Rozvoj mladých talentov, obmedzenie legionárov, profesionálni rozhodcovia. Kluby zverejnili, za akých podmienok sa dohodnú so zväzom

TASR | 03.05.2023 16:43
Martin Nemčík Foto: ,
Jednou z požiadaviek klubov sú profesionálni rozhodcovia.
Extraligové kluby na stredajšom stretnutí v Demänovej deklarovali snahu dohodnúť sa so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH) ohľadom pokračovania najvyššej slovenskej hokejovej súťaže.

Predstavitelia klubov zdôrazňujú, že riadenie ligy by malo byť založené na demokratickom princípe.

Zároveň chcú akcentovať rozvoj mladých hráčov, ako aj rozumné obmedzovanie počtu zahraničných hokejistov v extralige.

Žiadajú vytvorenie nezávislého disciplinárneho orgánu a revíznej komisie.

Gerlach Prešov Čítajte viac Najlepší strelec extraligy by mohol ostať na východe. Záujem o jeho služby mal prejaviť tím, ktorý bol v kríze

Chcú napodobniť vyspelé hokejové ligy

"Dnes sme sa stretli v Demänovej, aby sme prediskutovali postoje väčšiny slovenských extraligových klubov. Najdôležitejšou témou bolo rokovanie so zväzom ohľadom ďalšieho riadenia extraligy.

Snažili sme sa o diskusiu intenzívne doteraz a v tejto snahe pokračujeme naďalej. Boli by sme radi, ak by táto dohoda kopírovala všetky vyspelé hokejové ligy vo svete.

Dobrým príkladom je dohoda medzi českým zväzom a Asociáciou profesionálnych klubov ľadového hokeja v Česku.

Zatiaľ posledné rokovanie so zväzom sme absolvovali v utorok, navzájom sme si predložili viaceré alternatívy a hľadáme kompromisné riešenie," uviedol v tlačovej správe prezident HC ‘05 Banská Bystrica Tomáš Boľoš.

Prezident HK Nitra a predseda predstavenstva... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR šport Hokej APHK TEL TK VV SZĽH BAX Prezident HK Nitra a predseda predstavenstva Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) Miroslav Kováčik.

"Naša platforma chce rozvíjať profesionálny seniorský hokej na Slovensku, chceli by sme akcentovať rozvoj mladých hráčov (do 20 rokov), ako aj rozumné obmedzovanie počtu zahraničných hokejistov v extralige.

Za svoje základné piliere považujeme rovnosť a solidaritu všetkých klubov," vyjadril sa prezident HK Nitra Miroslav Kováčik.

DSC 0396 Čítajte viac Trio mladíkov si po MS zlepšilo pozíciu pred draftom. V zámorí ospevujú mladíka z Trstenej

V Demänovej sa stretlo deväť klubov – HC Košice, HC Nové Zámky, HK Poprad, HC'05 Banská Bystrica, HK Nitra, MHk 32 Liptovský Mikuláš, HK Dukla Trenčín, HC 21 Prešov a HK Spišská Nová Ves.

Kluby sú za profesionálnych rozhodcov

Do rokovaní sa však zapájajú aj zvyšné extraligové kluby. Riaditeľku Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) Anetu Büdiovú teší, že partneri prejavili záujem o predĺženie opcií s APHK.

„Partneri extraligy, na čele s generálnym partnerom spoločnosťou TIPOS, partnerom Tipsport aj RTVS nám vyjadrili podporu v našej snahe o konsolidáciu pomerov a stabilizovanie vzťahov. Veríme, že sa v najbližších dňoch so SZĽH dohodneme,“ uviedla Büdiová v tlačovej správe.

Miroslav Šatan. Foto: TASR, Jakub Kotian
Miroslav Šatan. Miroslav Šatan.

Kluby presadzujú viaceré návrhy, ktorými chcú zlepšiť fungovanie najvyššej súťaže.

Podľa nich by malo byť riadenie extraligy založené na demokratickom rozhodovaní všetkých klubov, ktoré sú jej členmi, a to na základe kvalifikovaného väčšinového princípu.

Žiadny klub by nemal mať prednostné postavenie, ani právo veta pri rozhodovaní. Extraligisti žiadajú ďalej posilnenie informačného systému, ktorý by mal byť nositeľom všetkých informácií a štatistík o lige.

Tie by mali byť obsahom webstránky extraligy, ako aj modernej voľne dostupnej aplikácie.

Podľa klubov by mala mať extraliga profesionálnych rozhodcov, ktorých bude pravidelne vzdelávať za účasti zahraničných expertov.

02. Michal Čajkovský Čítajte viac Slovenský obranca bude aj v nasledujúcej sezóne hrať v KHL. Sibír vymení za Moskvu

Takisto by mala disponovať nezávislým disciplinárnym orgánom, ktorý bude sporné situácie rozhodovať do 24 hodín od konca zápasu, ako aj nezávislý odvolací orgán – revíznu komisiu.

Kluby chcú, aby extraliga vytvárala podmienky pre podporu talentovaných mladých hokejistov tým, že vytvorí funkčný mechanizmus ich zapojenia sa do súťaže (nováčikovské kontrakty, pravidelné vyhodnocovanie odohraného času nováčikov, špeciálne ceny pre talentovaných mladých hokejistov).

Šatan: Hľadáme spoločné prieniky

Žiadajú zefektívnenie iných foriem sledovania ligy – prostredníctvom televíznych prenosov, online streamov, špeciálneho youtube kanála či online aktualizovaných sociálnych sietí.

Zmluva o odstúpení marketingových práv medzi SZĽH a extraligovými klubmi vypršala na konci sezóny a je tak potrebné nájsť spoločnú reč nielen o nich, ale aj o športovom riadení súťaže.

04. Finále Košice - Zvolen Čítajte viac Neznášam takéto hádky. Dve extraligy by boli nezmysel, vraví Kanaďan so slovenskými koreňmi

K rokovaniam s klubmi sa už v utorok vyjadril prezident SZĽH Miroslav Šatan. Aj on verí, že strany v najbližších týždňoch nájdu spoločné riešenie.

„Klubom sme predstavili dve varianty riešenia, o ktorých sme niekoľko hodín diskutovali. V ďalších dňoch sa budeme snažiť nájsť spoločné prieniky s predstavou klubov,“ povedal pre hockyslovakia.sk po utorňajšom stretnutí prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Účastníci MS 2023. Kto má najviac hokejových hál? Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
16. Slovinsko - 7 krytých zimných štadiónov,...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ