Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Na ľadovci mal vietor rýchlosť 120 km/h. Obrovský slalom v Söldene zrušili

Nedeľňajší obrovský slalom mužov v rámci úvodného víkendu nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Söldene zrušili pre silný vietor.

29.10.2017 08:52 , aktualizované: 12:14
debata
Uzavretá cesta v Söldene. Foto: Reuters, DOMINIC EBENBICHLER
Sölden, cesta Uzavretá cesta v Söldene.

Naplnili sa tak obavy organizátorov, ktoré vyslovili už v piatok na základe nepriaznivej predpovede počasia. Podľa vedenia pretekov v dôsledku silných poryvov vetra nemohli zabezpečiť dostatočnú bezpečnosť pretekárov na trati.

Prvé kolo malo odštartovať o 10.00 h, druhé o tri hodiny neskôr. Rakúšania usúdili, že prípadný odklad na neskorší čas by nebol správnym riešením. V Söldene sa mal predstaviť aj slovenský reprezentant Andreas Žampa. Na rozdiel od neho sa sezónnej ouvertúry v sobotu dočkala Petra Vlhová. V ženskom obrovskom slalome skončila šestnásta a pripísala si prvých 15 bodov do hodnotenia SP.

„Myslíme pozitívne, ale zároveň sme aj realisti. Preteky sú vážne ohrozené,“ uviedol ešte v sobotu večer pretekový riaditeľ mužských pretekov FIS Markus Waldner. Podľa neho by malo podujatie zostať bez náhrady. Znamená to, že muži si na štart novej sezóny počkajú až do víkendu 11.- 12. novembra, keď budú vo fínskom Levi úvodné slalomy olympijskej zimy.

Informácia o zrušení obrovského slalomu mužov v... Foto: SITA/AP, Gabriele Facciotti
Sölden, lyžovanie Informácia o zrušení obrovského slalomu mužov v Söldene.

„V cieľovom priestore sme za bezpečnosť nemohli ručiť. Diváci aj športovci by tam boli v nebezpečenstve,“ povedal Waldner. „Podľa pravidiel Svetového pohára sa úvodné preteky sezóny a finále nenahrádzajú. Pri finále je to jasné, ale v prípade otváracích pretekoch by sme mali zvážiť, či toto pravidlo má nejaký zmysel,“ dodal.

„Predpoveď počasia sa potvrdila, do Söldenu prišiel naozaj veľký vietor, hore na ľadovci dosahoval rýchlosť 120 km/h. Organizátori zrušili preteky a my sme sa pobalili. Náš program a príprava pokračujú ďalej. Do Ameriky by sme mali odletieť začiatkom novembra. Absolvujeme nejaké preteky a budeme sa pripravovať na Svetový pohár v Beaver Creeku,“ uviedol otec a tréner Andreasa Žampu Tomáš Žampa v nahrávke jeho mediálneho manažéra Ľuboša Schwarzbachera.

Preteky mužov v Söldene padli za obeť počasiu už po tretí raz. V roku 2006 bolo proti teplo a dážď, o štyri roky neskôr zasa hustá hmla.

debata chyba
Viac na túto tému: #Andreas Žampa #Sölden #SP v obrovskom slalome