Beňuš sa stal celkovým víťazom Svetového pohára. V Pau skončil druhý

Slovenský reprezentant Matej Beňuš sa stal celkovým víťazom Svetového pohára vo vodnom slalome v disciplíne C1. Beňuš potvrdil svoj očakávaný triumf aj v pretekoch záverečného 5. kola SP vo francúzskom Pau, kde obsadil 2. miesto.

15.08.2015 13:17 , aktualizované: 14:02
Matej Beňuš Foto:
Matej Beňuš.

Rýchlejší ako 27-ročný Slovák bol v sobotu popoludní o 0,53 s iba Francúz Pierre-Antoine Tillard.

„Som veľmi spokojný! O prvú priečku som prišiel medzi bránkami 18 a 19. Ale nakoniec som bol rád, že som to prešiel aspoň tak, lebo som tam mohol stratiť pokojne oveľa viac. Absolútne ma nemrzí, že som neskončil v Pau prvý. Francúz Tillard dokonale využil znalosť domáceho prostredia. O jeho nesmierne kvalitnom čase som vedel, ale nejako som sa ním nezaťažoval. Vedel som, že ak chcem uspieť, v prvom rade musím ísť dobrú jazdu, bez ohľadu na súperov,“ uviedol Matej Beňuš pre oficiálny server Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Beňuš mal isté celkové víťazstvo v SP už pred finále, keďže jeho dvaja najväčší konkurenti Čech Stanislav Ježek a Slovinec Banjamin Savšek v Pau nepostúpili medzi desať najlepších. Beňuš v tejto sezóne vyhral preteky SP v poľskom Krakove a druhý bol okrem Pau aj pred týždňom v španielskom Seu d'Urgell. Okrem celkového triumfu v SP je pre neho mimoriadne dôležitý aj fakt, že zvýšil náskok na čele internej kvalifikácie slovenských kanoistov o postup na budúcoročné olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro pred Michalom Martikánom a Alexandrom Slafkovským. Momentálne má Beňuš na konte 12 bodov, Martikán 6 a Slafkovský 4.

„Moja obrovská radosť v cieli bola najmä z opätovného umiestenia v prvej trojke a dvanástich bodov do internej nominácie o Rio. Je síce bližšie, ale v podstate rovnako ďaleko ako po Španielsku. Máme za sebou dvoje preteky, pričom jedny sa škrtajú, čiže akoby len jedny. Šanca, že sa o miestenke na OH v C1 rozhodne už na majstrovstvách sveta v Londýne, je teraz o niečo vyššia. Tým som sa však doteraz nezaoberal, vždy sa sústredím na aktuálne preteky,“ dodal Beňuš. Jeho tréner Juraj Minčík si po finálovej jazde svojho zverenca vydýchol.

„Boli to hádam moje najnervóznejšie preteky v živote, ešte 15 minút po dojazde som mal tep 150. Toto druhé miesto má nesmiernu cenu. Vo víťazstvo v celkovom rebríčku Svetového pohára som však veril už pred pretekmi. Maťo má skvelú formu, na vode mu to kĺže, cíti sa sebaisto. Pochopiteľne, obaja ideme jasným smerom – do Ria 2016,“ uviedol Minčík.

Druhý slovenský reprezentant vo finále v Pau, skúsený Michal Martikán, obsadil 5. miesto. O lepšie umiestnenie dvojnásobného olympijského víťaza obrala chybička na bránke číslo 8, kde mu nabehli 2 trestné sekundy. Alexander Slafkovský sa tesne nedostal do finále, skončil celkovo na 11. mieste.

C1 muži – finále – Pau: 1. Pierre-Antoine Tillard (Fr.) 97,30 (0), Matej Beňuš (SR) 97,83 (0), 3. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 99,09 (0), 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 100,71 (0), 5. Michal Martikán 101,12 (2), 6. Franz Anton (Nem.) 101,46 (0),…Alexander Slafkovský (SR) nepostúpil do finále
Konečné poradie vo Svetovom pohári: 1. Matej Beňuš (SR) 299 bodov, 2. Benjamin Savšek (Slovin.) 246, 3. Alexander Slafkovský (SR) 231, 4. Michal Martikán (SR) 224, 5. David Florence (V. Brit.) 201
C1 ženy – finále: 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 124,26 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 125,85 (2), 3. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 127,08 (2)
Konečné poradie vo Svetovom pohári (po 5 pretekoch): 1. Jessica Foxová (Aus.) 318 bodov, 2. Kateřina Hošková (ČR) 246, 3. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 245
K1 muži – finále: 1. Peter Kauzer (Slovin.) 96,20 (2), 2. Mathieu Doby (Belg.) 96,21 (0), 3. Lucien Delfour (Aus.) 96,22 (0),…Martin Halčin, Jakub Grigar a Andrej Málek (všetci SR) nepostúpili do finále
Konečné poradie vo Svetovom pohári (po 5 pretekoch): 1. Peter Kauzer (Slovin.) 257 bodov, 2. Lucien Delfour (Aus.) 236, 3. Ondřej Tunka (ČR) 230,… 8. Martin Halčin 189, 39. Jakub Grigar 68, 45. Andrej Málek (všetci SR) 60.

Viac na túto tému: #Matej Beňuš #vodný slalom #SP vo vodnom slalome