Na svojich webových portáloch to dnes rozoberá britská tlač. Zamýšľa sa nad zmyslom takejto sankcie, keď ju jednotlivé národné zväzy dokážu obísť. Pripomínajú zároveň iné maďarské prešľapy z minulosti, napríklad ako vlani dav maďarských fanúšikov zosmiešňoval anglických hráčov tmavej pleti.
Duel Ligy národov v metropole Maďarska bol tentoraz technicky „za zatvorenými dverami“. Udialo sa tak po sankciách UEFA vydaných po homofóbnych a rasistických pokrikoch maďarských fans počas ich troch zápasov v skupinovej fáze Euro 2020.
V článku 73 disciplinárneho ustanovenia UEFA sa však uvádza, že určité výnimky sú možné, vrátane „detí mladších ako 14 rokov (s riadnym sprievodom) zo škôl a/alebo futbalových akadémií“.
S jedným dospelým sprevádzajúcim každých 10 detí sa odhaduje, že v Puškášovej aréne bolo 35-tisíc ľudí. Tí sa podľa britskej tlače posmievali anglickým hráčom, keď si pred zápasom tradične kľakli ako gesto proti akejkoľvek diskriminácii.
Manažér Anglicka Gareth Southgate v rozhovore pred zápasom povedal, že bol „prekvapený“ počtom fanúšikov, ktorí sa očakávajú na stretnutí za zatvorenými dverami, a dodal: „Kľúčom je vzdelanie. Dúfam, že to mladí ľudia na štadióne pochopia.“
Píšťalky a posmešky však bolo zreteľne počuť.
„Netuším, prečo sa diváci zachovali takto. Mladí fanúšikovia pritom často ani nevedia, prečo to robia. Ovplyvňujú ich starší. Stále sa s tým stretávam aj na našich štadiónoch,“ povedal k incidentu Southgate.
Niekoľko titulov z britskej tlače o zápase:
BBC: Kľačiaci anglickí hráči boli zosmiešňovaní maďarským davom. Väčšinou deťmi.
Daily Mail: Maďarské detské publikum pískalo na kľačiacich Angličanov. Využilo medzeru v pravidlách.
The Guardian: Anglicko nečakane zakoplo na ceste do Kataru pred očami detí.
The Sun: Školáci vypískali kľačiace anglické hviezdy.