Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Macko končí na čele slovenského tenisu. Vzdal sa kandidatúry v prospech Mečířa

Prezident Slovenského tenisového zväzu (STZ) Tibor Macko sa už nebude uchádzať o túto funkciu. Rozhodol sa vzdať kandidatúry v prospech Miloslava Mečířa st.

07.04.2022 12:42
SR Tenis Fed Cup kvalifikácia Veľká Británia BAX Foto: ,
Miloš Mečíř v debate s Dominikou Cibulkovou, hore zľava Pavol Macko a Igor Moška na snímke z februára 2020.
debata (1)

O novom šéfovi sa rozhodne v sobotu 9. apríla na zasadnutí Rady STZ v Bratislave. Okrem Mečířa st. kandidujú Ján Krošlák a Martin Kližan.

Macko bol na čele slovenského tenisu od roku 1998.

"V čase, keď som prijal kandidatúru na post prezidenta STZ, nebol známy ďalší kandidát. Medzitým sa objavili viaceré mená na čele s Milošom Mečířom. Podľa môjho názoru je to najvýznamnejšia osobnosť v slovenskej tenisovej histórii.

Má za sebou skvelú hráčsku o trénerskú kariéru, skúsenosti s riadením veľkého tenisového klubu i s organizovaním turnajov.

V tejto situácii bol najvhodnejší kandidát, ktorý môže posunúť STZ na vyššie pozície. V tomto momente sa vzdávam kandidatúry a budem podporovať Miloša Mečířa," uviedol Macko.

Martin Kližan Čítajte aj Za šéfa tenisového zväzu kandiduje aj Kližan

Mečíř priznal, že dlhoročný prezident STZ bol pre neho veľkým príkladom a učiteľom:

"Ja si prácu Tibora veľmi vážim, vážim si ho ako osobnosť. Jeho vlastnosti a skúsenosti sú na nezaplatenie. Naše myšlienkové pochody a stratégie sa vždy dosť zhodovali.

Pokiaľ ide o moju kandidatúru na post šéfa STZ, myslel som si, že nejaké funkcionárčenie už nebudem robiť. Je však ťažká doba, prišlo zdražovanie a vojna.

Vznikajú rôzne skupiny, ktoré by za iných okolností nemali až také šance. Tenisový zväz bol vždy veľmi dobre fungujúci.

V prípade môjho zvolenia chcem komunikovať so všetkými a počúvať celé hnutie. Som ochotný rozprávať sa s každým, nie som konfliktný typ."

Martin Kližan Čítajte aj Kližan si otváral ústa. Tenisový šéf reaguje

Olympijského šampióna zo Soulu 1988 už počas pôsobenia vo funkcii kapitána daviscupového tímu prehovárali, aby kandidoval na post prezidenta STZ.

"Vždy mi na tenise záležalo, mal som ho rád. Nahováralo ma viacero ľudí zo zväzu i hráči, aby som kandidoval. Rozhodol som sa definitívne, keď som v uplynulom období počul v médiách rôzne vyjadrenia, že všetkých vo zväze vymeníme.

Púšťať do éteru neoverené veci je podľa mňa neetické. Necítil som záruku, že by to mohlo ísť dobrým smerom.

STZ vybudoval nejaké pozície i zariadenia, na ktorých sa starší ľudia podieľali vlastnými rukami, keď stavali kluby. Bol by som nerád, aby sa to stratilo."

Miloslav Mečíř. Foto: SITA, Martin Mednansky
Miloslav Mečíř Miloslav Mečíř.

Mečíř priznal, že rozhodnutie kandidovať sa zrodilo na poslednú chvíľu.

"Chcel som podporiť zväz, ktorý funguje transparentne, čestne a v rámci zákona, medzi klubmi a hráčmi sú dobré vzťahy. Smerovanie nového prúdu mi pripadá nejasné.

Vždy je dobré oboznámiť sa s robotou predchodcov a nehovoriť, že všetci musia ísť preč.

Nový smer sa tlačí do vecí, o ktorých nemá páru a ktoré neboli odkomunikované so širokou tenisovou verejnosťou. Navštívili niektoré kluby, no vynechali tie najväčšie, ktoré sú dlhodobo súčasťou tenisového hnutia."

Iga Swiateková Čítajte aj Po roku je všetko naruby. Na ženský tenis ani vzorce neplatia

Podľa Mečířa je dôležité zaangažovať ľudí z tenisových klubov, aby boli aktívnejší:

"Je potrebné konkrétne pomenovať problémy, ktoré ľudia v daných regiónoch majú, aby sme vedeli na ne reagovať.

Keď chceme podporovať talenty a reprezentantov, potrebujeme zdroje navyše formou štátnej podpory alebo marketingovej činnosti.

Čím viac prostriedkov sa nám podarí získať na zabezpečenie prevádzok, tým budeme silnejší ako zväz."

Mečíř si netrúfa percentuálne odhadnúť svoje šance v sobotňajších voľbách:

„Zúčastnil som sa na všetkých regionálnych konferenciách, ktoré sa uskutočnili v marci. Často sa stretávam s ľuďmi. Mám s nimi dobre vzťahy, poznám ich problémy. Netrúfam si presne odhadnúť, aké mám šance. Dúfam, že vyhrá tenis.“

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloslav Mečíř #STZ #Tibor Macko