Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Militantný a politický Djokovič? Kompetentní rozhodli, čo urobia s vyjadrením Srba

Francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castéraová označila vyjadrenia srbského tenistu Novaka Djokoviča k etnickým konfliktom na severe Kosova za nevhodné.

31.05.2023 19:09
Novak Djokovič Foto: ,
Ťažko odhadnúť, či Novak Djokovič tušil, aký rozruch vyvolá jeho nápis na televíznej kamere.
debata (80)

Prezident Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) David Haggerty vyzval hráčov, aby si dávali pozor na politické názory.

„Keď ide o obranu ľudských práv a zbližovanie ľudív súvislosti s univerzálnymi hodnotami, môže to robiť každý športovec,“ uviedla Oudéaová-Castéraová pre agentúru DPA.

Djokovičovo posolstvo však bolo podľa nej „militantné, veľmi politické“ a nemalo by sa opakovať. ITF nezačala disciplinárne konanie.

Srbsko Kosovo KFOR Čítajte viac Vojaci KFOR strážia radnice na severe Kosova, NATO vysiela posily

Jej prezident David Haggerty však pre agentúru AP povedal, že hráči by mali byť opatrní vo svojich politických názoroch:

„Dostali sme list z Kosova, na ktorý sme odpovedali. V podstate sme však ich list postúpili francúzskej federácii a ATP, je to ich turnaj. Tieto dve organizácie majú spoločné pravidlá pre toto podujatie. Športovci si však musia dávať pozor. O športe a politike sme hovorili a naozaj ich chceme oddeliť.“

Novak Djokovič Čítajte viac Opäť nás provokuje! Z Kosova dnes poslali sťažnosť na Djokoviča. Aký trest žiadajú pre slávneho Srba?

„Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,“ napísal Djokovič v srbčine na objektív kamery po víťazstve nad Američanom so srbskými koreňmi Aleksandarom Kovačevičom 6:3, 6:2 a 7:6 (1) v prvom kole Roland Garros.

Tenisová federácia Kosova (FTK) v utorok uviedla, že „Djokovičove komentáre sú poľutovaniahodné“, pretože podnecujú napätie medzi Srbskom a Kosovom.

Organizátori turnaja z Francúzskej tenisovej federácie (FFT) sa rozhodli konanie Djokoviča nekomentovať.

Novak Djokovič Čítajte viac Djokovič poriadne zaťal do živého, Kosovo označil za srdce Srbska. Ozývajú sa hlasy, aby ho poslali z Roland Garros preč

Približne 25 vojakov mierových síl NATO, ktorí bránili tri radnice v severnej časti Kosova, utrpelo v pondelok zranenia pri zrážkach so srbskými demonštrantmi. Srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol armádu do najvyššieho stupňa bojovej pohotovosti.

K incidentom došlo deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom po zrážkach medzi kosovskou políciou a demonštrantmi. Tí nesúhlasia s tým, aby v etnicky srbských oblastiach úradovali albánski starostovia.

Daniela Hantuchová Čítajte viac Stačilo niekoľko slov a slzy sa nedali zadržať. Hantuchovú pred kamerami premohli emócie

V reakcii na pondelkové potýčky na severe Kosova Severoatlantická aliancia v utorok oznámila, že tam vyšle ďalších 700 vojakov, aby pomohli potlačiť násilné protesty.

Srbsko ani Rusko ako jeho tradičný spojenec neuznávajú nezávislosť Kosova, pričom Moskva zablokovala snahu tejto krajiny stať sa členom Organizácie Spojených národov (OSN). Srbsko stále považuje Kosovo za súčasť svojho územia.

Krásna víťazka wimbledonskej juniorky Sofia Žuková Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Sofia Žuková vletela do juniorského tenisu ako...
80 debata chyba
Viac na túto tému: #tenis #Novak Djokovič #Roland Garros