Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Priateľku zastrelil cez dvere kúpeľne, z väzenia ho prepustili na podmienku. My si odpykávame doživotný trest, vraví mama obete

Bývalého juhoafrického paraatléta Oscara Pistoriusa podmienečne prepustili z väzenia. Paralympijský šampión sa dostal na slobodu po takmer 11 rokoch po vražde svojej priateľky Reevy Steenkampovej.

05.01.2024 08:45
reeva pistorius Foto:
Reeva Steenkampová a Oscar Pistorius na snímke z novembra 2012, tri mesiace pred vraždou.
debata (7)

Pistorius ju zastrelil na Valentína v roku 2013 cez dvere kúpeľne. Neskôr tvrdil, že si ju pomýlil s vlamačom. Juhoafrický súd ho v roku 2016 odsúdil na 13 rokov väzenia.

Páchatelia závažných násilných činov v Juhoafrickej republike majú nárok na podmienečné prepustenie po odpykaní aspoň polovice trestu.

Televízne štáby, fotoreportéri a redaktori sa pred šiestou hodinou ráno zišli pred bránami nápravného centra v Atteridgeville v juhoafrickom hlavnom meste Pretória a čakali, kedy zahliadnu svetoznámeho bežca, ktorý musel podstúpiť amputáciu oboch nôh.

Predstavitelia väznice však uviedli, že čas piatkového prepustenia Pistoriusa vopred neoznámia, čo naznačuje, že sa ho budú snažiť držať čo naďalej od médií.

Tridsaťsedemročný atlét požiadal o podmienečné prepustenie v novembri po druhý raz, prvú žiadosť mu zamietli. Matka Steenkampovej June Steenkampová vo vyhlásení uviedla, že rešpektuje toto rozhodnutie ako súčasť juhoafrického prá­va.

„Existuje spravodlivosť pre Reevu? Odsedel si Oscar dosť času? Spravodlivosť nemôže byť nikdy naplnená, ak sa váš milovaný už nevráti. Žiadny čas nám nevráti Reevu späť. My sme tí, ktorí si odpykávame doživotný trest.“

oskar Čítajte viac Pred dekádou vraždil, teraz sa Superman s protézami derie na slobodu. Príbeh kontroverzného Pistoriusa ožíva

Atlét by mal po prepustení dodržiavať prísne podmienky, až pokiaľ v decembri 2029 nevyprší zvyšok jeho trestu.

Niektoré z podmienok podmienečného prepustenia zahŕňajú obmedzenia týkajúce sa toho, kedy môže opustiť svoj dom, zákaz konzumácie alkoholu a musí sa zúčastniť programov na zvládanie hnevu a násilia páchaného na ženách.

Bude musieť vykonávať aj verejnoprospešné práce. Do konca trestu má zákaz vyjadrovať sa pre médiá. Ak poruší niektorú z podmienok podmienečného prepustenia, môžu ho poslať späť do väzenia.

Držitelia atletických svetových rekordov Fotogaléria - 50 fotiek Všetky fotky
Okrem mien velikánov atletiky a ich výkonov...
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Oscar Pistorius