Statusy dvoch mladých reprezentantov – Martina Pospíšila a Miloša Fafráka – o nespokojnosti s prácou trénera Ernesta Bokroša a realizačného tímu reprezentácie na svetovom šampionáte do dvadsať rokov, dramaticky rozvírili hokejovú hladinu. A tak krátko po návrate z Kanady doznieval šampionát v reakciách na vyslovenú kritiku: o úplatkoch, korupcii, amaterizme. Reagoval na ňu tréner Ernest Bokroš v prítomnosti kapitána tímu Martina Fehérváryho a Mareka Korenčíka.
Kto komu platil kartou
Na Ernestovi Bokrošovi bolo vidieť, že prežíva ťažšie chvíle než na striedačke.
„Naozaj mi je ľúto, že takúto tému musíme po ľudskej a profesionálnej stránke otvárať. Ak mal niekto nejaký problém, mohol to riešiť počas šampionátu. Ako to bolo s Martinom Pospíšilom? Ochorel pred nomináciou, povedal, že si potrebuje tri dni odpočinúť. Nastal problém: museli sme sa rozhodnúť, či ho necháme, alebo pošleme domov. Preto sme prizvali hráčov, kapitána a asistentov, aby sme sa spoločne rozhodli. Chalani spolu prežili štyri roky, súcitia po ľudskej a profesionálnej stránke. Prišli za nami, tréner, nemohli by sme dať Martinovi tri dni oddych? Jeden hráč bol nad počet. Dobre, ostávaš, aj keby som to mal zaplatiť vlastnou kartou, povedal som mu. Na to som volal Mirovi Šatanovi. Oboznámil som ho so situáciou, že Martin ochorel – či môžeme tri dni počkať. Urobte, ako uznáte za vhodné, oznámil. Miro Šatan ma nikdy do ničoho netlačil – že by mi volal, nechaj Pospíšila v tíme. Aj to bola absolútna lož. Nechal mi právomoc, ale aj zodpovednosť – a ja ju mám! Zaplatil to manažér zo zväzových peňazí,“ vysvetľoval tréner.
Prečo pre Pospíšila neprišli na letisko?
Manažér Roman Ulehla, ktorému vyčítali, že si neplnil povinnosti, uviedol svoj pohľad: „Martin mal priletieť 15. decembra, deň predtým nás jeho klub požiadal, či môže ešte odohrať zápas. Súhlasili sme, priletel na druhý deň. Po Martina malo prísť auto z organizačného výboru. Ja som nedostal nijaký telefonát, Filip Krivošík mi vraví, že volá Pospíšil z letiska. Povedali sme mu, nech si vezme taxík, bolo to hodinu pred tréningom. Auto sme k dispozícii ešte nemali, až od 18. decembra. Aj Hrehorčák prišiel taxíkom, keď mu meškalo lietadlo.“
Rodičia sú nepriatelia na život a na smrť
Najvážnejšie obvinenie podozrievalo Bokroša z brania úplatkov.
„Ok, poďme na tému korupcie. Dnes dal Martin Jakúbek status na fejsbúk, že tréner Ernest Bokroš ho požiadal esemeskou o 5-tisíc eur za nomináciu na majstrovstvá sveta. Tak sa pýtam – šesť či sedem rokov drží Jakúbek doma esemesku – a teraz ju vytiahne? Samozrejme, budem sa brániť právnou cestou a odkazujem mu, že ho moji právnici oslovia. Tréneri dvadsiatky a osemnástky majú ťažkú úlohu. V projekte dvadsiatky musím vyradiť pätnásť až dvadsať chlapcov. To máte štyridsať rodičov – to sú nepriatelia na život a na smrť. Nenávidia ma. Potom príde druhá fáza pred majstrovstvami sveta, keď piatich chlapcov musím poslať na Vianoce domov. Viete, čo to je pre rodičov? Myslím, že som slušný človek, správam sa slušne, žijem slušne, nepijem, nefajčím. Moju prácu môžu znehodnotiť jedine – korupciou. Už niekoľko rokov o nej počúvam v súvislosti s mojou osobou. Nereagoval som na to, no keď to začína zasahovať moju rodinu, ľudia robia fejsbúky na môjho syna, vraj na mňa nadáva, aký som zlý človek, že na mňa kydá aj moja manželka – nie je to už športový hyenizmus? Vydržal som dosť, od dnes sa bránim právnikmi. Nie, nevzal som nijaký úplatok od rodiča, aby šiel jeho syn na majstrovstvá sveta. Bola by to samovražda pre každého trénera. Trénujem 27 rokov, takúto naivitu alebo hlúposť by som v živote neurobil. Niektorí ľudia sú zlí, vlečku hnoja vysypali na realizačný tím. Na to nie je obrana, len právnou cestou.“
Fafrák neuniesol prísnosť
Miloš Fafrák sa vyjadril, že pod takým zlým trénerom ešte nehral.
„Myslím si, že Miloša Fafráka zneužili. Keď si pozriete aj status Martina Pospíšila – taký sloh on nenapísal. Je to pod jeho menom, je za to zodpovedný. Fafrák skončil v zámorí, prišiel za nami, či by nemohol ísť do projektu dvadsiatky. Dobre, ročník je slabší, máš šancu. Počas dohody odišiel do zahraničia na skúšku, neuspel. V projekte bol jeden z najlepších hráčov – len mal problém – nemal rád tvrdú robotu. My sme s kolegami vedeli, že má veľkú šancu ísť na majstrovstvá sveta. Áno – šiel som po ňom – tvrdo, nekompromisne. Bol som na neho prísny. Keď sme ho nevyhecovali, zápas aj odflákol. Keď sme ho ľudovo trošku – viete čo – zabral. Napokon bol náš najlepší strelec v projekte. Za päť mesiacov sme ho vybičovali k maximu. Priznávam, v určitých fázach som bol na neho zlý. Ale športovo. Vedeli sme, že Kollár a on boli najlepší hráči v projekte. Miloš to niesol možno ťažko, ale chcel som z neho vytiahnuť to najlepšie. Aj keď Martin napísal status, chcem povedať, že je to šikovný hokejista. Prečo to všetko vzniklo, prečo sa necítil komfortne? Keď prišiel, odohral zápas s Českom v tretej lajne ako center. Nehral najlepšie, vyjadril sa, že sa necíti na tretieho centra, že s tými spoluhráčmi hrať nebude, lebo mu nedajú dobrú prihrávku. Znehodnotil spoluhráčov, ale chápali sme ho. Povedal, že sa cíti ako líder-kanonier, napokon súhlasil, že bude hrať na krídle a presilovky. Videli sme v ňom potenciál. Ustúpili sme mu nadštandardne vo všetkom. Na šampionáte však nie je čas starať sa o jednotlivca. V prvom rade ide o Slovensko, potom o tím, až potom je jednotlivec.“
Odchod z reprezentácie dvadsaťročných
„Pôjdem na výkonný výbor, musím podať objektívnu správu, čo sa udialo na šampionáte. Nikomu nikdy nestojí práca nad rodinou. Nijaká práca za to nestojí, ak vám nepríjemne zasahujú do rodiny. Ak máme byť takto dehonestovaní, nik to nebude chcieť robiť. A keď áno – nech idú. Za takýchto okolností nemám chuť pracovať, aby som bol takto obviňovaný. Volal mi pán Černák: Ernest, ak potrebuješ akúkoľvek podporu, prídem pred médiá na hocijakú debatu. Dal som 16-ročného syna do projektu, viem ako ste s ním pracovali, aký si tréner. Tri roky bol v projekte, dnes hrá v NHL. Je to tak – máte veľa odporcov, ale aj ľudí, ktorí za vami stoja,“ zdôraznil Bokroš.
Ak toto vetranie vyčistí vzťahy, tak stálo za prievan.