Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

V Rusku je olympijským víťazom. Zubkova a jeho krajanov dištancovali za doping

Medzinárodná bobová a skeletonová federácia (IBSF) potrestala Alexandra Zubkova a ďalších jeho troch bývalých kolegov zákazom činnosti na dva roky za manipuláciu so vzorkami na ZOH 2014 v Soči.

16.01.2019 16:16
Alexander Zubkov Foto: ,
Alexander Zubkov počas otváracieho ceremoniálu na olympiáde v Soči niesol ruskú vlajku.
debata

Spoločne s niekdajším dlhoročným pilotom ruských bobov dostali dištanc Alexander Kasjanov, Alexej Puškarov a Ilvir Chuzin. Všetci boli doteraz iba suspendovaní. Zároveň im anulovali výsledky aj odmeny.

Okrem zákazu športovej činnosti sa nesmú angažovať ako funkcionári či dobrovoľníci v národných zväzoch. Pre Zubkova to znamená koniec na poste prezidenta Ruskej bobovej federácie (RBF). Všetci štyria majú ešte poslednú možnosť – obrátiť sa na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

Ten skôr v osobitnom prípade potvrdil rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru a určil, že dvojnásobný víťaz zo Soči Zubkov musí vrátiť obe zlaté medaily.

Alexander Zubkov na súde v Moskve. Foto: Reuters, MAXIM SHEMETOV
Alexander Zubkov Alexander Zubkov na súde v Moskve.

CAS v rozsudku uviedol, že prípad proti nemu patril k najsilnejším. V odôvodnení poukázal na fyziologicky nemožné hodnoty soli v jeho vzorke moču v porovnaní s odberom pred ZOH.

Práve na tento dôkaz sa odvolala IBSF pri uložení dištancu. „Panel sa stotožnil s výsledkami vedeckých analýz. Tie preukázali anomáliu vo vzorkách športovcov. Konkrétne, fyziologicky nemožné hladiny sodíka u jedného z pretekárov,“ citoval portál insidethegames.biz stanovisko IBSF.

Či bude Zubkov rešpektovať trest je otázne. V prípade vrátenia medailí sa obrátil na národné civilné súdy a uspel. Moskovský súd uznal Zubkovove tvrdenie o neférovom konaní a odmietol jurisdikciu CAS na ruskom území.

debata chyba
Viac na túto tému: #Alexander Zubkov