Šiša Pangma je vôbec prvá osemtisícovka, na ktorú sa chystal ešte v roku 1998. Potom zmenil plány a vybral sa na Everest. „Šiša je krásna hora, láka ma už dlho, ale až teraz dozrel čas,“ priznal 49-ročný horolezec, ktorý vystúpil na jedenásť osemtisícoviek a do ich kompletnej zostavy mu zostali tri.
Na najvyššej hore sveta už stál – bola jeho prvá. Vystúpil na ňu s podporou kyslíka, expedičným štýlom. Potom už všetky ďalšie vrcholy zvládol bez budovania fixných táborov, umelého kyslíka a výškových nosičov.
„Nie je to hlavná motivácia, prečo sa tam vraciam. V mojom horolezeckom živote Everest veľa znamenal. Teraz chcem ísť inou cestou, za viac ako pätnásť rokov som sa zmenil, spôsob, ako leziem, je tiež iný. Na Evereste je veľa možností a nie je to len kopec, ako ho teraz často vykresľujú. Keby som ho nepoznal, predstavil by som si ho ako horu odpadkov, na ktorej sa denne motá 1500 ľudí. Tak to nie je, na Everest sa opatí ísť vždy.“
Hámor podnikne výstupy s tradičným parťákom z posledných rokov, Rumunom Horiom Colibasanuom a jeho krajanom Justinom Ionescuom. „Šiša je zvláštna, aj viacerí, ktorí už na ňu liezli a mysleli si, že sú hore, sa mýlili. Vyšli len na centrálny vrchol, ktorý je od hlavného dosť ďaleko a oddelený ešte nepríjemným hrebeňom. To je aj Horiov prípad, bol na Šiše v roku 2009, chce si zmazať rest a ako my hovoríme, zvesiť z nej batoh.“
Na Everest plánuje Hámor vystúpiť novou trasou v severovýchodnej stene s napojením na severovýchodný hrebeň, ktorým vedie už takzvaná normálka na vrchol. „Väčšina ľudí ide práve po nej. Na Everest vedie osemnásť ciest, využívajú sa bežne najmä dve. My chceme prvú časť absolvovať v pomerne strmej stene, ktorá nie je vhodná na štandardné expedičné lezenie. Boli na nej aj viaceré neúspešné pokusy, Rusi ňou vyšli v roku 1996. Nedajú sa tam stavať tábory, stany a dokonca ani bivaky, len v nevyhnutnom prípade. Preto s nimi nerátame, chceme stenu prejsť v jednom ťahu, na to potrebujeme dobrú aklimatizáciu.“
Preto Hámor strávi prvé tri týždne pod Island Peakom (6189 m), ešte predtým, kým sa s Horiom stretne v hoteli Thamel v Káthmandu. „Na Island Peak som už vystúpil, je vhodný na aklimatizáciu, sú z neho nádherné výhľady, ak vyjde počasie. Každý kopec má svoje muchy a občas robí zle. Nepodceňujem ho, ale nie je to horolezecky náročný výstup. Rád tam chodím, poznám tam veľa ľudí, je to moja nepálska srdcovka,“ uzavrel Peter Hámor pred odchodom.