Sočský diár: Podľa vzoru mama

Hegemóniu zjazdárok z alpských krajín a škandinávskych krajín prekvapujúco narušili dve pretekárky z Československa.

13.02.2014 11:00
Janka Gantnerová Foto: ,
Vedúca slovenskej výpravy Janka Gantnerová počas odchodu slovenskej výpravy na ZOH v Soči.

Olga Charvátová-Křížová získala na Bjelašnici bronz, piatu Jana Gantnerovú pripravilo o medailu malé zaváhanie v závere trate. S odstupom času sa pekne na to spomína, no vtedy som prehĺtala slzy. Cenný kov bol tak blízko… Užili sme si svoje, organizátori pre husté sneženie posunuli zjazd o šesť dní, rekapituluje Gantnerová. O jednu z dvoch strieborných medailí čs. výpravy sa zaslúžila štafeta žien v behu na lyžiach na 4×5 km. Na tretí úsek vybehla Slovenka Gabriela Svobodová-Soukalová (za slobodna Sekajová). Nedávno sa úspešné kvarteto stretlo v penzióne U štyroch kočiek. Ten názov pasuje mojim zverenkám ako uliaty, lichotil im tréner Ciller. Soči, ZOH 2014.

V českej výprave je veľkou medailovu nádejou biatlonistka Gabriela Soukalová, vo včerajšom zjazde skončila Klára Křížová na 21. mieste, Slovensko v zjazdovom lyžovaní reprezentuje Jana Gantnerová mladšia. Dcéry úspešných mám štartovali aj pred štyrmi rokmi vo Vancouveri, no na medailové zápisy zatiaľ čakajú. Najväčšie predpoklady stať sa v rodine najúspešnejšou olympioničkou má pôvabná česká biatlonistka. Šprint síce pokazila nepresnou streľbou, no v stíhacích pretekoch naznačila vysoké ambície.

Priviedla dcéry k športu rodinná tradícia? Zrejme aj za moje bývalé kolegyne z reprezentácie poviem, že áno. Keď šport nemá v rodine zázemie a finančnú podporu, sotva niekto vyskočí z priemeru, česť ojedinelým výnimkám, vraví Jana Gantnerová, šéfka slovenskej výpravy v Soči.

Vo včerajšom zjazde žien obsadili prvých šesť miest pretekárky z alpských a severských krajín. Viete si predstaviť tú slávu, keby bola medzi nimi Češka a Slovenka? Roky niektorým úspechom zvyšujú lesk…

Viac na túto tému: #Soči #Soči 2014 #zjazdárka #Olga Chorvátová-Krížová #Jana Gantrnerová