Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Zrušili ďalšie turnaje. Aj šampionát osemnástky v Spišskej Novej Vsi

Turnaj A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta hokejistov do 18 rokov v Spišskej Novej Vsi sa v tejto sezóne neuskutoční. Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v stredu popoludní oficiálne zrušila aj ďalších 17 svetových šampionátov v ročníku 2020/21.

18.11.2020 18:31 , aktualizované: 19:14
SR 18 Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata

Slovenská „osemnástka“ mala na aprílovom domácom šampionáte, ktorý predtým už raz zrušili, zabojovať o návrat do elitnej kategórie MS.

Neuskutoční sa ani ženský turnaj A-skupina I. divízie MS vo francúzskom Angers, kde mali s rovnakým cieľom nastupovať slovenské reprezentantky. V stredu o tom informoval portál hockeyslovaki­a.sk.

"Je to pre nás sklamanie. Hráči v tomto veku potrebujú zápasovú prax na medzinárodnej úrovni, aby sa posúvali. Po minulosezónnom zrušení majstrovstiev sveta sme dúfali, že o elitu zabojujeme túto sezónu, no musíme byť trpezliví a robiť všetko preto, aby sme hráčov pripravili nabudúce.

Taká je doba. Určite sa budeme uchádzať o organizáciu majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie opäť," povedal prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Stredajšie rozhodnutie zarmútilo aj predstaviteľov ženského hokeja.

"Nie je to dobrý signál pre celý ženský hokej. Mám však informáciu z Rady IIHF, že jej členovia podporujú myšlienku Marty Zawadzkej, členky Rady, o štarte European Series, do ktorej by boli zapojené len európske krajiny.

Išlo by kvázi o neoficiálny európsky šampionát, ktorý by sa hral koncom apríla budúceho roka a do ktorého by sa mohli zapojiť európske ženské reprezentácie podľa záujmu. IIHF to nebude organizovať, ale monitorovať a sčasti dotovať. Je skvelé, že medzinárodná federácia má záujem na tom, aby sa reprezentačný ženský hokej v Európe hral aj napriek zrušeným podujatiam," povedala pre hockeyslovakia.sk manažérka ženskej reprezentácie Ľubomíra Kožanová.

Rada IIHF rozhodla na základe odporúčaní expertnej skupiny, ktorej členovia pravidelne monitorujú situáciu ohľadom šírenia ochorenia COVID-19. V polovici septembra zrušila federácia prvé šampionáty v nižších vekových kategóriách, pričom zelenú dala iba juniorským MS v elitnej kategórii.

O dva mesiace neskôr definitívne zrušila ďalších osemnásť podujatí vrátane všetkých nižších medzi mužmi, ženami aj hráčmi do 18 rokov. Výnimkou sú len elitné kategórie.

Slovenská reprezentácia do 18 rokov sa pod vedením trénera Ivana Feneša nemohla predstaviť na turnaji A-skupiny I. divízie v Spišskej Novej Vsi v apríli 2020 a nepredstaví sa na ňom ani na budúci rok.

Viacerí hráči v dorasteneckom veku tak vinou pandémie prišli o možnosť konfrontovať sa s rovesníkmi na vrcholnom medzinárodnom podujatí vo svojej kategórii.

"Sme sklamaní. Nielen my, ale dozaista budú aj hráči, keď sa túto novinku dozvedia. Platí však, že keď budeme kvalitne pracovať, je len otázka času, kedy sa vrátime naspäť medzi elitu. Naša práca sa nekončí.

Sme tu preto, aby sme pripravili chlapcov na prechod do juniorskej reprezentácie. Do poslednej chvíle sme verili, že šampionát odohráme a zakončíme našu prácu vysnívaným postupom. Dnes namiesto toho sami vidíme, aké dôležité je zvládať rozhodujúce zápasy na majstrovstvách sveta," povedal pre hockeyslovakia.sk Feneš, ktorý tak poukázal na vypadnutie osemnástky SR 18 z elitnej kategórie v roku 2019.

V platnosti zatiaľ zostávajú termíny mužských finálových kvalifikačných turnajov o účasť na ZOH 2022 v Pekingu. Tie sa za slovenskej účasti odohrajú v auguste. Zmeny nastali pri ženských turnajoch.

Ivan Feneš, tréner hokejovej reprezentácie do... Foto: TASR, Martin Palkovič
Ivan Feneš Ivan Feneš, tréner hokejovej reprezentácie do 18 rokov.

V auguste bude na programe predkvalifikačná fáza, v októbri 2. kolo kvalifikácie a finálové turnaje, aj so slovenskou ženskou reprezentáciou, až v novembri 2021. Časové posuny ešte podliehajú schváleniu na Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV), informuje hockeyslovakia.sk.

Slovenská mužská reprezentácia sa stretne na domácom finálovom turnaji (26. – 29. augusta 2021) v Bratislave s Bieloruskom, Poľskom a Rakúskom. Ženy čakajú vo Švédsku domáce reprezentantky, Francúzky a postupujúce kvalifikantky z druhej fázy.

Zrušené šampionáty IIHF z 18. novembra:

muži:
A-skupina I. divízie (9. – 15. mája) – Ľubľana, Slovinsko
B-skupina I. divízie (26. apríla – 2. mája) – Katovice, Poľsko
A-skupina II. divízie (10. – 16. apríla) – Peking, Čína
B-skupina II. divízie (18 – 24. apríla) – Reykjavik, Island
A-skupina III. divízie (18. – 24. apríla) – Kockelscheuer, Luxembursko
B-skupina III. divízie (19. – 22. apríla) – Kapské Mesto, JAR
IV. divízia (8. – 14. marca) – Biškek, Kirgizsko

muži do 18 rokov:
A-skupina I. divízie (5. – 11. apríla) – Spišská Nová Ves (účasť SR)
B-skupina I. divízie (18. – 24. apríla) – Asiago, Taliansko
A-skupina II. divízie (4. – 10. apríla) – Tallinn, Estónsko
B-skupina II. divízie (21. – 27. marca) – Sofia, Bulharsko
A-skupina III. divízie (29. marca – 4. apríla) – Istanbul, Turecko
B-skupina III. divízie (28. marca – 3. apríla) – Kockelscheuer, Luxembursko

ženy:
A-skupina I. divízie (18. – 24. apríla) – Angers, Francúzsko (účasť SR)
B-skupina I. divízie (8. – 14. apríla) – Peking, Čína
A-skupina II. divízie (10. – 16. apríla) – Jaca, Španielsko
B-skupina I. divízie (7. – 13. marca) – Záhreb, Chorvátsko
III. divízia (15. – 21. marca) – Kaunas, Litva

debata chyba
Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti do 18 rokov