Dnešní štvrťfináloví súperi ME 2020 (od 18.00 v Baku) boli odvtedy na dne i znova medzi elitou starého kontinentu. Sú v podobnej situácii – ich lesk sa vytratil, v kádri niet superhviezd. A majú rovnakú túžbu.
Naštartovať novú výnimočnú generáciu. Dáni tú z deväťdesiateho druhého, Česi zasa z roku 1996. Postup do semifinále by spečatil jej zrod.
„Na tento zápas sa veľmi teším. Netrúfnem si tipnúť, ako to dopadne. Nechám sa prekvapiť,“ vraví Ján Greguš.
Osobnosť na každom poste
Žiadny slovenský reprezentant nemá také skúsenosti s oboma spomínanými futbalovými školami ako on. Dva a pol roka odohral v FC Kodaň. Predtým, s krátkou prestávkou, bol sedem rokov hráčom Baníku Ostrava a FK Jablonec.
„Mám v oboch tímoch hneď niekoľko bývalých spoluhráčov,“ konštatuje Greguš.
Tridsaťročný odchovanec nitrianskeho futbalu odohral desiatky zápasov s Andreasom Corneliusom či Thomasom Delaneyom na jednej strane a Lukášom Masopustom alebo Michaelom Krmenčíkom na druhej.
V 41 zápasoch v drese Jablonca ho viedol terajší kouč českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý. Päťdesiatdeväťročný kormidelník má medzi hráčmi povesť mierneho a konzervatívneho kouča. Vystriedal už viacero mužstiev, priemerne sa v jednom z nich ohrial necelý rok a pol.
Čítajte viac Štvrťfinále v Baku? Nepochopiteľné, znie z českého tímu. Komplikácií je viaceroNa lavičke Česka sa našiel. Nikde doteraz nevydržal tak dlho – v septembri to budú tri roky, čo na nej sedí. Hoci sú časy Pavla Nedvěda, Petra Čecha, Vladimíra Šmicera či Karla Poborského nenávratne preč, so Šilhavým sa Česi po hluchých rokoch vrátili medzi širšiu európsku špičku.
„Veľmi rád na trénera Šilhavého spomínam. V Jablonci sme dosiahli pod jeho vedením skvelé úspechy. Páčilo sa mi, ako komunikoval s hráčmi. Bolo to skvelé. Dokázal vďaka tomu vytvoriť víťazné prostredie,“ priznáva Greguš.
Miernymi favoritmi duelu sú Dáni. Po facke od Fínov i zástave srdca Christiana Eriksena sa pozbierali. Potrápili Belgičanov (1:2) a potom naložili štvorku Rusom i Walesu v osemfinále.
Trhová hodnota mužstva nie príliš známeho trénera Kaspera Hjulmanda prekročila 300-miliónovú hranicu, Česi sú na méte 186 miliónov eur.
„Prekvapilo ma, ako skvele hrali Česi v osemfinále proti Holandsku. Mám však pocit, že Dáni disponujú na každom poste naozaj silnou osobnosťou. Ich tím je veľmi silný,“ dopĺňa stredopoliar Minnesoty Greguš.
Napodobniť vzory
Jednou z výrazných osobností dánskeho tímu je Joakim Maehle. Dvadsaťštyriročný univerzál Atalanty Bergamo je jedným z príkladov, že prebiehajúce Euro patrí krajným obrancom – Maehlemu, Talianovi Leonardovi Spinazzolovi, Belgičanovi Thomasovi Meunierovi či Čechovi Vladimírovi Coufalovi.
O tom, že strašia defenzívu súpera, niet pochýb. Brázdy, ktoré zanechali ich neúnavne šprinty k súperovej bránke a späť, má každý z jedenástich štadiónov, na ktorých sa Euro 2020 hrá. Nie je to len o rýchlych nohách a veľkokapacitných pľúcach.
Čítajte viac Bojujeme za Moravu! Česi sú nechutní a nemilosrdníPrihadzujú k nim aj góly, asistencie či kľúčové prihrávky. Symbolizujú nepoddajnosť outsiderov, ktorí si to na férovku rozdali s veľmocami a uspeli vďaka tímovosti a srdcu.
Ak teda hľadáte jeden z hlavných rozdielov medzi slovenským tímom a mužstvami, ktoré hrajú vyraďovaciu fázu šampionátu, tu je.
„Bol najmenší z triedy, ale veľmi neposedný. Raz zlomená ruka, raz pichnuté nožom do oka. Keď papuľoval alebo bol drzý, dostal hneď facku. Naučil sa veci neflákať, akceptovať kritiku. Pre Baník Ostrava bol malý a neperspektívny. A teraz preháňa hviezdy,“ povedala pyšná mama Alena Coufalová pre MF Dnes.
Dnes jej syna Vladimíra čakajú tie dánske. Ak so spoluhráčmi uspeje, môže vzory ako Nedvěd či Šmicer nielen nasledovať, ale ich aj napodobniť. Či dokonca napraviť ich finálové zakopnutie?