Skvelé 2. kolo Žampu, patril k najrýchlejším. Slovák bodoval po dvoch rokoch. V Bansku vyhral Odermatt

Slovenský lyžiar Andreas Žampa obsadil v obrovskom slalome v Bansku 24. miesto a zaznamenal prvé body v tejto sezóne Svetového pohára. Za víťazným Švajčiarom Marcom Odermattom zaostal o 3,08 sekundy. V druhom kole dokázal Slovák konkurovať svetovej špičke, keď zajazdil siedmy najrýchlejší čas.

10.02.2024 11:05 , aktualizované: 15:21
Andreas Žampa Foto: ,
Andreas Žampa.

Odermatt v tejto sezóne vyhral všetkých šesť doterajších „obrákov“ a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovom hodnotení.

Do druhého kola postúpil po vyše dvoch rokoch Slovák Andreas Žampa, ktorý skončil na 24. mieste a získal prvé body v sezóne.

Druhé miesto obsadil Nór Alexander Steen Olsen so stratou 91 stotín sekundy, tretí bol Manuel Feller z Rakúska s mankom 1,08 s. Žampa si polepšil oproti prvému kolu o tri priečky.

844406036 Čítajte viac Pohroma na strelnici aj v behu, Slovenky na MS bez postupu. Veľká smola Kuzminovej

Dvadsaťšesťročný Odermatt zvíťazil v Bansku prvýkrát v kariére a zároveň sa stal prvým Švačiarom, ktorý triumfoval v bulharskom stredisku v „obráku“. Celkovo to bol jeho 34. triumf a 20. v disciplíne. Okrem šiestich obrovských slalomov zvíťazil v tomto ročníku v dvoch zjazdoch i super-G.

Na zjazdovke Banderitza potvrdil úlohu favorita, predviedol sebavedomú jazdu, nebál sa riskovať a výrazne navýšil svoj náskok z prvého kola.

Na Steena Olsena mal pôvodne 35 stotín k dobru. Ten išiel rozvážne a mal sľubnú jazdu, v záverečnej časti však spravil dve väčšie chyby a nakoniec získal na Fellera len päť stotín. Rakúšan taktiež robil chyby, dokázal sa však vrátiť do ideálnej stopy i do tempa. Pre Steena Olsena bolo pódium len druhé v kariére.

shiffrin Čítajte viac Namyslená alebo pragmatická? Vo väčšine pretekov lyžujem len na 60 percent z mojej kapacity, prekvapuje Shiffrinová

Žampa zvolil agresívny prístup, ktorý mu vyniesol po prejazde cieľom priebežne druhé miesto. Nakoniec ešte poskočil o štyri priečky na úkor Američanov Tommyho Forda a Georgea Steffeya, Harryho Laidlawa z Austrálie i Nóra Atlea Lieho McGratha.

V druhom kole bol naposledy v decembri 2021. V talianskej Alta Badii bol vtedy v „obráku“ na 23. mieste. V Bansku sa predstavil v druhom kole obrovského slalomu aj pred piatimi rokmi, keď skončil na 26. pozícii.

výsledky obrovského slalomu SP v Bansku:
1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:15,75 min, 2. Alexander Steen Olsen (Nór.) +0,91 s, 3. Manuel Feller (Rak.) +1,08, 4. Stefan Brennsteiner (Rak.) +1,29, 5. Žan Kranjec (Slov.) +1,47, 6. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,49, 7. Loic Meillard (Švaj.) +1,51, 8. Thomas Tumler (Švaj.) +1,59, 9. Filip Zubčič (Chor.) +1,75, 10. Filippo Della Vite (Tal.) +2,01, …24. Andreas ŽAMPA (SR) +3,08
celkové poradie SP (po 25 zo 39 súťaží):
1. Odermatt 1506 b, 2. Cyprien Sarrazin (Fr.) 684, 3. Feller 669, 4. Loic Meillard (Švaj.) 514, 5. Vincent Kriechmayr 487, 6. Marco Schwarz (obaja Rak.) 464, …126. An. ŽAMPA 7
Poradie v obrovskom slalome (6 z 11):
1. Odermatt 600 b, 2. Zubčič 314, 3. Kranjec 271, 4. Kristoffersen, Steen Olsen (obaja Nór.) obaja 218, 6. Schwarz 210, …46. An. ŽAMPA 7

Najpopulárnejšie lyžiarky vo Svetovom pohári Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Zostavili sme rebríček najlepších lyžiarok...
Viac na túto tému: #Andreas Žampa #svetový pohár #alpské lyžovanie