Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Metelka je svetový fenomén. V Tokiu zničil konkurenciu a odnáša si zlato

Slovensko sa v tretí deň paralympijských hier v japonskom Tokiu dočkalo prvej zlatej a celkovo druhej medaily. Paracyklista Jozef Metelka potvrdil rolu topfavorita v individuálnych stíhacích pretekoch na 4000 m v kategórii C4 a suverénne obhájil zlato z Ria de Janeiro 2016.

27.08.2021 08:44
Jozef Metelka Foto:
Jozef Metelka.
debata (10)

Znamená to, že Metelka už je trojnásobný olympijský víťaz a len jedno zlato mu chýba na vyrovnanie najúspešnejšieho slovenského paralympionika z letnej verzie hier Jána Riapoša.

Sebavedomý a koncentrovaný Metelka už v kvalifikácii utvoril svetový rekord výkonom 4:22,772 min a vo finále ani nepotreboval dôjsť do cieľa. Svojho rumunského súpera Carola-Eduarda Novaka predstihol o jedno kolo už po 2250 m, preto bolo finále predčasne ukončené. Bronz si vybojoval Kolumbijčan Diego Germán Dueňas.

O dlhoročnej dominancii 34-ročného Metelku v stíhačke na 4 km svedčí aj fakt, že v tejto disciplíne nenašiel premožiteľa sedemkrát za sebou na majstrovstvách sveta a aktuálne už má z nej aj dve zlaté medaily z paralympijských hi­er.

"Boli to dosť náročné preteky. Teda najmä tá príprava, tie uplynulé dva roky boli ťažké. Aj z hľadiska materiálneho a celého toho stresu okolo toho. Som však veľmi rád, že sa podaril obhájiť výsledok, pretože jedno zlato za osem rokov je pecka, ale dve, to už je fakt dobré.

Je za tým však jeden a pol roku tvrdého tréningu. Robil som viacero športov, diverzifikoval som to, aby som zapájal všetky svaly, aj hlavu mal v pohode. Všetky športy, ktorým sa venujem nie sú o tom, že si robám čo chcem, ale všetko vedie k tomu hlavnému, aby som vedel podať takýto výkon," povedal Metelka pre Slovenský paralympijský vý­bor.

Rodák z Piešťan, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením waleského trénera Kyleigha Mannersa, má v Tokiu na konte už dva cenné kovy a celkovo v súčte s Riom 2016 päť (3–1–1). Svoju medailovú zbierku z paralympiád rozšíril už vo štvrtok na velodróme v Izu bronzom v disciplíne kilometer s pevným štartom.

V Tokiu má Metelka pred sebou ešte dva štarty na ceste – predstaví sa v časovke a pretekoch s hromadným štartom.

Jozef Metelka Čítajte viac Slovensko má prvú medailu z paralympiády. Vybojoval ju Metelka
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Metelka #Paralympijské hry 2020