Chodec Kučmín štartoval s antibiotikami. Zvíťazil Španiel López

Chodeckým majstrom sveta na 20 km sa na atletickom šampionáte v Pekingu stal Španiel Miguel Ángel López, titul si vybojoval v osobnom rekorde 1:19:14 h.

23.08.2015 08:53
Kučmín Foto: ,
Anton Kučmín bol v cieli poriadne vyčerpaný.

Dvadsaťsedemročný chodec patriaci do manažérskej skupiny Alberta Armasa premenil moskovský bronz v pekinské zlato a už nie je len úradujúci kontinentálny šampión, ale aj svetový. López rozhodol o prvenstve nástupom na 18. kilometri, keď sa definitívne striasol Číňana Čeng Wanga. Bronz si senzačne vybojoval strieborný z nedávnej Svetovej univerziády v Kwangdžu, 22-ročný Benjamin Thorne v kanadskom rekorde 1:19:57 h.

Slovenský reprezentant Anton Kučmín obsadil v konkurencii 62 chodcov 45. miesto časom 1:27:46 h. Jeho výkon vo štvrtom štarte na MS – treťom na dvadsiatke – výrazne ovplyvnili zdravotné problémy pred štartom. Musel dokonca užívať antibiotiká.

"Príprava mi vyšla, žiaľ, po príchode do Pekingu som ochorel. Urobil som všetko pre to, aby som nastúpil na štart, no skončilo sa to tak, ako som predpokladal,“ vysvetľoval Kučmín. "Do šiesteho kilometra to ešte ako-tak išlo, no potom som sa už len trápil a ťahal cez silu. Snažil som sa dôjsť do cieľa. Keby to neboli MS, na štart by som asi ani nenastúpil.“

Šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš: „Deň-dva pred pretekmi to vyzeralo, že Tóno na štart ani nenastúpi. Sám sa však rozhodol, že to skúsi a napokon za sezónnym maximom zaostal len ani nie celú minútu. Jeho výkon má preto najmä morálnu hodnotu. Vzhľadom na to, že sezóna mu vôbec nevyšla, nie je jeho účinkovanie výbuch, aj keď je jasné, že má na oveľa lepšie výkony.“

Pekinská dvadsiatka nevyšla viacerým favoritom. Olympijský víťaz Číňan Čchen Ting obsadil až 9. miesto, svetový rekordér Japonec Jusuke Suzuki súťaž nedokončil. Austrálčan Jared Tallent, ktorého označujú za najväčšieho súpera Mateja Tótha v budúcotýždňových sobotných pretekoch na 50 km, skončil na 27. mieste časom 1:24:19 h.

Finálové výsledky:
MUŽI
20 km chôdza: 1. M. Á. López (Špan.) 1:19:14, 2. Čen Wang (Čína) 1:19:29, 3. Thorne (Kan.) 1:19:57, 4. Glavan (Ukr.) 1:20:29, 5. Ce-lin Cchaj (Čína) 1:20:42, 6. Bonfim (Braz.) 1:20:44, 7. Arévalo (Kol.) 1:21:13, 8. Bird-Smith (Austr.) 1:21:37,… 45. Anton Kučmín (SR) 1:27:46.

Z kvalifikačných výsledkov:
MUŽI
Guľa (limit 20,65) – do finále postúpili: Kovacs (USA) 21,36, Storl (Nem.) 21,26, Hoffa (USA) 20,75, Lauro (Arg.) 20,64, Cantwell (USA) 20,63, Richards (Jam.) 20,55, Walsh (N. Zél.) 20,49, Singh (India) 20,47, Kolašinac (Srb.) 20,37, Majewski (Poľ.) 20,34, Marcell (ČR) 20,32, Gill (N. Zél.) 19,94.

Viac na túto tému: #Majstrovstvá sveta v atletike #Anton Kučmín