Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Zlato a striebro! Slovenskí paracyklisti zažiarili pod horou Fudži

Slovenský reprezentant v cestnej paracyklistike Patrik Kuril získal na PH 2020 v Tokiu zlato v časovke v kategórii C4. Striebro vybojoval jeho krajan Jozef Metelka, ktorý v tesnom súboji zaostal o 18 sekúnd. Slovenská výprava tak má v Tokiu na konte už päť medailí (2-2-1).

31.08.2021 08:33 , aktualizované: 11:47
Jozef Metelka, Patrik Kuril Foto:
Strieborný Jozef Metelka napráva Patrikovi Kurilovi zlatú medailu na krku.
debata (7)

Kuril dosiahol najlepší čas na 32 km dlhej trati pod horou Fudži – 45:47,10 min.

Slovensko slávilo v časovke double, druhý skončil jeho krajan Metelka, ktorý tak skompletizoval svoju medailovú zbierku na PH 2020.

V Tokiu už predtým získal na dráhe zlato v stíhacích pretekoch na 4000 metrov a bronz na pevnom kilometri.

Slovenské double na paralympiáde v Tokiu Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
 Patrik Kuril a Jozef Metelka s medailami.

Celkovo má na konte už šesť paralympijských medailí, z toho tri najcennejšie. Tretí skončil v utorkovej časovke Brit George Peasgood.

Štyridsaťjedenročný Kuril nadviazal na bronzovú medailu z Ria 2016:

"Dojmy sú úžasné. Zázraky sa síce dejú, toto je však veľký zázrak. Samozrejme, systematicky som sa naň pripravoval, ale to asi každý športovec, ktorý tu je.

Každý parašportovec má za sebou veľmi ťažký príbeh, väčšina z nás prišla k zraneniu úrazom, každý z nás sa musel postaviť na nohy a prekusnúť osud," povedal pre paralympic.sk.

Po titule majstra sveta v cestných pretekoch v portugalskom Estorile pridal Kuril triumf aj na paralympiáde:

"V uplynulých rokoch som mal smolu na zranenia, bolo to strašne ťažké. Človeku pribúdajú roky, po vyše 20-tich sezónach športuje už tak monotónne.

Možno si niekedy aj prestáva veriť. Ale musel som veriť, prišlo Tokio a je to tu. Rozložil som si to veľmi dobre, som už veľmi skúsený, bol som perfektne pripravený. Tie pocity sú nevyčísliteľné…"

Patrik Kuril sa blíži do cieľa víťaznej časovky. Foto: SPV
Patrik Kuril Patrik Kuril sa blíži do cieľa víťaznej časovky.

Dve stúpania, z toho jedno ostrejšie a množstvo zákrut – taká bola stručná charakteristika okruhu Fudži Speedway, ktorý vybrali organizátori na preteky paracyklistov v časovke. Metelka s Kurilom v kategórii C4 a Ondrej Strečko (C5) absolvovali osemkilometrový okruh štyrikrát.

Po prvom okruhu sa usadili na vedúcich pozíciách obaja slovenskí reprezentanti – Metelka bol prvý, Kuril druhý. V cieli bolo poradie napokon opačné.

"Prvý okruh, začiatok býva pre mňa najťažší. Postupne som sa však rozbiehal. Nechcel som počuť ani slovo ako som na tom.

Nevnímal som nič okolo seba, netušil som, na čo bude môj výkon stačiť. Dúfal som, že možno sa podarí bronzová medaila, no zlato je pre mňa krásnym šokom," vyznal sa Kuril.

Patrik Kuril (vpravo) a Jozef Metelka po double... Foto: SITA/AP
Patrik Kuril, Jozef Metelka Patrik Kuril (vpravo) a Jozef Metelka po double v časovke.

„Obetoval som tomu všetko. Prípravu, izoláciu, aby som sa s nikým nestretával. Ani na preteky som nechodil. No že zvíťazím, o tom som dosiaľ mohol len snívať,“ dodal šťastný víťaz.

Paracyklista Jozef Metelka po úspechoch na dráhe skompletizoval na PH 2020 svoju zbierku na cenný kov každého lesku.

„Cestu som špeciálne netrénoval. Zameriaval som sa najmä na dráhu. Som šťastný, že sa mi podarilo druhé miesto,“ povedal pre paralympic.sk. Pre Metelku je to už šiesta paralympijská medaila v kariére (3–2–1).

Solídny výsledok dosiahol aj Ondrej Strečko, ktorý obsadil v kategórii C5 ôsme miesto.

Víťaz Patrik Kuril poskytuje rozhovor v cieli... Foto: SPV
Patrik Kuril, Jozef Metelka Víťaz Patrik Kuril poskytuje rozhovor v cieli časovky, v pozadí druhý Jozef Metelka.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová má veľkú radosť z ďalšej zlatej a striebornej medaily na paralympijských hrách v Tokiu.

"Paracyklistovi Patrikovi Kurilovi sa podarilo získať zlatú medailu v časovke na 32 kilometrov pod horou Fudži. Srdečne gratulujem.

Tým sa však úspech slovenských reprezentantov neskončil, na druhom mieste sa umiestnil Jozef Metelka. Ten už predtým získal zlato v stíhacích pretekoch na 4000 metrov a bronz na pevnom kilometri. Fantasticky reprezentujete Slovensko, ďakujem vám," uviedla Čaputová.

Aj premiér Eduard Heger zagratuloval zlatému Kurilovi i striebornému Metelkovi k skvelému výkonu.

„Patrik Kuril získal zlatú medailu na 32 km. Srdečne mu gratulujem k skvelému výkonu. Na druhom mieste skončil náš ďalší reprezentant Jozef Metelka, ktorý už pozbieral všetky cenné kovy – bronz, zlato a teraz aj striebro,“ pripomenul predseda vlády. Dodal, že je na paralympijskú reprezentáciu hrdý.

Aj splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera zagratuloval Kurilovi a Metelkovi. Hovorí o fantastických výkonoch. Informoval o tom tlačový informačný odbor Úradu vlády SR.

„Dvojnásobnú radosť prežívame vďaka paracyklistovi Patrikovi Kurilovi, ktorý na 32 kilometrov dlhej trati zvíťazil v časovke C4–5, a za ním si prišiel do cieľa po ďalšiu medailu z paralympiády v Tokiu, tentoraz striebornú, Jozef Metelka,“ komentoval Kučera.

Jozef Metelka Čítajte viac Metelka je svetový fenomén. V Tokiu zničil konkurenciu a odnáša si zlato

Anna Oroszová si na PH 2020 v Tokiu vyjazdila štvrté miesto v časovke.

Päťdesiatosemročná handbikerka dosiahla v pretekoch žien H1–3 na Fuji International Speedway čas 35:36,37 min., za víťaznou Nemkou Annikou Zeyenovou zaostala o 2:49,40 min.

Oroszovú delila od bronzovej priečky Poľky Kalužovej minúta a 46 sekúnd.

Pre Oroszovú je to najlepšie umiestnenie v paracyklistike pri jej tretej účasti na PH, dosiaľ bola najvyššie siedma v časovke v roku 2012 v Londýne.

Anna Oroszová v Tokiu. Foto: SPV
Anna Oroszová Anna Oroszová v Tokiu.

Predtým na PH v Sydney 2000 a v Aténach 2004 súťažila v tlaku na lavičke a skončila dvakrát štvrtá.

"Trať bola ťažká, zvlnená. S tým som počítala, no mrzí ma, že mi pred cieľovou rovinkou spadla reťaz. Musela som si ju nahodiť a stratila som cenné sekundy.

Túžila som po umiestnení do šiesteho miesta. Štvrtá priečka je nad plán," uviedla Oroszová na webe Slovenského paralympijského výboru.

V časovke v utorok súťažil aj Ondrej Strečko v kategórii C5 skončil ôsmy s odstupom takmer päť a pol minúty na víťazného Holanďana Daniela Abrahama Gebrua.

Celková medailová bilancia Slovenska na PH 2020 po utorkovom „záťahu“ v paracyklistike sa vylepšila na dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Ešte viac zvýrazniť ju mohol aj paralukostrelec Marcel Pavlík, ale skončil tesne za medailovými priečkami.

Najprv v osemfinále kladkového luku vyradil Američana Matta Stutzmana 143:137 a vo štvrťfinále si poradil aj s Fínom Jerem Forsbergom 144:141. Potom však prišli dve tesné prehry s Číňanmi a koniec medailových ambícií.

Najprv v semifinále podľahol Che C'-chao 146:148 a v boji o 3. miesto aj jeho krajanovi Aj Sin-liang 142:144. Ďalší slovenský reprezentant v kladkovom luku v Jumenošima Parku Marián Marečák skončil svoju púť v osemfinále, keď podľahol Indovi Rakeshovi Kumarovi 137:140.

„Číňania sú jednoducho príliš silní konkurenti. Musím na sebe ešte viac popracovať, aby som bol o tri roky zasa o stupienok vyššie,“ uviedol sklamaný Pavlík, ktorý bol pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro piaty.

Veronika Vadovičová Čítajte viac Partner mi nedáva ruže ani parfém. Skôr súčiastku do zbrane

"Keď už sa dostanete medzi najlepšiu štvorku, dúfate že získate medailu, ale nestalo sa. Napriek tomu som hrdý, čo Marcel dokázal.

Semifinále odstrieľal výborne, ale bol tam jeden chlap, ktorý mieril ešte lepšie. To je trochu aj bezmocnosť. Keby možno nenarazil na Číňana, ale na keby sa nehrá,“ skonštatoval Pavlíkov tréner Peter Kuračka na webe SPV.

PH 2020

Cestná paracyklistika, časovka na 32 km:

C4: 1. Patrik KURIL 45:47,10 min., 2. Jozef METELKA (obaja SR) 46:05,05, 3. George Peasgood (V.Brit.) 46:08,23

C5: 1. Daniel Abraham Gebru (Hol.) 42:46,45, 2. Jegor Dementiev (Ukr.) 43:19,11, 3. Alistar Donohoe (Aust.) 43:36,80, …, 8. Ondrej STREČKO (SR) 48:07,86

Časovka žien H1–3: 1. Annika Zeyenová (Nem.) 32:46,97, 2. Francesca Porcellatová (Tal.) +43,55, 3. Renata Kalužová (Poľ.) +1:03,35, 4. Anna OROSZOVÁ (SR) +2:49,40 min

Kladkový luk – osemfinále: Marcel Pavlík (SR) – Stutzman (USA) 143:137, Marián Marečák (SR) – Kumar (India) 137:140
štvrťfinále: Pavlík – Forsberg (Fín.) 144:141
semifinále: Pavlík – Che Č'-chao (Čína) 146:148
o 3. miesto: Pavlík – Aj Sin-liang (Čína) 142:144
finále: He Zhi-aho – Biabani (Irán) 147:143

 Patrik Kuril a Jozef Metelka s medailami.
Slovenské vlajky s britskou počas pódiového...
+6Patrik Kuril oslavuje zisk zlatej medaily.
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Metelka #Paralympijské hry 2020 #Patrik Kuril