Ceremoniál sa uskutočnil bez divákov a púť pochodne po krajine budú sprevádzať aj ďalšie prísne bezpečnostné opatrenia.
Štafeta sa začala v J-Village, čo je futbalový tréningový komplex neďaleko jadrovej elektrárne Fukušima, kde sa pred desiatimi rokmi stala najhoršia jadrová havária v histórii Japonska.
Púť pochodne potrvá 121 dní, trasa štafety je totožná s tou, ktorá mala prebehnúť už v jari 2020. Povedie cez všetkých 47 japonských prefektúr a vystrieda sa v nej približne 10-tisíc bežcov naprieč všetkými sférami.
Vyvrcholí 23. júla na otváracom ceremoniáli hier v Tokiu, ktoré posunuli o rok pre pandémiu koronavírusu.
Tradičný beh s pochodňou odštartovala futbalistka Azusa Iwašimizuová, ktorá bola pri zisku titulu majsteriek sveta v roku 2011.
Organizátori upozornili fanúšikov, aby dodržiavali odstupy a zdržali sa hlasného povzbudzovania.
V prípade, že by sa začali nekontrolovateľne zhromažďovať, môže prísť k zmene trasy, či dokonca predčasnému ukončeniu štafety.
Štafeta je veľká skúška pre japonských organizátorov. Ich cieľom je oživiť v domácich radosť z podujatia. V tieni pandémie sa totiž verejná mienka otočila a väčšina Japoncov je proti konaniu olympiády, ktorú presne pred rokom preložili pre koronavírus.
Až 80 % ľudí navrhuje jej ďalšie odloženie, či dokonca úplne zrušenie. Verejnosť má strach, že by podujatie mohlo prispieť k šíreniu koronavírusu v krajine, v ktorej sa stále nezačalo s rozsiahlou vakcináciou verejnosti. Informovala agentúra AFP.
V Japonsku zomrelo na COVID-19 už približne deväťtisíc ľudí. Olympijské hry privedú do krajiny 15.400 športovcov a tisíce rozhodcov, funkcionárov, čestných hostí a novinárov.
Organizátori len minulú sobotu oznámili, že zahraniční fanúšikovia nebudú mať na podujatie prístup, rovnako ako väčšina dobrovoľníkov.
„Tento malý plameň nikdy nestratil vieru a čakal na tento deň ako čerešňový kvet, aby rozkvitol. Je to lúč svetla na konci temnoty,“ uviedla prezidentka organizačného výboru OH 2020 Seiko Hašimotová.