Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slováci sa chystajú na šampionát. Plány im skrížil covid

Slovenskí hádzanári vstupujú do záverečnej fázy prípravy pred majstrovstvami Európy. Generálku absolvujú proti Rakúšanom, s ktorými si zmerajú sily 6. a 8. januára.

05.01.2022 16:24
SR Hádzaná ME zraz príprava stav Kukučka BAX Foto: ,
Tréner slovenskej reprezentácie v hádzanej Peter Kukučka a vpravo jej kapitán Ľubomír Ďuriš.
debata

Kontinentálny šampionát je na programe 13.–30. januára v Košiciach, Bratislave a maďarských mestách Budapešť, Debrecín a Szeged. Prípravu však skomplikoval koronavírus, keďže jeden hráč mal pozitívny test a o ME prišiel.

Tréneri meno pozitívneho nezverejnili. Traja ďalší reprezentanti, ktorí s ním boli v kontakte, sú v izolácii. Ich doterajšie testy boli negatívne.

"My sme sa už viackrát ocitli v podobnej situácii, takže sme vlastne zvyknutí. Hneď sme zareagovali, každý z nich má svoju samostatnú izbu. Našťastie, trojica je zatiaľ negatívna a nemá ani príznaky.

Predpoludním majú väčšinou online tréningy s kondičným trénerom Jánom Čerňanom a popoludní sa pripravujú v hale, ktorá sa pre nich vybavila. Všetko je ošetrené a s nikým neprichádzajú do kontaktu.

Najpravdepodob­nejšie to vyzerá, že ich budeme môcť využiť v sobotňajšom odvetnom zápase, keď už uplynie päťdňová lehota, keď sa mohlo prejaviť prípadné nakazenie.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk

Všetci hráči sú si vedomí, že majú hneď hlásiť, ak sa u niekoho objavia nejaké príznaky," informoval Kukučka podľa oficiálnej stránky Slovenskej hádzanárskej reprezentácie (SZH).

Slováci absolvujú základnú F-skupinu v Košiciach. Na úvod sa predstavia proti Nórom vo štvrtok 13. januára o 20.30 h. Proti Litve budú hrať v sobotu 15. januára o 18.30, v pondelok 17. januára ich čaká súboj s Ruskom.

"Môžeme sľúbiť fanúšikom, že do každého zápasu pôjdeme vyhrať. Postupujú dva tímy, čiže potrebujeme získať štyri body. Vieme akú silu majú Nóri, na niekoľkých nedávnych šampionátoch hrali vždy o najvyššie priečky.

Nemá zmysel v ich prípade hovoriť o jednotlivcoch, celý tím hrá rýchlo, ktokoľvek dokáže skórovať. Nebudeme však dopredu skladať zbrane pred žiadnym zo súperov, veď prvé zápasy bývajú občas zradné.

My nastúpime na domácej pôde, pôjdeme do toho na sto percent," sľúbil tréner slovenských hádzanárov Peter Kukučka na brífingu v Bratislave.

Ľubomír Ďuriš Čítajte viac Maďari robia šport na inej úrovni. U nás sú podmienky žalostné

V prípade postupu by Slovákov čakali minimálne ďalšie štyri stretnutia v nadstavbovej skupine, ktorá sa bude hrať už v Bratislave.

„Na zápas proti Nórsku sa najviac teším, nikdy som proti tomuto súperovi nehral. Je to však favorit našej skupiny. Ak sa na situáciu pozrieme triezvymi očami, musíme zdolať Litvu a potom zabojovať proti Rusku,“ popísal plán slovenskej reprezentácie kapitán Ľubomír Ďuriš.

Majstrovstvá Európy budú výzvou aj pre hráča španielskej Navy Jakuba Prokopa. Dvadsaťtriročného hráča na ľavej spojke v uplynulom roku trápil zranený členok, no v Košiciach nebude chýbať a predstaviť by sa mal už v druhom prípravnom zápase proti Rakúšanom.

„Posledný duel pred majstrovstvami by som chcel stihnúť, urobíme všetko preto, aby som v ňom nastúpil. V generálke budeme chcieť ukázať, čo sme natrénovali,“ povedal Prokop, ktorý si uvedomuje, že majstrovstvá Európy by sa mohli stať novým impulzom pre slovenskú hádzanú.

PSG Čítajte viac Šok v Paríži! Hviezdu PSG pobodali, zrejme príde o šampionát

Zatiaľ však nie je stopercentne rozhodnuté, či na zápas budú môcť prísť diváci. „Určite by nám veľmi pomohlo, keby v hľadisku bola divácka kulisa. Bola by to tá najväčšia podpora. Sme však pripravení aj na variantu bez divákov.“

Nominácia hádzanárov Slovenska na záverečné sústredenie pred majstrovstvami Európy:
brankári: Teodor Paul (Nimes), Marián Žernovič (Ferencváros Budapešť), Igor Čupryna (Taganrog)
pivoti: Dominik Kalafut (Nordhorn-Lingen), Martin Slaninka (Aarau), Šimon Macháč (Eger)
krídla: Tomáš Urban (Minden), Marek Kováčech (Leoben), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec)
spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol Nava), Martin Potisk (Eisenach), Marek Hniďák (Burgenland), Lukáš Urban (Tatabánya), Ľubomír Ďuriš (Gyöngyös), Jakub Mikita (Ferencváros Budapešť), Marek Korbel (Plzeň), Tomáš Rečičár, Oliver Rábek (obaja Tatran Prešov), Patrik Hruščák (HK Košice).

debata chyba
Viac na túto tému: #hádzaná #Peter Kukučka #ME 2022 v hádzanej