Góly: 24. Mitrovič, 56. Milinkovič-Savič, 85. Jovič, 90.+2 Radonjič – 30. Stojanovič

C-divízia

2. skupina:

Kosovo – Grécko 0:1 (0:1)
Gól: 36. Bakasetas. ČK 72. Aliti a 90.+2 Murič (Kos.)

Cyprus – Severné Írsko 0:0

4. skupina:

Bulharsko – Gruzínsko 2:5 (0:2)
Góly: 50. Iliev, 83. Stefanov – 4. Davitašvili, 31. Hristov (vlastný), 50. Zivzivadze, 58. Kvaratškelia (z 11 m), 70. Vako

Gibraltár – Severné Macedónsko 0:2 (0:1)
Góly: 21. Bardhi, 84. Nikolov

D-divízia

2. skupina:

San Maríno – Malta 0:2 (0:0)
Góly: 59. Busuttil, 75. Guillaumier

Messi vycvičil Estóncov

Lionel Messi zažiaril v nedeľňajšom prípravnom futbalovom zápase s Estónskom, keď strelil všetky góly Argentíny a priviedol ju k vysokému víťazstvu 5:0.

Tridsaťštyriročný útočník tak zaznamenal v 162 dueloch v národnom drese 86 presných zásahov. Argentína vstúpila do duelu v španielskej Pamplone ako veľký favorit, čo Messi potvrdil už v 9. minúte, keď premenil penaltu. Ďalšie štyri „kúsky“ pridal z hry v 45., 47., 71. a 76. minúte.

Argentínsky kapitán si tak pripísal ďalší výborný výsledok po tom, ako pred štyrmi dňami priviedol svoju krajinu k triumfu v zápase Finalissimy. Jeho tím zvíťazil v oficiálnom súboji úradujúcich majstrov Európy a Južnej Ameriky nad Talianskom 3:0. Messi v ňom zaznamenal dve asistencie.

Messi dal premiérovo päť gólov v jednom zápase za Argentínu a druhýkrát v kariére. Predtým dosiahol takýto počin v roku 2012 v drese Barcelony, ktorá zdolala v Lige majstrov Bayer Leverkusen 7:1.

Zároveň sa posunul na štvrté miesto medzi najlepšími reprezentačnými strelcami, keď prekonal Ferenca Puskása (84 gólov).

Pred ním sú už len Mokhtar Dahari z Malajzie (89), Ali Daei z Iránu (109) a Portugalčan Cristiano Ronaldo (117), ktorý dal v nedeľu v Lige národov dva góly Švajčiarsku (4:0). Informovala televízia BBC.

Viac na túto tému: #španielski futbalisti #Liga národov #českí futbalisti