Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Židek sa v Stonehame prebojoval do finále

Slovenský reprezentant v snoubordingu Radoslav Židek sa na pretekoch Svetového pohára v kanadskom Stonehame prvýkrát v tejto sezóne prebojoval do finále snoubordkrosu a stále živí nádej na olympijskú miestenku do Vancouveru. Dvadsaťosemročný strieborný medailista zo ZOH 2006 v Turíne obsadil v stredajšej kvalifikácii 31. miesto a vo svojej obľúbenej disciplíne zabojuje o body do hodnotenia SP vo štvrtkovom finále.

20.01.2010 22:50
Radoslav Židek Foto:
Radoslav Židek.
debata

Ak si chce Židek uchovať šancu na zisk olympijskej miestenky, musí postúpiť až do „veľkého finále“, aby v redukovanom poradí SP figuroval do 35. miesta. Na to bude potrebovať minimálne 700 bodov, to znamená umiestnenie na stupni víťazov. V kvalitnej konkurencii to však bude mať veľmi ťažké.

„Fantázia. Som veľmi rád, že sa mi podarilo kvalifikovať do finále. Naďalej sa však akosi trápim, nejde mi to dobre. Telo stále nerobí presne to, čo mu hlava rozkazuje. Takto som akoby polopretekár. Koleno aj rameno ma stále bolia. Dá sa to vydržať iba vtedy, ak si dám tabletky,“ povedal Židek. 

Víťazom kvalifikácie sa stal Američan Grahame Watanabe pred svojim krajanom Rossom Powersom, tretí skončil domáci pretekár Robert Fagan. V osemfinálovej jazde budú súpermi Žideka Američania Ross Powers a Jonathan Cheever spolu s Kanaďanom Drew Neilsonom.

Židek sa do kolotoča SP vrátil po dlhej pätnásťmesačnej pauze, počas ktorej absolvoval tri operácie pravého kolena. Už pred návratom za najhlavnejšiu motiváciu označil pokus kvalifikovať sa na XXI. zimné olympijské hry vo Vancouvri (12. – 28. februára 2010), na ktorých by chcel obhajovať striebro z Turína 2006. Jediný slovenský medailista zo ZOH v histórii samostatnosti však postupne neprešiel kvalifikačným sitom súťaží v americkom Telluride, v rakúskych strediskách Kreischsberg a Bad Gastein, či švajčiarskych Veysonnaze a Nendaze. Podarilo sa mu uspieť až v Stonehame.

Židek si operované koleno poranil pri páde ešte v úvodných pretekoch SP minulej sezóny v argentínskom Chapelcu v disciplíne snoubordkros. Vtedy si zlomil nohu a k zlomenine sa pridala aj plastika predného krížového väzu a vyberali mu aj menisky. Odvtedy okrem operácií podstúpil aj dlhú rehabilitáciu a bolesť necíti len niekoľko posledných týždňov. Situáciu mu v Bad Gasteine skomplikoval pád, pri ktorom si bolestivo narazil rameno.

Výsledky – streda – snoubordkros – kvalifikácia:

Muži: 1. Graham Watanabe 1:03,25 min, 2. Ross Powers (obaja USA) +0,33 s, 3. Robert Fagan (Kan.) +0,39,… 31. Radoslav Židek (SR) +2,04.
Ženy: 1. Mellie Franconová (Švajč.) 1:07,12 min, 2. Maelle Rickerová (Kan.) +0,27 s, 3. Simona Meilerová (Švajč.) +0,82

debata chyba