Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slovenky na ME v basketbale nastúpia proti Češkám a Španielkam

Stredajší žreb budúcoročných majstrovstiev Európy žien v basketbale v Rige prisúdil slovenskej reprezentácii v základnej A-skupine náročných súperov - vicemajsterky starého kontinentu z roku 2007 Španielky, šampiónky z roku 2005 Češky a posledným účastníkom bude víťaz A-skupiny dodatkovej kvalifikácie, ktorý vzíde z tria Bulharsko, Ukrajina, Nemecko.

15.10.2008 19:15
Basketbal
Ilustračné foto.
debata

Na základe dodatočného žrebovania sa rozhodlo, že zverenky americkej trénerky Pokey Chatmanovej začnú svoju púť v A-skupine v treťom najväčšom lotyšskom meste Liepaja 7. júna súbojom proti zatiaľ neznámemu kvalifikantovi, pokračujú o deň neskôr proti Češkám a 9. júna zakončia základnú skupinovú fázu súbojom duelom so Španielkami.

„Žrebovanie dopadlo výborne. FIBA všetko zvládla, žiadna loptička z osudia nevypadla, len máme najťažšiu skupinu. Má dvoch favoritov – Češky a Španielky. Práve tieto dva tímy sme si neželali, a práve tie sme napokon dostali. Sú to účastníčky tohtoročných olympijských hier v Pekingu, ktoré skončili spomedzi európskych tímov na 2. a 3. mieste hneď za Ruskami. Máme šancu zdolať každého, ale bude to zrejme oveľa ťažšie ako v zostávajúcich troch skupinách. Čo sa týka kvalifikanta, musíme zdolať ktoréhokoľvek z nich, ak chceme postúpiť zo skupiny,“ povedal prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Rudolf Petrovský.

Po odohratí zápasov v základných skupinách postúpia prvé tri družstvá z každej do nadstavbových skupín (E a F). E-skupinu vytvoria prvé tri tímy z A a B-skupiny a do F-skupiny postúpia prvé tri tímy z C a D-skupiny. Najlepšie štyri družstvá z každej nadstavbovej skupiny postupujú do vyraďovacej časti, ktorá v troch kolách (štvrťfinále, semifinále, finále) určí nového majstra Európy.

Titul obhajujú Rusky, ktoré v roku 2007 v talianskom Chieti zdolali vo finále Španielky 74:68. Slovenky sa kvalifikovali na záverečný turnaj siedmykrát. V ére samostatného Slovenska chýbali len na ostatných dvoch záverečných turnajoch ME v roku 2005 a 2007. Najlepším umiestnením slovenskej reprezentácie bola strieborná medaila z ME 1997 v Maďarsku, keď podľahli vo finále Litve 62:72 a bronz z ME 1993 v talianskej Perugii.

Zloženie skupín ME žien 2009 v Lotyšsku (7. – 20. júna):

A-skupina (Liepaja): Španielsko, Česko, SLOVENSKO, víťaz A-skupiny dodatkovej kvalifikácie
B-skupina (Liepaja): Lotyšsko, Poľsko, Grécko, Maďarsko
C-skupina (Valmiera): Rusko, Turecko, Litva, Srbsko
D-skupina (Valmiera): Bielorusko, Francúzsko, Izrael, víťaz B-skupiny dodatkovej kvalifikácie

Dodatková kvalifikácia o postup na ME žien 2009 v Lotyšsku (bude sa hrať v januári 2009 o dve postupové miesta):
A-skupina: Bulharsko, Ukrajina, Nemecko
B-skupina: Chorvátsko, Belgicko, Taliansko

debata chyba