Neveľká, 41-členná slovenská výprava na olympijských hrách má predpoklady na to, aby v Tokiu potvrdilo staré-známe: nezáleží na kvantite, ale kvalite.
Už tento víkend a pondelňajšie ráno ukážu, či lídri Slovákov potvrdia nemalé ambície i medailové očakávania národa.
Čítajte viac Na kurte je pekáč. Mením tričká, šortky, ponožky, v topánkach mám bazénVlajka mu zmenila názor
Na piatkovom otváracom ceremoniáli niesli slovenskú vlajku strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a vodný slalomár Matej Beňuš.
Obaja sú stelesnením úspešnej reprezentácie krajiny na olympiádach – Rehák Štefečeková má na konte dve strieborné medaily, Beňuš jednu. A zároveň symbolmi športov, na ktorých Slovensko stavia základy medailových ambícií.
Čítajte viac Olympijský oheň zapálila Osaková. Slovákov viedli dvaja vlajkonosiči„Beriem to ako veľkú poctu. Pôvodne som na ceremoniál nechcel ísť, lebo ma v nedeľu čaká kvalifikácia singlkanoe. Nakoniec som zmenil názor,“ povedal Beňuš pre stránku Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).
Tridsaťtriročný Bratislavčan je jednou z najväčších medailových nádejí. Dlhoročný reprezentant a obhajca striebra z Ria de Janeiro 2016 si uvedomuje, čo ho v Tokiu čaká.
„Slovenský nominačný boj o miestenku je náročnejší ako olympijské preteky. Kvalifikoval som sa do Tokia a rád by som tam získal medailu,“ povedal Pravde v máji tohto roka.
V tom čase mal on i jeho kolegovia z reprezentácie zopár výhrad ku tokijskému kanálu. Odvtedy sa mnohé zmenilo, nie však Beňušove vysoké ciele. Rád by ich naplnil a predstavil sa v pondelňajšom semifinále i finále.
„V súčasnej podobe sa mi kanál páči viac ako predtým. Uvidíme, či som si ho dobre najazdil,“ doplnil Beňuš.
Päťročná príprava
Slovensko drží nad vodou nielen vodný slalom, ale aj streľba. Kým Beňuša čaká druhý olympijský štart, skeetarka Danka Barteková sa predstaví už na štvrtých hrách.
„Moja príprava na Tokio sa začala už pred piatimi rokmi. Po olympiáde v Riu som bola sklamaná. Kompletne som zmenila tréningovú skupinu i plán a pripravovala sa v Taliansku,“ povedala Barteková pred odchodom.
Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletný programV Brazílii sa úspechu nedočkala. Šestnásta priečka bola pre ňu po ôsmom mieste v Pekingu 2008 a bronzovej medaile o štyri roky neskôr v Londýne obrovským sklamaním.
„Na rovinu – do Tokia idem lepšie naladená ako do Ria. Viem, že mám za sebou výsledky i dobrú prípravu. Ak vydám zo seba všetko, budeme všetci spokojní,“ naznačila Barteková pred nedeľňajšou kvalifikáciou a prípadným pondelňajším finále.
Kvalitní strelci
Ďalšími strelcami v akcii budú Juraj Tužinský a Patrik Jány. A hoci počas prvého silného slovenského víkendu budú v tieni Beňuša či Bartekovej, obaja môžu zaútočiť na cenný kov.
Čítajte viac Keď horúčava vedie 1:0. V Tokiu strašia Česi i žeravý piesok„Nechcem nič hovoriť dopredu. Jediné, čo si želám, je, aby som zostal zdravý,“ nechal sa počuť Jány.
V nedeľu ho čaká kvalifikácia vzduchovej pušky, v prípade postupu aj finále.
Kým 23-ročný Jány bude pod piatimi kruhmi debutovať, Tužinský má podstatne viac skúseností. Z OH v Riu najmä pozitívno-negatívnych.
Štvrté miesto vo vzduchovej pištoli na 10 metrov bolo životným výsledkom. Manko 0,2 bodku od bronzu zasa sklamaním.
„Časom si uvedomím, čo som dosiahol, ale teraz ma to veľmi mrzí,“ vravel po návrate z Brazílie.
Tužinský vtedy dosiahol zo slovenských strelcov najhodnotnejší výsledok. Tento rok bude prvou medailovou nádejou Slovenska. Verí, že v sobotu ráno využije 60 výstrelov na postup do finálovej osmičky.
Čítajte viac Olympijské preteky s parádnou jazdou Juraja Sagana sme sledovali ONLINEĎalšími víkendovými ťahákmi sú olympijskí debutanti – cyklisti Juraj Sagan a Lukáš Kubiš, tenisti Norbert Gombos, Lukáš Klein a Filip Polášek, kajakárka Eliška Mintálová či prvý slovenský boxer na OH od Atlanty 1996 Andrej Csemez.
Dávame do pozornosti Všetko o olympijských hrách v Tokiu