Svitkovi vyšla etapa na Dakare. Umiestnil sa v elitnej desiatke

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v piatkovej šiestej etape Rely Dakar deviate miesto.

06.01.2023 13:35 , aktualizované: 18:00
Štefan Svitko Foto:
Štefan Svitko.

Za víťazom Lucianom Benavidesom z Argentíny zaostal Svitko o 3:27 minúty a v celkovom hodnotení sa posunul na 13. pozíciu. Jazdec stajne Slovnaft Rally Team dosiahol najlepší výsledok na tohtoročnom Dakare. Jeho krajan Juraj Varga obsadil v kategórii štvorkoliek piatu priečku.

Pretekári absolvovali 769 kilometrov so štartom v meste Ha'il a cieľom v Al Duwadimi, pričom samotný špeciál mal dĺžku 466 km. Po 6. etape zostal na čele celkového poradia v kategórii motocyklov Američan Skyler Howes, ktorý vedie o 3:31 min pred Austrálčanom Tobym Priceom. Svitko stráca na lídra 1:10:56 h.

Štefan Svitko Čítajte viac Elitná desiatka mu ušla, posun nie. Svitko sa zlepšuje

V kategórii štvorkoliek si oproti piatej etape polepšil o jedno miesto Juraj Varga, ktorý obsadil piatu priečku. Slovenský pretekár si pozíciu strážil od úvodu etapy na všetkých medzičasoch. Za víťazom Manuelom Andujarom z Argentíny zaostal o 24 minút. Vargovi v celkovom hodnotení patrí 5. pozícia.

Medzi automobilmi zvíťazil líder priebežného poradia Katarčan Nasser Al-Attiyah na Toyote. Za sebou nechal s mankom 3:29 min deväťnásobného šampióna seriálu WRC Francúza Sebastiena Loeba. Na rely skončil Francúz Stephane Peterhansel, ktorý bol v priebežnom poradí na druhej priečke.

Štrnásťnásobný víťaz pretekov mal po 212 kilometroch nehodu. Päťdesiatsedemročný veterán vyviazol bez zranení, avšak jeho spolujazdec Edouard Boulanger si pri náraze poranil chrbát. Dakarský lekársky tím ho preniesol do nemocnice v Burajde, kde sa podrobí ďalším vyšetreniam.

Výsledky 6. etapy Rely Dakar:
motocykle: 1. Luciano Benavides (Arg./Husqvarna) 3:14:19 h, 2. Skyler Howes (USA/Husqvarna) +56 s, 3. Toby Price (Aus./KTM) +2:20 min, 4. Joan Barreda Bort (Šp./Honda) +2:29, 5. Kevin Benavides (Arg./KTM) +2:41, 6. Pablo Quintanilla (Čile/Honda) +2:52, 7. Daniel Sanders (Aus.) +3:00, 8. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Čile/Honda) +3:15,…, Štefan SVITKO (SR/KTM) +3:27
celkové poradie: 1 . Howes 26:31:52 h, 2. Price +3:31 min, 3. K. Benavides +7:01, 4. Joan Barreda Bort +10:57, 5. Adrien Van Beveren (Fr./Honda) +12:20, 6. Pablo Quintanilla +12:22,…, 13. SVITKO +1:10:56 h
štvorkolky: 1. Manuel Andujar (Arg./7240 Team) 4:08:25 h, 2. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) +4:17 min, 3. Francisco Moreno Flores (Arg./Yamaha) +7:26,…, 5. Juraj VARGA (SR/Yamaha) +24:03
celkové poradie: 1. Alexandre Giroud 32:58:54 h, 2. Moreno Flores +42:57 min, 3. Pablo Copetti (USA/Yamaha),…, 5. VARGA +2:18:53 h
automobily: 1. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota) 3:13:12 h, 2. Sebastien Loeb (Fr./Bahrain Raid) +3:29 min, 3. Henk Lategan (JAR/Toyota) +8:52
celkové poradie: 1. Al-Attyiah 24:00:48 h, 2. Lategan +1:06:50, 3. Lucas Moraes (Braz./Overdrive) +1:13:19

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk

Viac na túto tému: #Štefan Svitko #Rely Dakar