Pistorius žije v luxusnej vile svojho strýka, no na užívanie si slobody môže zabudnúť. Pre podmienečný trest, vďaka ktorému sa dostal na slobodu, má obmedzený pohyb, pre obavu z členov podsvetia žije za plotom pod dohľadom ochranky so psami, navyše ho neohlásene navštevujú úradníci, ktorý mu robia testy na drogy a alkohol.
Ťažké je to aj s hľadaním si zamestnania, o odsúdeného bežca s protézami veľký záujem nie je.
„Dve žiadosti o zamestnanie poslal aj na paraolympijský výbor, ale bol rázne odmietnutý. Pre nás je stále príliš toxickou osobou,“ uviedol jeden z členov výboru.

Šesťnásobný paraolympijský šampión nateraz zametá a umýva podlahu v neďalekom kostole, kde navštevuje aj bohoslužby. Tam s nikým nekomunikuje, úsmev na jeho tvári sa objaví iba zriedka.
Pistorius sa údajne veľmi zmenil aj po fyzickej stránke. "Skoro som ho nezpoznala. Má dlhšie vlasy a bradu, aj dosť pribral na váhe.
Vôbec nepripomína úspešného športovca," povedala pre tamojšie médiá jeho známa Aida Govenderová.

Bývalého juhoafrického paraatléta začiatkom januára podmienečne prepustili z väzenia. Paralympijský šampión sa dostal na slobodu po takmer 11 rokoch po vražde svojej priateľky Reevy Steenkampovej.
Pistorius ju zastrelil na Valentína v roku 2013 cez dvere kúpeľne. Neskôr tvrdil, že si ju pomýlil s vlamačom. Juhoafrický súd ho v roku 2016 odsúdil na 13 rokov väzenia.
Páchatelia závažných násilných činov v Juhoafrickej republike majú nárok na podmienečné prepustenie po odpykaní aspoň polovice trestu.

Atlét by mal po prepustení dodržiavať prísne podmienky, až pokiaľ v decembri 2029 nevyprší zvyšok jeho trestu.
Niektoré z podmienok podmienečného prepustenia zahŕňajú obmedzenia týkajúce sa toho, kedy môže opustiť svoj dom, zákaz konzumácie alkoholu a musí sa zúčastniť programov na zvládanie hnevu a násilia páchaného na ženách.
Bude musieť vykonávať aj verejnoprospešné práce. Do konca trestu má zákaz vyjadrovať sa pre médiá. Ak poruší niektorú z podmienok podmienečného prepustenia, môžu ho poslať späť do väzenia.