Elitná desiatka mu ušla, posun nie. Svitko sa zlepšuje

Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil vo štvrtkovej piatej etape Rely Dakar jedenáste miesto.

05.01.2023 14:01 , aktualizované: 19:13
Štefan Svitko Foto: ,
Štefan Svitko počas Rely Dakar 2023.

Za víťazom Adrienom Van Beverenom z Francúzska zaostal o 12:47 minúty a v celkovom hodnotení sa posunul na 15. pozíciu. Jazdec stajne Slovnaft Rally Team dosiahol najlepší výsledok na tohtoročnom Dakare. Jeho krajan Juraj Varga obsadil v kategórii štvorkoliek šieste miesto.

Pretekári absolvovali 645 kilometrov so štartom i cieľom v meste Ha'il, pričom samotný špeciál mal dĺžku 373 km.

Van Beveren dosiahol na Honde časom 4:27:28 prvý triumf na Dakare a posunul sa na 5. miesto v celkovom hodnotení.

Štefan Svitko. Čítajte viac Svitko zvládol takmer 700 kilometrov. V celkovom poradí si polepšil

Do celkového vedenia sa dostal Američan Skyler Howes na Husqvarne, ktorý obsadil vo štvrtok šiestu pozíciu. Predošlý líder Daniel Sanders (GasGas) z Austrálie skončil na 21. mieste a celkovo sa prepadol na ôsmu priečku.

Svitko štartoval ako sedemnásty a už po necelých 70 kilometroch bol v najlepšej desiatke. Bojoval o ňu celú etapu a krátko pred cieľom mu patrila deviata priečka, keď na Čiľana Corneju strácal iba 9:16 minúty. Na záverečných 47 kilometroch ho predstihli Goncalves a Quintanilla.

Varga figuroval pôvodne na siedmom mieste, no po štvorminútovej penalizácii pre Poliaka Kamila Wišniewského poskočil o jednu priečku. Na víťazného Argentínčana Francisca Morena Floresa stratil 12:57 minúty. Do čisto piesočnatej etapy vyrazil ako piaty v poradí a na prvom medzičase bol až dvanásty. Postupne sa však prepracoval dopredu a v celkovom hodnotení poskočil na šieste miesto.

Výsledky 5. etapy Rely Dakar:
motocykle: 1. Adrien Van Beveren (Fr./Honda) 4:27:28 h, 2. Jose Ignacio Cornejo (Čile/Honda) +13 s, 3. Mason Klein (USA/KTM) +5:13 m, 4. Matthias Walkner (Rak./KTM) +7:30, 5. Toby Price (Aus./KTM) +8:41, 6. Skyler Howes (Arg./Husqvarna) +10:05, … 11. Štefan SVITKO (SR/KTM) +12:47
celkové poradie: 1. Howes 23:21:09 h, 2. Kevin Benavides (Arg./KTM) +44 s, 3. Klein +1:40 m, 4. Price +2:20, 5. Van Beveren +4:22, 6. Joan Barreda Bort (Šp./Honda), …15. SVITKO +1:03:53 h
štvorkolky: 1. Francisco Moreno Flores 5:49:21 h, 2. Pablo Copetti (USA) +53 s, 3. Marcelo Medeiros (Braz.) +1:24 m,…6. Juraj VARGA (SR/všetci Yamaha) +12:57
celkové poradie: 1. Alexandre Giroud (Fr./Yamaha) 28:46:12 h, 2. Moreno Flores +39:48, 3. Laisvydas Kancius (Lit.) +1:12:39, …6. VARGA +1:59:07
automobily: 1. Nasser Al-Attiyah (Kat./Toyota) 4:13:23 h, 2. Carlos Sainz st. (Šp./Audi) +1:57 min, 3. Stephane Peterhansel (Fr./Audi) +3:44
celkové poradie: 1. Al-Attiyah 20:47:36, 2. Peterhansel +22:36 min, 3. Yazeed Al Rajhi (S. Arab./Toyota) +27:01
kamióny: 1. Aleš Loprais (ČR/Praga) 5:06:57 h, 2. Martin van den Brink (Hol./Iveco) +16 s, 3. Janus van Kasteren (Hol./Iveco) +3:24 min, …, 24. Róbert KASÁK, Tomáš KAZARKA, Jaroslav Kolář (SR, ČR/Tatra Buggyra) +3:00:49 h
celkové poradie: 1. Loprais 24:30:26 h, 2. van den Brink +15:22 min, 3. van Kasteren +51:58, …, 24. KASÁK, KAZARKA, Kolář +40:49:51

Viac na túto tému: #Štefan Svitko #Rely Dakar 2023