Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Bude nasledovať Rusko? Atletická veľmoc si nevie rady s dopingom

Atletickej vytrvaleckej veľmoci Keni hrozí, že od Svetovej atletiky (World Athletics) dostane trest za nedostatočný boj proti dopingu.

25.11.2022 15:21
627467275 Foto:
Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe.
debata

Keňa už dlhší čas zvádza boj proti používaniu zakázaných látok, no nedarí sa jej to a situácia sa údajne dostala na „kritickú“ úroveň. Na budúcotýždňovom zasadnutí WA v talianskom Ríme sa dokonca môže Keňa dostať na úroveň Ruska, ktoré už sedem rokov nemá na medzinárodných podujatiach svojich športovcov pod vlastnou vlajkou.

Ministerstvo športu v Keni pripustilo, že prípadné sankcie sa môžu odzrkadliť na počte atlétov tejto krajiny na budúcoročných majstrovstvách sveta či OH 2024 v Paríži.

234467758 Čítajte viac Tragédia vo svete boxu. Zomrel bývalý majster sveta, mal 37 rokov

Kenský minister športu Ababu Namwamba dokonca údajne oslovil prezidenta WA Sebastiana Coea a požiadal ho, aby Keňa nedostala dištanc. „Vláda prijíma opatrenia na ochranu a udržanie integrity atletiky. Riešime to ako vec najvyššieho strategického národného záujmu,“ uviedol rezort.

Ak by Keňa dostala od Svetovej atletiky trest v podobe dištancu, taká sankcia by mohla ovplyvniť účinkovanie elitných vytrvalcov, vrátane Eliuda Kipchogeho, ktorý patrí medzi najlepších bežcov histórie na dlhé trate. Okrem neho má Keňa viacero ďalších hviezd v behoch od 800 m až po maratón.

Keňa má problémy s antidopingovým programom už minimálne desať rokov, ukázal sa ako neúčinný a čelil obvineniam z korupcie. Národná atletická federácia mala byť tiež zapletená do korupcie, ktorá súvisela s dopingom.

Novak Djokovič Čítajte viac Vidíš len doláre či aj tenis? pýtal sa novinár Djokoviča. Prišla krásna odpoveď

V roku 2016 systém prešiel zásadnou revíziou a založená bola Antidopingová agentúra Kene (ADAK). Medzičasom v Keni uzákonili doping ako trestný čin. Podľa úradov uvedené problémy spôsobujú malé zločinecké skupiny, ktoré profitujú z predaja zakázaných látok zvyšujúcich výkonnosť kenským bežcom.

Používanie dopingu je údajne problémom najmä v odľahlých vysokohorských lokalitách, ktoré sú ďaleko od mestského prostredia a sú v nich nedostatočné kontroly. Len v tomto roku kontroly odhalili 45 kenských bežcov, ktorí použili nedovolené prostriedky. Ide o najvyššie číslo v krajine za ostatné roky.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #doping #atletika #keňa